pitiriazis versicolor - recomandari, sfaturi

25-07-2009
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Buna ziua,
De vreo 2 ani imi apar pete rosii pe abdomen si sub sani.Mi s-a zis ca este vorba de pitiriazis versicolor Am facut tratament cu travocort, petele s-au ascuns dar nu au disparut complet Acum mi s-a zis sa ma dau cu Ketodar o data pe luna pt ca mai aveam putine pete Dupa ce m-am dat prima data au aparut toate petele din nou Sunt plina Am crezut ca e reactia samponului sa le erupa si apoi sa le vindece dar ma dau de 4 zile cu el si nimic.Doar s-au mai deschis la culoare nu mai sunt asa rosii Am 4 seri de cand ma dau si pe prospect scrie tratament 5 zile.Imi puteti recomanda altceva?sau macar un medic bun la care sa merg ca medicii la care am fost au fost superficiali Multumesc mult
6 comentarii
0
25-07-2009, ora 20:54
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Keratoza foliculara trece vreodata?Am de cand eram mica, de la 1 an aceasta boala pe picioare la inceput aveam de la genunchi in sus apoi s-a mutat de la genunchi in jos.Am facut si biopsie in urma careia medicul mi-a zis ca nu stiu ce diagnostic sa-mi puna.Are un aspect neplacut pielea moarta care ar trebui sa fie eliminata mai ramane, asta mi s-a explicat si nu mai scap de ea.Nu ma mananca dar e deranjant aspectul toata vara port pantaloni lungi doar sa nu se vada Dupa ce ma Bronzez nu se mai cunoaste atat de rau Dar pana merg la mare port doar pantaloni lungi?Exista vreo analiza de piele care sa-mi zica la ce sunt alergica?Daca da unde o pot face?Macar sa stiu dc sa ma feresc Am o sensibilitate mare a pielii Acum fac alergie pe maini si de la soare, pielea se face ca atunci cand mi-e frig si nu am stat la plaja Doar cat am mers pe strada.La mare cand merg stau la soare 2 zile si din a 3 a zi imi apar puncte rosii in pile pe laba piciorului si pe spate.Mereu fac alergii si de asta caut un medic bun care sa-mi recomande ceva pentru aceasta sensibilitate a pielii Multumesc mult
0
26-07-2009, ora 20:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate esti?
0
27-07-2009, ora 09:57
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Din Bucuresti.Imi puteti recomanda pe cineva de aici va rog?Sa nu fie de la Spitalul Militar ca am fost si nu m-a ajutat cu nimic.
Multumesc mult
0
28-07-2009, ora 19:27
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Spuneti-mi va rog cu ce ar tb sa ma dau sa-mi treaca pitiriazisul macar o perioada?M-am dat 6 zile cu Ketodar fara efect Vreau sa merg la mare si nu pot sta cu petele astea.Pentru Keratoza foliculara exista vreun medicament?
Multumesc mult
0
31-07-2009, ora 15:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cautati-o pe doamna dr. Olsavszky la Clinica Dermatologica Colentina.
0
31-07-2009, ora 22:08
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Multumesc mult.Voi lua legatura cu doamna doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •