Pivot sau plomba

27-10-2016
ginatr
Nu este medic/terapeut
ginatr
Buna seara, as vrea un sfat profesionist legat de o problema.Am un copil de 13 ani care in urma unei cazaturi s-a ales cu 4 ate la buza si cu cei doi dinti din fata partea de sus rupti, dupa vizita la 2 medici am primit doua opinii diferite si nu stiu pe care sa ma bazez.Mai exact un medic a spus ca este afectag canalul si trebuie tratament si pivot iar cel de-al doilea medic mi-a spus ca nu ar fi nici o problema la radacina si ca se rezolva cu plombite si ca nu este indicat sa omoram nervul.Astept un sfat, va multumesc.
1 comentarii
2
28-10-2016, ora 11:58
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
ideal ar fi sa se salveze nervul acelui dinte in cazul in care este posibil bineinteles.
O radiografie si niste teste de vitalitate si sensibilitate ne-ar putea indica cel mai clar care ar fi tratamentul cel mai bun pentru situatia data.
Va asteptam la un consult pentru a putea spune cu exactitate ce ar fi de facut in acesta situatie.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul