piuit in ureche

16-02-2009
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
Buna ziua.Am mai vorbit aici despre problema mea, dar as mai avea o intrebare.Avand in vedere ca nervul auditiv este afectat la ambele urechi si mai imi piuie doar urechea dreapta (de 5 luni*)ea este mai predispusa la o degradare totala a nervului sa inteleg?.iau zilnic bilobil de 2 ori pe zi si vitaminele B, (ori ulei de catina) si as fi sperat sa se opreasca piuitul asta odata, dar se pare ca nu am sansa.(acum ceva timp imi piuia si cealalta ureche dar s-a oprit.).Intrebare mea este daca se va opri vreodata sau doar atunci cand voi inceta sa mai aud cu ea?Cu respect.
31 comentarii 12 Înainte ›
0
16-02-2009, ora 19:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Uneori... piuitul da senzatia ca se formeaza in ureche.. defapt poate fi localizat si in centrii nervosi cerebrali.. reesind de aici.. pot sa.ti spun.. ca chiar daca pierzi in totalitate auzul la acea ureche.. sunetul acesta poate sa ramana !!!!
Trebue sa fii in continuare pe tratament.
sa ai grija la alimentatie si Hidratare.
NU.. cafea, ciai negru, bauturi acidulate, foarte sarat !.. si posibil sa dispara sunetul!
Ai luat Sermion ca si tratament cateva luni de zile?
0
17-02-2009, ora 11:37
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
nu am luat nici un medicament iar pe acestea le iau la recomandarea dumneavoastra, v-am trimis si audiogramele mele prin fax, imediat ce v-ati intors din concediu.ce ma sfatuiti sa fac?sa merg la un alt medic ORL-ist si sa discut cu el?dar avand in vedere ca doar discut de ani de zile cu ei si rezultate 0 si bani cheltuiti o gramada nu mai stiu ce sa fac.aici va exclud pe dumneavoastra desigur, pentru ca pe langa ca sunteti gratis, ne dati solutii nu doar bijbaieli.m-am lasat de tigari pe 27 dec, acidulat beau doar apa, cafea f putina, iar sarat nu prea se frica sa nu ma ingras.multumesc
0
17-02-2009, ora 12:18
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
apropo...mi-a fost recomandat si celebrolazin daca nu ma insel dar nu de catre orl-ist...
0
17-02-2009, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. este corect.. tratamentul cu Cerebrolizin + Vit B6. se face de 2 3 ori pe an cate 10 zile.
Sermion se poate lua cate 2 pe zi sau 1 pe zi..mminim 3 luni.. dar se poate lua mai mult.. pana dispare zgomotul.
0
18-02-2009, ora 03:07
valyano
Nu este medic/terapeut
valyano
buna ziua dca se poate sa-mi spuneti si mie parerea dumneavoastra.Acum 2 ani d zile am fost lovit in urchea stanga intr-o piscina.Am fost operat de un domn profesor din bucuresti, insa atunci cand am fost la control sa vad daca mam vindecat domnul profesor mia spus ca mam facut bine si sa pot pleca linistit si 1 data p an sa ma duc la dansul.Insa eu nedumerit am intrebat daca sunt vindecat in totalitate.Adica de ce mia ramas acel sunet in ureche iar domnul profosor mia raspuns ca acelui sunet nu are ce sa ii fac deoarece am o celula moarta.Dumneavoastra ce credetzi am vreo sansa sa dispara piuitul sau sa se regenereze acea celula?va multumesc
0
18-02-2009, ora 13:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din pacate.. celulele nervoase in organizmul uman.. NU regenereaza.
un nerv.. mort.., indiferent care.. mort ramane!
faceti o audiograma..( aer, os) si o timpanograma. si le trimite.ti pe mail..
o sa vedem cat de mult este afectat nervul auditiv!
0
01-03-2009, ora 21:20
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
iau sermion de aproape 2 saptamani si sunetul nu a disparut dar s-a mai ameliorat, si am momente in zi cand dispare cateva minute.sper a fie vesti bune.ce ziceti domnule doctor?
0
02-03-2009, ora 11:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zic ca este f. bine.
Fiindca Sermionul ca si preparat farmaceutic are eficienta maxima abia dupa 3 luni...
daca este bine in 2 saptamani.. cu siguranta va fi si mai bine in timp.
rabdare multa va doresc.
0
06-03-2009, ora 09:56
roxana_2008
Nu este medic/terapeut
roxana_2008
as mai dorii sa va intreb daca sermionul si bilobilul nu fac acelas lucru adica faciliteaza o circulatie mai buna, atunci nu este contraindicat sa le iau pe amandoua in acelas timp?ma gandeam ca poate din aceata cauza vine si inbunatatirea asta rapida de care vorbeam dar nu as vrea sa iau o doza prea mare deoarece si ce e prea mult strica nu?numai bine.
0
09-03-2009, ora 18:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Au o actiune putin diferita si fac bine inpreuna.. pana la realizarea efectului dorit.. dupa care se poate continua numai cu 1 din ele.
0
06-04-2009, ora 14:36
cristie_ana
Nu este medic/terapeut
cristie_ana
Buna ziua,

Am si eu o problema asemanatoare (piuit in urechi).
Acum 1-2 luni am fost la medic, acuzand stare de oboseala (stare pe care o am de cativa ani), am facut analizele pt tiroida, ficat si mi s-a spus ca au iesit bine analizele, si apoi mi s-a prescris SARGENOR (pt stres), pe care l-am luat tip de 18zile (cate 2fiole o data pe zi). dupa vreo 2 saptamani de "tratament" am capatat un piut de urechi de care nu mai scap (sunt vreo 5-6saptamani de cand am acest piuit). Se poate sa ma ajutati cu un sfat / tratament?

Multumesc.
0
06-04-2009, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu pot sa te ajut cu nici un sfat.. fiindca nu stiu nimic despre tine si bolile tale!
Conteaza..
varsta. KG. tensiunea arterilala.obleme la coloana cervicala, cardiace, Audiograma!
0
06-04-2009, ora 15:38
cristie_ana
Nu este medic/terapeut
cristie_ana
Buan ziua,

29ani, 63Kg, m-am ingrasat in ultimul an mai mult de 10kg (in primavara 2008 aveam 52kg; mentionez ca nu mananc cu mult mai mult, ca sa nu zic ca nu e nicio diferenta in alimentatie); la ultimul examen cardiologic, mi s-a spus ca am tahicardie dar nu mi-au spus motivul si ca ar f ivreo problema; dar mereu obosesc si am bataile inimii accentuate, chiar si cand urc scarile la metrou.
mai nou, am inceput sa beau ceai verde si sa merg pe jos mai mult (cam 3ore / zi).
La coloana cervicala nu am nimic, dar nici nu am cerut vreo analiza de specialitate pt aceasta.
Tensiunea cam 10 cu 7, 11 cu 7, dar mi se intampla destul de des sa ma trezesc dimineata obosita (bataile inimii ca si cum as fi alergat ).
Audiograma nu au facut inca, dar voi face pt ca este enervant acest piuit, nici sa ma odihnesc bine nu mai pot.

Va multumesc.
0
06-04-2009, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta.. problema este de circulatie. la tensiunea 11/7 si la greutatea adaugata... inima nu mai reuseste sa pompeze sangele spre creer in aceiasi cantitate ca si inainte.
da ceaiul verde e bun.. si alte lichide( ne acidulate).
Eviti tot ce tine de porc.. unt, cascaval, smantana!
Spirulina in Ulei de catina( hofigal) incepi cu 3 pe zi si reduci la 2 apoi la 1 pe zi.. pe masura ce iti scade tiuitul.
Astept audiograma pe mail
0
27-04-2009, ora 21:38
al3x4ndru
Nu este medic/terapeut
al3x4ndru
Buna ziua,

Am stat acum o saptamana langa o boxa intr-un club :) si de atunci tot aud un piuit in urechi. Noaptea deabia adorm din cauza asta. Inca nu am fost la medic. Vroiam sa va intreb daca este ceva grav si trebuie tratat sau o sa treaca cu timpul.

Multumesc anticipat.
0
27-04-2009, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se numeste trauma sonora.. si poate fi grav..
nervul auditiv odata afectat poate sa NU se mai refaca!
mergi sa faci o audiograma.. si sa ei tratament.. NU astepta vindecare spectaculoasa, risti!
0
29-06-2009, ora 23:00
Dany09
Nu este medic/terapeut
Dany09
Buna ziua In urma cu vreo 3 luni de zile am patit un accident am facut un amestec explosiv si cand am vrut sa il detonez mi-a explodat in fata la aproximativ 40 de centimetri de urechi dar putin mai aproape de urechea stanga sunetul a fost de o intensitate mai mare ca si cand un vanator trage cu pusca de vanatoare. De atunci aud in continuu un piuit in ureche dar la inceput dupa accident auzeam piuitul foarte tare dar in prezent il aud foarte slab si s-a tranformat intr-un iuit. Dupa 3 zile de la accident am fost la un medic orelist am facut audiograma si mi-a iesit bine nu mi-a fost afectat nervul auditiv mi-a spus ca piuitul va disparea dar pana in prezent nu a disparut. Se poate sa ma ajutati cu un sfat Va multumesc.
0
30-06-2009, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mg.+b6.. 2 pe zi sermion 2 pe zi. . timp de 1 luna
0
28-11-2009, ora 13:45
mihai marin
Nu este medic/terapeut
mihai marin
Buna ziua.
Am 35 ani si de ceva vreme(de circa 3-4 ani)aud permanent niste piuituri in ambele urechi.Mi-am facut toate analizele, acestea au iesit foarte bine.Acum circa 2 luni am fost la un control ORL, mi s-a spus ca timpanul nu e afectat in nici un fel, nu am dopuri in urechi, de auzit aud bine.M-au pus la un aparat cu diferite sunete, unele mai joase, altele mai ridicate, iar aici a iesit putin in contradictoriu.Mi s-a luat tensiunea si era foarte buna..Mi s-a spus ca nu stie exact ce sa-mi spuna, ca ar putea fi din cauza presiunii circulatiei sangelui.
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme de sanatate si ma simt foarte bine (cu exceptia acelor piuituri).
Va rog sa-mi spuneti parerea dumneavoastra.
Va multumesc!
0
28-11-2009, ora 21:29
i_a_a_mi@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
i_a_a_mi@yahoo.com
buna, am 34 ani si lucrez ca sofer in transport persoane de 3 ani imi este tot frica la examenele periodice de audiograma, eu aud foarte bine dar la audiograma 2000-8000 Hz linia cade pana la 80, medicii mi-a zis ca este o trauma sonora, am luat medicamente 3 luni si linia a mai revenit pana la 50, in rest toate analizele sunt bune, eu nu am probleme la condus dar doctorii au spus ca nu mai imi da avizul medical daca nu imi revin.
Va rog sa-mi spuneti ce sa mai fac.
va multumesc
0
29-11-2009, ora 13:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mihai.
trebuer sa mergi al un cabinet specializat de audiologie.. sa faci o audiograma ( aer + os)
si o timpanograma.
o sa apara ceva schimbari si atunci o sa stii de la ce este acel tiuit si cum se poate trata.
imi trimiti investigatiile pe mail
0
29-11-2009, ora 13:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
i-a-a-mi
un tratament cu vazodilatatoare ( sermion, 2 pe zi) 3 luni
cerebrolizina + Vit B6.. injectabil. 10 zile la 2 luni.
si repeti audiograma
0
30-11-2009, ora 20:07
mihai marin
Nu este medic/terapeut
mihai marin
Va multumesc mult, sa va dea Dumnezeu sanatate si SARBATORI FERICITE!
0
03-12-2009, ora 16:13
i_a_a_mi@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
i_a_a_mi@yahoo.com
Va multumesc foarte mult, o sa va tin la curent cu tratamentul.
0
21-06-2011, ora 13:05
chicco
Nu este medic/terapeut
chicco
Buna Ziua,

Am 40 ani, 70 kg, in urma unui tratament cu antibiotice Klabax, au aparut niste tiuituri permanente in urechea dreapta. Am fost la doctor orl si a spus ca este afectat nervul auditiv, am facut si audiograma si auzul a scazut, am primit tratament cu betaserc 2/zi si ginkgo biloba 3/zi, dar tiuitul nu a disparut, doctorul a spus ca nu va trece niciodata, oare asa sa fie?, tiuitul acesta este groaznic te imbolnaveste de nervi.

Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.
Va multumesc.
0
21-06-2011, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
atasati audiograma pe mail
sa vad cat de afectat este nervul auditiv.
faceti un examen Fund de Ochi.. la oftalmologie ce tensiune arteriala aveti?
probleme cu coloana cervicala?
0
27-06-2011, ora 10:12
Diana Taranu
Nu este medic/terapeut
Diana Taranu
Buna ziua,

Si eu am o problema cu un tiuit in urechea stanga, deranjant doar atunci cand este liniste. Acum o saptamana am fost la un concert si cineva mi-a tipat destul de tare in ureche.

Am fost la un consult ORL, am facut audiograma si medicul mi-a spus ca este bine si sa revin peste 2 luni daca tiuitul nu dispare. Nu am primit tratament, ci doar sfatul de a mesteca guma si de a ma feri de zgomote si de expunere la soare. Mentionez ca acum trei-patru ani am avut otita, tot la urechea stanga.

Nu am nici un alt simptom in afara de tiuit, care pare sa se fi redus in ultimele zile, dar nu a disparut complet.
Ce pot face pentru a ameliora situatia?

Multumesc,
Diana Taranu
0
27-06-2011, ora 12:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. acea ureche cu otita trebuie vazuta in clinica ORL.. la un microscop. daca nu e o fisura mica sau o punga de retractie
2Trebuie facut un examen la Oftalmologie ( fund de ochi)
acolo se vede bine starea vaselor sangvine cerebrale
3 Consult la Neurologie cu rezultatul de la oftalmo
0
22-11-2011, ora 18:52
catvrom01
Nu este medic/terapeut
catvrom01
Buna ziua

Am fost cu prietena la o discoteca si am stat la 1-2 metri de o boxa.
Acuma prietena resimte un piuit.
A facut la 2 zile si o audiograma.
La urechea stanga i se vede o mica trauma a nervului auditiv.
Pe grafic linia scade pana la 20 DB.

La o zi i s-a prescris de catre medic si 2 tipuri de pastile sa le ia de 2 ori pe zi.

Vreau sa va intreb cat de grava este problema ?
In ce perioada poata sa dispara piuitul, sau poate sa ramana?
De obicei aceasta problema cu linia de pana la 20DB poate sa nu dispara?



Va multumesc
0
22-11-2011, ora 19:58
catvrom01
Nu este medic/terapeut
catvrom01
Revin si cu o completare ;

Pe audiograma la urechea stanga in dreptul valorii de 4000Hz linia scade pana la 20 db apoi revine.
Iar tratamentul este Milgamma 2 /zi si Bilobil 2/zi
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •