placenta posterioara inserata jos in sarcina poate cauza secretii roz ?

20-06-2012
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Buna ziua
sunt gravida in 17 saptamani si la eco mi s-a vazut placenta posterioara inserata jos la 0, 8 cm de colul care era lung si inchis(4, 1cm). Am ajuns la eco de urgenta ca m-am speriat ca am avut niste secretii roz diluate cateva zile la rand, o data pe zi..doar de fiecare data cand aveam 'scaun' am observat, adica depuneam 'efort' ca sa zic asa.
Dureri nu am, nici contractii.
Acum iau utrogestan 300 mg pe zi in continuare vaginal, magneziu 3 pe zi dar si no spa tot 3 pe zi preventiv.

Intrebarea mea era: pe unde pot veni acele scurgeri rozii ocazionale si de fiecare data aproape cand am scaun (ieri chiar am vazut pe slip si 2 chegulete de sange de marimea unei seminte de mac) daca eu am colul lung si inchis?
Am facut ecografii performante, 2 la numar la 14 si la 16 sapt si bebe e f bine, placenta frumoasa, col inchis, nici urma de nik ingrijorator si totusi pe mine tot ma emotioneaza treburile astea cu scurgerile roz diluate cand si cand.
PS: sunt suspecta si de trombofilie(3 mutatii heterozigote am) si fac tratment zilnic cu aspenter doar.
ps2: trebuie sa stau la pat cu placenta mea? ca eu nu prea am stare, desi efort fizic nu fac deloc..dar m-as plimba, as gati, etc, stau pe scaun, non stop.
9 comentarii
0
28-06-2012, ora 01:34
danutzza88
Nu este medic/terapeut
danutzza88
Buna!Ma numesc dana, am o mica problema, sunt insarcinata in a4a saptamana.ieri am avut o scurgere maronie iar astazi o am un roscat inchis.e posibil sa pierd sarcina?imi doresc ff mult bebelul asta.am programare la doctor tocmai marti.si nu pot astepta pana atunci.din cate am vazut pe forum mam cam speriat.va rog spunetimi ce credeti k as putea avea.
0
28-06-2012, ora 08:42
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
e cu dus si intors la o sarcina atat de mica, tine doar de Dumnezeu. roaga-te.
tu doar poti sa ajuti sustinerea sarcinii. daca emebrionul e bine format va rezista, daca nu, se va elimina singur cu toate tratamentele noastre. E o loterie pana la 13 sapt.

ps: eu pana sa ajung la medic, de cand am facut testul, am luat din proprie initiativa ovule vaginale cu progesteron speciale pt sustinerea sarcinii si daca vezi ca ai si sangerare maronie stai la pat fara efort. Daca sangerarea persista si e din ce in ce mai rosie, mergi de urgenta la o camera de garda ca nu e de bine.

ps: am luat utrogestan ovule de 200 mg seara si 200 de mg dimineata.

multa bafta!
0
28-06-2012, ora 16:26
danutzza88
Nu este medic/terapeut
danutzza88
sper sa ma ajute d-zeu sa nu pierd bebelu.deci e bn daca iau ovule vaginale cu progesteron special pt sustinerea sarcnii?iti multumesc ff mult k miai zis am sa fc si eu la fel...poate imi va fii bn pana marti
0
29-06-2012, ora 09:18
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
Ia-le fara problema.
acestea ajuta
daca sarcina e ok o ajuta, daca embironul nu e ok, oricum nu il putem salva noi, asadar oricum o iei sunt preventive si daca cumva de embrionul e ok dar altceva in jur nu e ok, aceste ovule doar ajuta! asa ca rau nu fac! ia-le si o s avezi ca si medicul iti va zice ca e ok daca bebe e bine. Doamne ajuta!
0
29-06-2012, ora 13:22
danutzza88
Nu este medic/terapeut
danutzza88
ms k mai ajutat:*.sper k bebe este bine.bebe al tau e bine?
0
02-07-2012, ora 14:22
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
e f bine abia astept urmat. ecografie!

sa ne tii la curent cum esti!
Sper sa fim toate bine pana la final!
:*
0
04-07-2012, ora 23:11
danutzza88
Nu este medic/terapeut
danutzza88
am fost la medic si totul e bine.ai avut dreptate knd ai spus k primele 13 sapt sunt k o loterie..sa speram k totul va fii bine in continuare.
0
05-07-2012, ora 09:31
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
ti-a dat sa iei ceva de sustinere? progesteron? sper ca da.
0
08-07-2012, ora 01:13
danutzza88
Nu este medic/terapeut
danutzza88
da mia dat progesteron si no spa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: