plămân polichistic

26-05-2017
emilia1991
Nu este medic/terapeut
emilia1991
Sunt însărcinată în 23 săptămâni și am făcut ecografia morfologica unde dr mi-a spus ca bebe are un plămân compromis ceva de genu plămân polichistic și pe celălalt nu vede nimic adică ar fi sănătos...acum eu sunt ft neliniștită ce viitor ar putea sa aibe bebelușul cu un plămân compromis și unul sănătos? Tin sa menționez că am făcut și o amniocenteza acum 2 săptămâni deoarece mi-a ieșit un risc ridicat de trisomia 21 și am primit un rezultat la un test rapid din care reiese că bebe nu are SD și la eco toate măsurătorile au fost ok și nu are trăsături de copil cu probleme SD..rezultatul final de la amniocenteza incă îl aștept. Dr în prima fază mi-a spus ca bebe nu ar avea nicio șansă la viata după care s-a mai interesat și mi-a zis ca ar exista o șansă la viață cu operații transplant.eu mai am o fetiță de 1 an și jumătate acasa...va rog orice răspuns e binevenit. Nu vreau sa fac o greșeală.
2 comentarii
0
29-05-2017, ora 11:48
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
E foarte util in astfel de situatii sa mai cereti o opinie avizata in centre specializate de medicina materno-fetala (in spital de stat exista o astfel de sectie la sp Filantropia in Bucuresti).
0
30-05-2017, ora 09:58
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

va recomandam sa mai solicitati o opinie, eventual repetarea ecografiei la un alt medic; este important in astfel de diagnostice sa va asigurati ca interpretarea a fost acurata; uneori din pacate poate fi influentata de acuitatea ecografului, pozitia copilului sau alti factori de aceea este indicat sa mai solicitati o alta opinie avizata

Va dorim o zi buna,
Echipa Medicala Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul