pitiriazis.. recidivat la 1-2 luni si erupe din nou

11-11-2007
emi70
Nu este medic/terapeut
emi70
Am citit toate articolele despre pitiriazis dar n-am intalnit tratamentul pe care ei l-am avut de la medicul dermatolog pentru (Pitiriazis Lichenoid) Eritromicina 4tb/zi, Prednison 2tb/zi, unguent Elocom.Problema este ca mi-a recidivat la 1-2 luni erupe din noi, am facut si 12 sedinte de fototerapie, va rog sugerati-mi un medic sau alt tratament.
Multumesc
7 comentarii
0
14-11-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Pitiriazisul lichenoid se poate prezenta sub mai multe forme si in anumite situatii se poate recomanda tratamentul pe care l-ai urmat, deci acesta nu este neobisnuit. Probabil trebuia sa ti se dea mai multe detalii despre aceasta boala si despre faptul ca eruptia poate sa reapara. Trebuie sa ramai sub supravegherea unui dermatolog care sa-ti adapteze tratamentul la evolutia bolii si sa iti indice eventuale analize de efectuat.
0
14-11-2007, ora 00:00
emi70
Nu este medic/terapeut
emi70
Multumesc mult pentru raspuns. Am facut si analize (in special pt ficat ) care au iesit ok, dar a erupt din nou la periade scute.
0
30-11-2007, ora 00:00
el_biiaii
Nu este medic/terapeut
el_biiaii
as putea sa am mailul tau dr. Alexandru? merci
0
30-11-2007, ora 00:00
emi70
Nu este medic/terapeut
emi70
am coxartroza bilaterala de 15 ani si gonartroza la piciorul drept de 2 ani. Nu am anchilozat de tot, dar nu pot sa desfac picioarele in lateral si sa pun picior peste picior si nu merg corect. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca se face in tara operatie laparascopica (am inteles ca se introduce un lichid pt. refacerea cartilajelor). In ce oras se face, cat costa si daca operatia este reusita. Imi puteti trimite raspunsul -. Va multumesc.
0
27-05-2011, ora 02:02
gabitaa
Nu este medic/terapeut
gabitaa
Pitiriazis Lichenoid Cronic acest diagnostic mi-a pus.Vreau sa stiu daca asa se manifesta eu am de 3 luni pete rosii pe corp, apoi devin maroni si erup altele rosii de 3 luni in continu si in palma si in talpa piciorului, tot corpul, numai pe fata nu am dar FARA MANCARIMI.Am facut toate analizele posibile, si biopsie, nu au stiut ce diagnostic sa imi puna, acuma am fost la alt medic si mi-a pus diagnosticul asta dar nu e sigur mi-a zis ca trebuie sa fac iara biopsie.Toate cremele si medicamente ce am luat nu au dat nici un rezultat.
0
26-11-2014, ora 11:19
lucia010
Nu este medic/terapeut
lucia010
PITIRIAZIS LICHENOID COPIL: Baietelul meu in varsta de 5 ani a fost diagnosticat in luna iulie 2014 cu pitiriazis lichenoid. Diagnosticul i s-a pus dupa mai mult de zece intrevederi cu mai multi medici pediatri si dermatologi. Initial mi s-a comunicat ca copilul meu are varicela, alergie si dupa care varicela si alergie. Intr-un final diagnosticul a fost de pitiriazis lichenoid. Tratamentul pe care l-a urmat pana acum este de amoxicilina si eşpcpm crema.
In septembrie bubele s-au retras de pe corp in proportie de 70%, ramanad mai multe pe partea superioara a picioarelor si mainilor. Totul era spre bine cand incepand cu noiembrie s-au intensificat pe picioare si pe maini; au inceput sa reapara si alte pete rosii care se transforma in bube cu coaja (inestetice, dar nu il mananca). In tot acest timp il spal cu sampon pentru piele atopica si ii fac bai cu sare zilnic in speranta ca vor trece.
Dl Doctor va rog sa-mi spuneti cu ce unguent as putea sa-l mai dau pe bube.
Am vazut ca sunt si alte mamici care se confrunta cu acest diagnostic. A mai recidivat si la voi boala? Ce tratament mai urmati? Imi puteti recomanda un medic dermatolog care sa se fi mai confruntat cu o astfel de boala? Va multumesc
0
28-07-2019, ora 21:16
Mihaelacenu
Nu este medic/terapeut
Mihaelacenu
Buna, băiețelul meu de 9 ani a fost diagnosticat ci pitiriazis lichenoid și acum suntem sub tratament cu eritromocina 2 tablete la 8 pe, unguent Elocom și merge bine, bubele sunt in regres.Daca vrei suna ma pe nr asta și vorbim 0756 397186.O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.