Plasture contra durerii

13-03-2008
rodicalid
Nu este medic/terapeut
rodicalid
Stie cineva daca exista un astfel de plasture contra durerilor provocare de crizele de reumatism gutos?Fentanil este substanta continuta, dar are efect si la guta?Sau exista altceva nou aparut, in afara de obisnuitele diclofenac, milurit, ibuprofen?Tatal meu are destul de des crize de guta si sufera de dureri foarte mari.Va rog ajutati-ma ca sa pot sa-l ajut si eu la randul meu!Multumesc!
2 comentarii
0
13-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Fentanilul este analgezic puternic, se poate de in loc de morfina, si din cate stiu se da numai cu reteta cu timbru sec(stupefiante).
In orice boala in care durerea nu este controlata cu altceva, se poate prescrie mofina/fenatanil sau altele din clasa lor.

Totusi, terapia durerii trebuie sa se faca gradat. Se pot creste dozele de Diclofenac, Ibuprofen sau Sulindac (daca este cazul, cu Omeprazol ptr. prevenirea gastritei si ulcerului), se poate incerca o combinatie Paracetamol+Codeina, daca nu merge se poate da Tramal (Tramadol).
Tador (Dexketoprofen) se pare ca este puternic (si el poate ataca stomacul).

In guta se da un tratament si pentru cauza, nu numai pentru durere.
Prednison, Colchicina, injectii intraarticulare etc., care trebuie condus de un reumatolg.
Sanatate!
0
07-05-2008, ora 00:00
tonitza
Nu este medic/terapeut
tonitza
exista la farmacie plasturi antireumatici- 2 lei bucata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: