pitiriazis rozat gilbert

28-04-2010
mihaly mioara
Nu este medic/terapeut
mihaly mioara
de 2 saptamani am bubite mici, dese si rosii cafenii pe abdomen si de doua zile si pe brate.de aseara au intervenit si usoare mancarimi si incretiri(ale fetei)
am fost la medic si diagnosticata primind ca tratament lipikar pentru o luna( in fiecare seara dupa dusul usor caldut cu un gel din aceeasi gama)
As dori sa stiu daca va fi suficient si cat poate dura?
Va multumesc. mioara mihaly
3 comentarii
0
01-05-2010, ora 10:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pitiriazisul rozat poate dura 6-8 saptamani, insa el nu prea se manifesta cu pete maronii!
Acele pete maronii pot fi de la un pitiriazis versicolor!
Ar trebui sa faceti un examen micologic pentru confirmarea diagnosticului.
0
27-05-2011, ora 10:53
cristi2007
Nu este medic/terapeut
cristi2007
Buna ziua. Am fost diagnostificat cu boala de pitiriazis rozat, iar medicul mi-a dat ca tratament pastile (Ebastine Tablets) si crema Butyl Flufenamate Ointment, si trebuie sa urmez tratamentul ptr 2-3 saptamani.Ce nu mi-a spus doctorul este daca trebuie sa tin vreun regim, si daca ma pot expune la soare dupa cele 3saptamani. Am aceste pete de aproape 2 luni, si nu au trecut de la sine.de abia de azi am inceput tratamentul si sper sa aibe efect, ca nu mai pot de mancarime.
Va multumesc!
0
28-05-2011, ora 19:03
cristi2007
Nu este medic/terapeut
cristi2007
intrebarea este daca ma poate ajuta cineva specializat cu cateva raspunsuri : daca tratamentul scris mai sus este unul eficient si daca ma pot expune la soare la dupa tratament?
va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: