Pitiriazis rozat

11-08-2016
Marealbastra
Nu este medic/terapeut
Marealbastra
Am fost diagnosticata cu aceasta boala în urma cu 10 zile.Debutul bolii este ciudat:apare o mica pată pe abdomen iar la câteva zile încep sa se manifeste simptome ale unei răceli, durere în gât, durere de cap și stare de oboseală (așa a debutat la mine și am inteles ca așa se întâmplă în majoritatea cazurilor).După 2-3 zile a inceput erupția:pete mici care au început sa se extinda de pe gât (din partea stanga), pe piept, abdomen, spate și puține pe picioare.Aceste pete sunt ca niște mici urzicaturi care se cojesc ulterior și care dau mâncărimi destul de intense și neplăcute. Tratamentul pentru aceasta boala este medicamentos dar nu se cunoaște cauza exactă (sursa):fungi, bacterii, imunitate scăzută chiar dereglare hormonala.Va sfatuiesc sa consultați un dermatolog și sa obtineti tratament corect.Eu am primit:tetraciclina si fluconazol pastile la care s-au adaugat advantan milk și triderm, creme cu care m-am dat pe aceste pete.Tratamentul după aprox 8 zile a dus la vindecarea aproape completa dar continui cu tratamentul asa cum mi-a prescris doctorul.Sanatate va doresc tuturor!
1 comentarii
0
15-08-2016, ora 16:18
Marealbastra
Nu este medic/terapeut
Marealbastra
Există o legătură directă între Pitiriazis rozat si dereglările hormonale? Precizez că suspectez o dereglare hormonala care ar fi declanșat aceasta boala la mine.As dori un răspuns de la o persoana avizată medical.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: