Pivot scos dupa rezectie

05-10-2017
rayssaa
Nu este medic/terapeut
rayssaa
Buna ziua,

Am avut acum 5-6 ani o rezectie apicala la unul dintre incisivii laterali superiori. Mi s-a pus un pivot de metal in timpul operatiei si dupa aceea coroana. Totul a decurs in regula dupa operatie. In timp am ajuns sa am probleme cu unul dintre incisivii centrali. Ideea este ca acum, discutand cu stomatologul meu, mi-a zis ca imi recomanda sa facem o lucrare de 4 dinti (incisivii laterali si cei centrali) si ca incearca sa imi scoata pivotul care a fost pus in timpul rezectiei pentru a-l inlocui cu unul din fibra de sticla. Acel "incearca" m-a pus putin pe ganduri. Intrebarea mea este: se poate scoate pivotul pus in timpul unei operatii de rezectie? El a zis ca pentru estetica o sa incerce sa il scoata, dar sincer mi-e mi-este putin teama, ce se poate intampla daca nu reuseste?

Intrebarile acestea, desigur, i le voi pune si lui, dar mi-ar placea o parere suplimentara.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Numai bine
1 comentarii
0
05-10-2017, ora 15:37
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
De obicei pivotul cimentat in timpul rezectiei nu se mai poate scoate si nici nu e indicat deoarece exista risc de fractura longitudinala a radacinii.
Din punct de vedere estetic ar putea aparea probleme daca va face o punte din ceramica pe zirconiu. Daca va face metalo-ceramica atunci nu sunt probleme.
O zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomanda un stomatolog sau cauta unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 7000 de cabinete si clinici de stomatologie din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor stomatologice, cititi recomandari, va puteti programa online.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK