Pivot de metal

15-09-2015
mihaela2510
Nu este medic/terapeut
mihaela2510
buna ziua

mi s-a decimentat o lucrare cu pivot de metal si coroana de metal. Pe perioada cat am avut aceasta lucrare, ma durea cand mancat ceva mai tare. Ce ma sfatuiti sa o pun la loc sau sa o schimb cu un pivot de fibra de sticla?
5 comentarii
0
15-09-2015, ora 18:34
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Vă sfătuiesc sa faceţi o radiografie :)
0
15-09-2015, ora 19:43
mihaela2510
Nu este medic/terapeut
mihaela2510
Am facut radiografia. Daca se mai poate pune coronita ma sfatuiti sa schimb pivotul si coronita?
0
15-09-2015, ora 21:46
Dr. Sandita Dan
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Sandita Dan
Dacă nu a trecut prea mult timp puteţi sa o puneţi la loc. Sunt sigur ca medicul care va trateaza e in masura sa va spuna daca se poate sau nu...
E alegerea dv dacă preferaţi varianta mai fizionomică cu pivot de fibra de sticla/metalic şi coroniţă fizionomică sau varianta nefizionomica.
Ce ar trebui sa va îngrijoreze este durerea când mâncaţi...
0
15-09-2015, ora 23:26
mihaela2510
Nu este medic/terapeut
mihaela2510
Multumesc pentru raspuns. Aceasta durere poate fi cauzata de acel pivot din metal?
0
24-09-2015, ora 18:39
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Pentru a primi un sfat cat mai profesionist va rog sa atasati radiografia pe care o aveti deja facuta.

Durerea pe care o aveati nu este normala si parerea mea este ca ati avut super noroc ca s-a descimentat singur acest pivot cu coronita cu tot. Vi se da clar un semn ca acolo ceva nu este in regula...ce? inca nu v-as putea spune!

Ar fi bine sa stiti doar ca un pivot nu se descimenteaza fara motiv. cat despre discutia pivot metalic sau pivot de fibra de sticla, aici medicul va poate sfatui in functie de situatia dumneavoastra. De exemplu daca distructia dintelui dumneavoastra este foarte mare si dusa subgingival, e foarte greu de izolat dintele pentru a se reconstitui cu pivot de fibra de sticla si poate fi indicatie clara de pivot metalic/zirconium. Aceasta decizie se ia la fiecare caz in parte individualizat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: