pitiriazis verzicolor

19-05-2011
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
buna am si eu o problema destul de grava, de citiva ani ma chinui cu ciuperca de piele (pitiriazis verzicolor)daca ati putea, dati-mi si mie un sfat cum as putea scapa de ele,...am fost pe la citiva dermatologi dar nici unul nu mia putut da un detaliu concret.as fi recunoscatoare daca ma-ti ajuta.Va multzumesc, astept rsp
10 comentarii
0
20-05-2011, ora 14:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai incercat cu Travocort sau travogen unguent? Daca dai macar o saptamana in fiecare zi, pe pielea spalata s-ar putea sa scapi definitiv, rezultatele se vad dupa 2-3 zile. Dar sigur asta ai? Ca daca nu esti sigura nu e bine sa dai cu orice crema, te mai trezesti cu altceva, , , Sa nu porti haine sintetice.
Sanatate!
0
20-05-2011, ora 15:02
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
ok dar la mine e in stare foarte avansata din cite inteleg ar trebui sa fac ceva cum ar fi o baie pt ca sa se dezinfecteze pielea in intregul corp...
0
27-05-2011, ora 09:17
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Pitiriazisul versicolor este dat de inmultirea excesiva a unei ciuperci care se gaseste obisnuit pe pielea noastra.
Unii dintre noi ii oferim conditii prielnice pentru ca ea sa se inmulteasca mai mult decat e firesc, moment in care apar leziunile. De obicei este recidivanta. Incercati sa utilizati de 2 ori pe zi pe leziuni Travogen crema timp de 21 zile (chiar daca leziunile dispar in acest interval de timp) si sa folosit pe post de gel de dus sampoane sau geluri ce contin substante antimicotice (ex. Selegel, Mediket Versi). Daca leziunile nu dispar in 3 saptamani poate ca ar fi bine sa luati un antimicotic per os (pe gura).
Numai bine,
0
27-05-2011, ora 14:48
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
ms de rsp..cer scuze dar in ce consta, , antimicotic per os (pe gura), ,.
0
27-05-2011, ora 14:55
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
si apropo eu urmez acum un dratament compus din sampon Ketoral..pastile Funit..si spray Terbonile...dar rezultatul e (au disparut dar nu in profunzime pielea inca este patata)..ce ziceti e normal?
0
30-05-2011, ora 09:05
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Antimicotice per os: Terbinafina, Nizoral, etc
Tratamentul in pitiriazis versicolor este de lunga durata.
Va mai poate fi de folos sulful (sapun sau bai cu sulf)
O zi buna,
0
31-05-2011, ora 11:39
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
voi lua in considerente va multzumes mult
0
04-06-2011, ora 18:04
Juliajulia
Nu este medic/terapeut
Juliajulia
mie mi s-au facut pe burta si am fost la dermatolog. Mi-a spus sa iau gelul de dus MEKICET VERSI (48 de lei).
Utilizarea: 14 zile zilnic (primele 3 zile si pe cap)
-apoi 14 zile tot a doua zi
-apoi o data pe saptamana toata vara
tratamentul ca sa dispara complet!
Sper sa te ajute si pe tine!
0
16-06-2011, ora 16:28
ninaly12
Nu este medic/terapeut
ninaly12
bine va multzumesc mult
0
12-09-2018, ora 13:41
AndraCamy
Nu este medic/terapeut
AndraCamy
Buna ziua! Imi poate spune cineva cum diferentiez pitiriazis versicolor de parapsoriazis? Am fost la dermatolog insa acesta ezita intre cele doua diagnostice..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: