plaga infectata dupa fractura de calcaneu cu dislocare

05-01-2010
ligiaeliescu
Nu este medic/terapeut
ligiaeliescu
in urma cu un an am suferit o fractura de calcaneu cu dislocare.dupa un an au fost scoase suruburile si am suferit o infectie cu stafilococ auriu(infectie intraspitaliceasca mi s-a spus).am facut antibiograma si am urmat tratament cu gentamicina injectabil intravenos si augmentin.infectia s-a rezolvat dar rana nu se inchide. sunt pansata zilnic si dezinfectata cu betadina, apa oxigenata, etc. ce pot face pt a rezolva problema, medicul ortoped spune ca nu poate interveni chirurgical pana nu creste teaca care acopera tendonul.ce ma sfatuiti sa fac? sa gasesc un alt ortoped la bucuresti ?multumesc
5 comentarii
0
06-01-2010, ora 00:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema este dubla:
- este fractura de calcaneu redusa corect?
- la acest nivel pot apare (sunt descrise) probleme tegumentare importante.
In cazul D-voastra sunt convins ca nu este vorba despre o infectie ci despre un defect tegumentar. Indiferent cate antibiotice va veti administra (iar eu le contraindic cu fermitate), problema se reduce, foarte simplu, la o interventie de acoperire a plagii de genul lamboului de vecinatate.
Va sfatuiesc sa discutati cu un chirurg plastician cu experienta in lambourile de vecinatate de la nivelul calcaneului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-01-2010, ora 20:37
ligiaeliescu
Nu este medic/terapeut
ligiaeliescu
va multumesc pentru raspuns.am facut analiza secretiei din rana pt a doua oara, cu antibiograma, stafilococ auriu sensibil la gentamicina si augmentin.am facut 7 zile intramuscular 2 fiole de gentamicina, de 80, doza unica si oral augmentin 1 tableta la 12 ore.nu stiu daca s-a rezolvat.trebuie sa fac iar analiza secretiei din rana ? sau sa continui cu igiena locala (betadine, apa oxigenata etc)in sectia ortopedie, lucru pe care il fac de aproape 2 luni.mi se spune mereu ca trebuie sa am rabdare. va doresc o zi buna.
0
12-01-2010, ora 21:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In cazul D-voastra sunt convins ca nu este vorba despre o infectie ci despre un defect tegumentar. Indiferent cate antibiotice va veti administra (iar eu le contraindic cu fermitate), problema se reduce, foarte simplu, la o interventie de acoperire a plagii de genul lamboului de vecinatate.
Va sfatuiesc sa discutati cu un chirurg plastician cu experienta in lambourile de vecinatate de la nivelul calcaneului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-01-2010, ora 20:07
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimata Doamna,

desigur ca o plaga infectata se trateaza cu foarta multa rabdare.

Apa oxigenata, betadina timp de doua luni plus o secretie in plaga "miroase", sau cel putin mie imi spune ca avem de-a face cu o plaga infectata pe care o grefa va prinde greu. Tinind cont de fractura si de apropierea spatiala si de faptul ca acest stafilococ sub antibiotic nu dispare pe mine personal ma duce acest comportament al stafilococului d-voastra cu gindul la o infectie osoasa. Si ca sa nu mai zic ce cred ci sa fiu sigur in conduita terapeutica v-asi recomanda in primul rind sa cautati sa excludeti sau sa confirmati posibilitatea unei osteite/osteomielite. Personal consider important sa efectuati un RMN pe glezna respectiva pentru a exclute vre-o colectie lichidian/purulenta intraosoasa.

Daca aveti insa ghinionul sa se confirme o astfel de colectie atunci desigur ca vorbim de osteomielita care necesita un tratament complex mult mai agresiv decit augmentinul sau gentamicina.

Dupa eradicarea infectiei, daca pielea nu a crescut de sine, puteti desigur sa faceti si grefe cutanate.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld/Germania
0
13-01-2010, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Subscriu celor prezentate de distinsul coleg, cu cateva amendamente:
- defectele tegumentare reziduale dupa osteosinteza calcaneului sunt redutabile si reputate prin dificultatea tratamentului lor;
- sigur ca expunerea osului la aer inseamna 100% contaminarea osului, deci osteita;
- problema speciala a acestei regiuni anatomice este ca plaga nu cicatrizeaza, indiferent de natura si intensitatea tratamentului local sau antibiotic;
- concluzia, dupa cateva sute de fracturi de calcaneu tratate, este ca defectele tegumentare de la acest nivel necesita in primul rand o acoperire urgenta printr-un lambou de vecinatate si nu prin plastii tegumentare simple. Orice alt tratament, in lipsa acoperiririi urgente a plagii, este sortit esecului.
- Prin urmare, este imperios necesar consultul unui chirurg plastician cu experienta in lambouri de vecinatate, si asta cu urgenta maxima.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul