Plagiocefalie

11-02-2010
ErikaJ
Nu este medic/terapeut
ErikaJ
Buna ziua,
Ma numesc Erika si am un baietel de aproape 7 luni diagnosticat cu plagiocefalie dreapta. Pediatri ne-au "linistit" la varsta de 2 luni ca forma capului se va reface si din pacate nu am acordat importanta deosebita acestui fapt.
Insa situatia nu s-a imbunatatit deloc ba dimpotriva s-a accentuat, are si o usoara asimetrie faciala (un ochi mai mic). Terapia repozitionala nu a functionat la el chiar daca-l adormim cu capul spre partea stanga si folosim prosop si alte metode de schimbare a pozitiei capului si corpului, in scurt timp revine la pozitia pe partea dreapta. In timpul zilei, la joaca, isi foloseste ambele parti, sta in fundulet, pe burta si totusi situatia nu s-a imbunatatit. Am citit pe site-ul dvs despre terapia prin banda ce se poate aplica la copii de peste 5 luni si e bine sa fie inceputa cat mai repede.
Ati putea va rog sa-mi spuneti daca se face asa ceva in Romania si daca da, unde? Terapia prin banda este acelasi lucru cu casca DOC BAND? daca nu se face in Romania, stiti ceva centre in strainatate gen Ungaria, Austria, etc?

Multumesc anticipat,
Cu stima
Erika
56 comentarii 12 Înainte ›
0
25-02-2010, ora 12:31
Frederic
Nu este medic/terapeut
Frederic
Buna ziua!
Am citit postarea dvs. In cazul in care ati obtinut progrese in privinta tratarii plagiocefaliei baietelului va rugam sa ne impartasiti din experienta dvs.
Avem o fetita de 5 luni. Pana la 3 luni Carolina- Henrietta a dormit doar cu capul pe partea dreapta. Din cauza aceasta are capul turtit in spate, pe o parte(cea dreapta).
De 2 luni am reusit sa o facem sa stea si sa doarma cu capul si pe partea cealalta, dar partea tesita nu a revenit rotunda si acest lucru ne ingrijoreaza.
Medicul de familie a sugerat ca forma capului isi va reveni cu trecerea timpului, dar nu putem astepta linistiti ca natura sa rezolve problema.
Acum 1 luna si ceva am fost la un ortoped pediatru, care ne-a spus ca tesitura capului are cauza un torticolis si ca va trece cu repozitionare...
Am obtinut programare la un recunoscut medic ortoped din Cluj, dar abia pt. 6.04... Si pana atunci ce am mai putea face?
0
11-03-2010, ora 21:04
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Buna, Erika! Si eu am aceeasi problema cu baietelul meu, si, la fel, caut un tratament. La noi, plagiocefalia s-a datorat unui torticolis, care din fericire s-a tratat foarte usor cu cateva sedinte de kinetoterapie. Acum, Serban sta cu capul in mod normal, nu are tendinta de a sta tot pe partea dreapta, ba chiar doarme aproape numai pe partea stanga, cea neafectata, pt ca ii pun acolo o jucarie de plus in care el isi baga nasucul. Capul i s-a corectat foarte mult, dar pt k nu vrea sa doarma pe burta, presiune tot se aplica pe craniu si deci nu i se va bomba in lipsa unui tratament cu casca...Eu sunt din Tg Mures si am vorbit cu niste medici de la Ortoprofil (firma care a adus mana bionica in Romania), insa ei nu au facut orteze de acest gen decat pt adulti. Au zis k se vor interesa daca nu exista si altceva si se vor gandi daca pot sa ne faca noua o casca...Acum asteptam. Am inteles ca exista si o perna cu gaura in mijloc, si astfel capul copilului nu se mai sprijina de planul dur al patului, dar inca nu stiu de unde se poate cumpara.
Oricum, ideea e ca ar trebui sa mergi cu baietelul la kinetoterapie. Torticolisul lui Serban s-a datorat pozitiei incorecte in uter, pt k a mavut sarcina joasa. Mai este torticolis datorat insuficientei dezvoltari a unui muschi de la nivelul gatului. Nu cred k baietelul tau are asa ceva, pt k atunci miscarea spre partea stanga ar fi fost limitata. Deci probabil ca tot pozitia din uter este de vina...Pur si simplu copilul asa s-a obisnuit. Merge foarte bine cu kineto! Eu ma bucur k am tratat cauza, dar imi pare rau k trebuie sa astept sa se corecteze de la sine...
Sper totusi sa se poata face ceva. O sa postez orice informatie pe care o sa o primesc, si astept si eu noutati de la alti parinti cu aceeasi problema :)
0
12-03-2010, ora 13:24
Frederic
Nu este medic/terapeut
Frederic
Perna cu gaura este utila in special de la 0 la 4 luni, pt. a preveni aparitia plagiocefaliei...
0
12-03-2010, ora 14:02
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
ahaaa...atunci nasol...
0
12-03-2010, ora 14:41
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Totusi, unde se poate gasi o asemenea perna? E totusi ceva care sa mai reduca presiunea pe craniu...
0
12-03-2010, ora 15:39
Frederic
Nu este medic/terapeut
Frederic
-*
Ati incercat sa ajungeti la d-na dr. Laszlo- Slavici, sa vada forma capului copilasului? Ce v-a rspuns, vis-a-vis de problema aceasta?




(*modificat de administrator)
0
12-03-2010, ora 16:46
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Nu, nu stiu de dr.Laszlo-Slavici..E din Cluj? Cazul nostru este f usor, asimetria este de 3-4 mm, dar nu imi place k nu este bombat capul la spate. Copilul nu mai sta cu capul pe partea afectata, dar doarme pe spate si isi intoarce in somn capul in orice directie.
Neurologul la care ma duc (pt ca are fontanela punctiforma) nu mi-a zis absolut nimic, desi am intrebat. A zis doar k o sa- si revina. Am schimbat poza k sa vedeti cum arata capul lui, comparativ cu al unei fetite un pic mai mici...
Multumesc de informatiile pt perna. O sa o si comand. Dvs ati folosit-o? Ati obtinut ceva cu ea?
0
12-03-2010, ora 19:39
ErikaJ
Nu este medic/terapeut
ErikaJ
Buna Frederic, Buna Corina,

Anterior am raspuns din greseala doar Corinei, deci o iau de la capat: momentan noi suntem cam in aceeasi faza ca si acum 1 luna, ne interesam unde se pot face casti. Am sunat la o gramada de firme de orteze/proteze din tara dar nu fac asemnea casti si nici nu aduc, ele se fac personalizate, pe baza unor mulaje, adaptate fiecarui copil in parte, nu sunt niste casti universale. Avem programare la ortoped peste aproape 2 saptamani sa vedem, poate ne poate ajuta cu ceva info suplimentare. Am primit si un numar de la un medic osteopat din Viena, vom suna si acolo sa vedem daca ne poate ajuta. Deci deocamdata atat, daca aflam ceva va informam si pe voi. Corina, daca afli ca se pot face asemenea casti la Tg.Mures te rugam sa ne spui si noua. Azi medicul pediatru imi spunea ca plagiocefalia se poate ameliora simtitor pana pe la 1 an jumate, 2 doar noi inca avem problema cu dormitul in majoritate pe dreapta si nu am reusit sa o rezolvam inca; daca la voi deja aceasta nu mai este o problema probabil ca nu veti avea nevoie de nici o casca si se va reface totul de la sine, in timp, doar prin repozitionare. Noi suntem din Timisoara, daca aflati de casti in tari mai apropiate gen Ungaria, Austria va rugam sa ne spuneti ca am fi dispusi sa mergem sa incercam.
Merci frumos si o zi buna.
Erika
0
12-03-2010, ora 20:16
Frederic
Nu este medic/terapeut
Frederic
Buna Erika, Buna Corina!
D-na dr. Laszlo-Slavici e medicul ortoped cu care colaboreaza cel mai mult firma Ortoprofil in Tg.-Mures, eu de la ei am auzit de dansa. Ne-ar fi facilitat o consultatie, dar din cate am observat fetita noastra isi pierde rabdarea la drumuri asa lungi cu masina...Noi stam in Alba Iulia si avem in curand programare la d-na dr. Vasilescu din Cluj. Dar nu sunt f. optimist fiindca mi se pare ca s-a preocupat extrem de putin lumea medicala din RO de problema asta, deci si ortopezii. Am inteles ca e o "fabrica" de casti si la Giessen in Germania, costa in jur de 1900 euro una. Dar daca la un drum de 1 ora si jumatate fiica-mea face figuri, unde sa o duc atata amar de drum pt. a i se lua mulajul pt. casca?Daca doriti ne putem scrie si pe mailul
personal, daca am adresele voastre de mail va trimit si eu poze.-*
Va doresc un weekend insorit!



(*modificat de administrator)
0
13-03-2010, ora 11:10
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Buna tuturor!
Eu o cunosc pe dna. dr. care detine Ortoprofilul (ma rog, sotul ei se ocupa de firma) si a zis k o sa incerce sa ne ajute. Dar daca ortopedul nu stie sa faca, nu cred ca o sa rezolvam mare lucru. Le-am trimis site-ul acela din SUA despre plagiocefalie, si acolo scrie si despre casca, poate o sa incerce sa faca una. Eu sunt dispusa sa incerce pe noi :)
Dar eu vreau sa stiu ce este terapia prin banda. Pe ROmedic scrie despre asa ceva, dar nu e nicio informatie.Ar trebui sa stie cineva, nu? Eu in lipsa de altceva am comandat perna, rau n-are ce sa-i faca.
Si Erika, eu insist cu kinetoterapia. Trebuie sa fie si in Tm kinetoterapeuti care sa faca terapie Vojta, ti-o recomand cu incredere. O sa scapati de torticolis dupa 4-5 sedinte, si sa vezi ca o sa stea baietelul normal. Si la noi era la fel, il intorceam tot timpul, ii puneam jucarii pe stanga, il puneam si la tv intr-o pozitie in care sa mai stea capul si pe stanga, dar tot pe dreapta se intorcea. Si statea cumva cu barbia in piept...Nu reuseam deloc sa-l facem sa stea pe stanga. E si destul de mare si puternic, se intorcea imediat. Acum suntem super ok. Eu sunt medic (ortodont), m-am interesat de toate cauzele plagiocefaliei, zic sa incerci kineto...
Si eu as vrea sa facem schimb de poze, sunt tare curioasa cum sunteti voi. :)
-*. Acum nu sunt acasa, dar cat de repede o sa va trimit niste poze :)
Weekend placut!



(*modificat de administrator)
0
22-03-2010, ora 22:03
mona1
Nu este medic/terapeut
mona1
pt cascuta puteti suna la ortoprotetica
0
23-03-2010, ora 13:38
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Multumim mult, mona1! Am si fost la Buc, o sa avem casca vineri. Tu ai avut vreo tangenta cu cascuta, sau stii pe cineva care a obtinut ceva rezultate? Sunt tare curioasa cum si in cat timp si-au revenit altii...:) Multumim din nou
0
23-03-2010, ora 14:46
mona1
Nu este medic/terapeut
mona1
noi purtam cascuta de 2 zile.suntem la inceput.rezultate se vad cam la 3 saptamani.singura problema e transpiratia.am sa scriu in momentul in care se produc schimbari.mult noroc si voua!
0
31-03-2010, ora 15:17
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Buna, Mona! Avem si noi casca de sambata. A acceptat-o destul de bine, dar dupa 2 zile de purtat aproape non-stop a facut o iritatie f urata! Ne-a zis tipul de la Ortoprotetica de ceva spray pe care cred ca l-a vazut la tine, si am gasit si noi intr-o farmacie Panthenol. E super bun! Dar tot trebuia ceva facut cu transpiratia aia groaznica! Si m-am gandit sa-i punem o caciulita din aceea subtire de bumbac. Vreau sa zic ca nu mai transpira aproape deloc, nu mai e iritat, nu il mai deranjeaza casca, e fffff bine! O poarta 23 ore pe zi fara niciun disconfort. :)
Voi cum sunteti? Cat de mult o poarta? Si el s-a iritat? -*. O zi buna!


(*modificat de administrator)
0
08-04-2010, ora 21:24
mona1
Nu este medic/terapeut
mona1
Ma bucur ca aveti cascuta si ca sunteti bine.daca folosesti Panthenol poti renunta la caciulita fara probleme.Dupa baita aplici pe tot capul si speli cascuta.Eu asa fac si fetita mea e super ok!Noi o mai scoatem ziua cite 10min si racorim capsorelul.Cred ca si la voi se observa schimbarile, noi am fost deja la o retusare a cascutei.Sa speram ca nu va trebui sa o purtam mai mult de 2 luni. astept vesti de la voi!
0
10-05-2010, ora 23:40
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Mona, noi am terminat cu cascutza! Capul e ok, nu e perfect, dar nici n-am purtat-o cat trebuia, ca nu am mai suportat-o eu. Oricum, suntem incantati de rezultate!
Tavi, de saptamana trecuta nu mai pot sa va trimit mailuri! Am incercat de pe 2 adrese, si de gmail si de yahoo, si nu merge, imi vine inapoi ceva cu "permanent delivery failure"...Am primit mailul de la voi, dar eu nu va pot raspunde! Nu stiu ce se intampla. Nu mai aveti alta adresa de mail?...
0
17-05-2010, ora 15:55
dejulica
Nu este medic/terapeut
dejulica
Buna ziua, sunt mama unui baietel de 7 luni si avem de la 2 luni plagiocefalie pozitionala(cred...).De atunci tot ne chinuim sa dormim pe partea cealalta insa cu rezultate prea putin satisfacatoare.Problemele mele sunt urmatoarele: 1-in cazul vostru si-a pus vreun medic problema unei inchideri premature a suturii lambdoide drept cauza a plagiocefaliei si eventual sa o excluda prin radiografie sau toata lumea spune ca e pozitionala si eu sunt singura ipohondra? 2-sunt foarte interesata de cascutele pe care unele dintre voi le-ati testat-pe site-ul ortoprotetica nu am vazut asa ceva, cat costa, cum ati procedat, este si un medic acolo care vede copilul sau doar tehnicieni?Va multumesc mult anticipat pt raspunsuri
0
17-05-2010, ora 21:47
Frederic
Nu este medic/terapeut
Frederic
Corina, fa-ti adresa noua de mail pe yahoo si scrie-ne de pe ea, sa putem comunica! Sunt curios cum ti s-a parut poza trimisa de mine, cum e Serban dupa cascuta, cum a fost in vacanta etc.
Dejulica, esti cumva din jud. Cluj? In Cluj e un doctor ortoped bun care are consultatii la clinica Medicover, Cosma se numeste. Fa un efort si programati-va sa va vada el, iti va da toate explicatiile de specialitate care le doresti. Consultatia nu e scumpa, 100 lei parca. Iti va spune cum sunteti cu toate: muschii gatului, sold, greutate etc.! Iar daca ai interes sa folositi cascuta, e necesar sa dai un telefon la ortoprotetica sa va programati pt. mulaj. Trebuie mers la Bucuresti, ei au program si in weekend. Dupa mulaj cascuta e gata in 3-4 zile si va va fi trimisa acasa, costa aprox. 800 lei. Acolo ai de-a-face cu tehnicieni, dar isi cunosc foarte bine meseria si n-au nevoie de doctori ca sa realizeze cascuta optima. Succes si sanatate!
0
17-05-2010, ora 22:29
dejulica
Nu este medic/terapeut
dejulica
Frederic, multumesc de raspuns, sunt din Piatra Neamt.Eu m-am mai informat de pe site-uri straine si am inteles ca aceasta cascuta trebuie ajustata la 2-3 saptamani in functie de rezultat.Ce ma mira este diferenta de pret-in afara e in jur de 2000 euro un asemenea dispozitiv...Cred ca este prima firma din tara care produce asa ceva, oare au suficienta experienta pt a ajusta cum trebuie cascuta ulterior? M-ar ajuta mult niste experiente personale, eventual poze inainte-dupa...
0
22-05-2010, ora 13:50
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Buna, dejulica! Noi am folosit cascutza, dar nu chiar cat trebuia, pt k nu am mai suportat-o eu :P. Daca vrei, da-mi o adresa de mail si iti trimit poze inainte si dupa. La Ortoprotetica nu te vede niciun medic, tipul care le face e kinetoterapeut la origine si are o fetita care a avut plagiocefalie destul de grava, cu asimetrie faciala. Face cascutze de vreo 2 ani, a zis ca nu a avut decat vreo 10 cazuri, dar stie ce face. La noi a mers f bine, si daca o mai purtam inca 2 sapt (cat trebuia) ar fi fost si mai bine. Din pacate, drumurile la Buc sunt obligatorii si dupa ce iti ia mulajul, nu ti-o trimite prin posta, ci trebuie sa te duci sa o ridici personal, pt ca o probeaza pe copil, si ii face retusurile necesare. La noi, Serban avea si capul tzuguiat si a trebuit sa-i puna si o curelusa sub barbie pt ca nu statea cascutza. A costat 880 ron, dar drumurile la Buc ii ridica pretul de vreo 3-4 ori :). Noi am avut noroc de caz usor, a purtat-o 6 sapt. Oricum, sa nu te astepti ca arata ca si alea din SUA. E din polietilena, alba, simpla, destul de neatragatoare. Transpira copilul f tare sub ea, noroc ca exista un spray, Panthenol, f bun si care il protejeaza, altfel se irita tare si nu o poate suporta. La noi a ramas capul un pic turtit la spate, mi-ar fi placut sa fie mai bombat, dar deja copilul nu mai doarme deloc pe spate, deci sunt sigura ca de-acum o sa i se modeleze si o sa ajunga sa fie asa cum a fost programat genetic :). Lumea zice ca nu se vede, dar eu cred ca se vede...:) Te mai ajut si cu alte informatii, si astept mailul.
0
01-06-2010, ora 15:45
oanajeanne
Nu este medic/terapeut
oanajeanne
buna corina. Din pacate si eu am aceeasi probblema cu baietelul meu. Are plagiocefalie pe dreapta, si oricat as incerca sta numai pe dreapta, chiar si in somn, insa in rest este activ, rade se uita in stanga-dreapta, se rostogoleste (de cele mai multe ori pe dreapta desigur), si sta cat de cat in fund. Are abia 7 luni si 3 zile. Am fost la control de pe la 4-5 luni la dr Ciurea de la Bagdasar din Bucuresti si la o pediatra de la Eurosanity. Amandoi mi-au spus ca are clar plagiocefalie si ca e posibil sa isi revina singur. Din pacate nu si-a revenit, oricat am incercat cu perna cu gaura sau suportul de dormit pe o parte. Dr. Ciurea mi-a zis initial ca bebe o ok, si ca in afara de forma tuguiata a capului... copilul are creierul OK (i-am facut atunci o radiografie)..si ca sa mi-l opereze la cap nu se merita pentru ca este mult prea complicata operatia...acum urmeaza sa mergem sa il vada peste 2 saptamani. Insa tinand cont ca e tot turtit, as vrea sa incerc si cu casca...mai ales ca stau in Bucuresti. Spune-mi si mie cum ai procedat...cine e doctorul la care trebuie sa merg la clinica "ortopedica"... eventual da-mi si mie poze cu capuletul bebelusului tau...chiar vreau sa vad cum era si cum e acum.
0
06-06-2010, ora 12:38
dejulica
Nu este medic/terapeut
dejulica
Buna tuturor, de vineri avem si noi cascuta si suntem foarte incantati de ea! Corina_Kelly, -*, daca vrei sa ne trimiti niste poze. Sebi o suporta foarte bine numai ca eu tot sunt ingrijorata ca nu face presiune cum trebuie si i-o scot frecvent sa-i verific zonele de eritem. La Ortoprotetica se vedeau foarte bine dar dupa o zi nu s-a mai inrosit la spate, cred ca s-a aplatizat spuma din interior...La voi cum a fost? Mi-e groaza sa mai fac un drum la Bucuresti inainte de 2 saptamani.Am sa incerc sa-i pun eu ceva provizoriu


(*modificat de administrator)
0
08-06-2010, ora 14:45
corina_kelly
Identitate neconfirmată
corina_kelly
Buna, dejulica! Ma bucur ca ati facut-o, si o sa mearga f bine, ai sa vezi! Eu zic sa nu ii pui nimic, atata timp cat casca nu i se misca atunci cand o fixezi. Daca e stransa bine dar se misca pe cap, atunci nu face presiune si trebuie adaugat material. La noi asa se intampla inainte cu 2-3 zile sa mergem la control. :)
Iti trimit poze, dar lasa-mi o adresa de mail.-*
Oana, eu zic sa nu mai stai pe ganduri, mai ales ca esti din Buc. Nu o sa fii dezamagita, dar sa stii ca nu e asa usor, mai ales ca acum e vara. Casca e usor de acceptat, e f usoara, dar transpira f tare capul sub ea. Ai vazut adresa de mail, da un semn si iti trimit si tie poze. Va salutam!



(*modificat de administrator)
0
21-06-2010, ora 21:05
ioan-octavian
Nu este medic/terapeut
ioan-octavian
buna tuturor. ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie.am un baietel de 5 luni jumatate si are o plagiocefalie, am fost azi la medic Bacos-Cosma (sunt din Timisoara) si ne a recomandat sa facem rost de o casca ptr a mai corecta forma capului.imi puteti spune si mie cum ati rezolvat voi...problema...multumesc mult. ceau.
0
21-06-2010, ora 21:16
oanajeanne
Nu este medic/terapeut
oanajeanne
Intra pe site la -ortoprotetica.ro/ si la contact ai nr de telefon de la ei e la sediu. O sa raspunda o tanti draguta... ii explici ca ai un baietel cu plagiocefalie si iti va face legatura cu cel ce se ocupa pe casti. O sa te programeze pt a-ti lua mulajul capului baietelului si peste o saptamana te va chema cu baietelul din nouca sa o monteze pe cap si sa-i faca retusuri. Apoi la 1-2 saptamani te va chema la control. Cel putin asa am procedat eu. Casca ne-a costat 890 ron (cu factura), insa poti plati un avans cand iti ia mulajul, si diferenta cand o monteaza.
Noi facem maine 2 saptamani de purtare si avem 7 luni jumate... si se vad mici imbunatariri... insa mai avem 1 luna jumatate de purtat.
Multa sanatate la cel mic.
0
27-06-2010, ora 20:02
diana08
Nu este medic/terapeut
diana08
si eu sunt din Timisoara si am facut saptamana trecuta cascutza la Ortoprotetica.
Baietelul meu are 11 luni dar speram sa mai putem corecta forma.
Ioan-octavian ai reusit sa ajungi la Bucuresti?
0
28-06-2010, ora 19:22
ioan-octavian
Nu este medic/terapeut
ioan-octavian
Ceau diana08, la noapte plecam, maine dimineata avem programare la Adi Covaci,...sapt trecuta cand i am contactat mi au spus ca pe joi- vineri, vine cineva de la Tm, probabil ca de voi era vorba.Cum accepta baietelu tau cascuta???...cat a costat??...ai stat 2 zile la Bucuresti?? cand trebuie sa mai mergi cu baietelu la bucuresti? Mie mi au spus ca dupa 10 zile trebuie sa mai merg...ceau si mai vorbim...mersi.
0
28-06-2010, ora 22:55
diana08
Nu este medic/terapeut
diana08
Drum bun. Cu ce mergeti?
Deocamdata suntem bine cu cascutza dar daca vine canicula va fi mai greu :(
Da am stat 2 zile si ne-am cazat intr-un hotel de langa Ortoprotetica.
Sa auzim de bine, mai vorbim.
0
01-07-2010, ora 00:27
ioan-octavian
Nu este medic/terapeut
ioan-octavian
Ceau Diana, acuma de 1 ora am ajuns de la Bucuresti, , am mers cu masina, baietelu accepta cascutaza, nu a plans deloc nici la mulaj, nici la ajustarii, intradevar cand vine canicula va fii foarte greu. La care hotel ati stat??...la Hotel SIR...cumva???...noi am stat langa gara de nord, nu e asa departe de ortoprotetica, daca mai stii bucurestiu e ok.si ca pret si conditii.am vorbit de voi cu adi covaci, voi cand mai mergeti la control??? stii ca din 19 iulie e in concediu...noi mergem undeva pe 15-16 iulie tot cu masina.si incercam sa plecam noaptea, sa ajungem acolo dimineata iar dupa -amiaza sa plecam spre casa...ceau si vorbim.
0
02-07-2010, ora 22:05
diana08
Nu este medic/terapeut
diana08
Ceau ioan-octavian si noi mergem pe 15 la control. -*
Numai bine,
Diana


(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Plagiocefalia pozitionala

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: