platfus si noduri la picioare

21-05-2009
flory_dinu73
Nu este medic/terapeut
flory_dinu73
Buna ziua.am 36 de ani si am platfus si noduri la ambele picioare.Ma deranjeaza foarte mult, intotdeauna se deformeaza incaltamintea dupa defectul piciorului. As vrea sa ma operez sa scap de aceasta boala care ma deranjeza de cand m-am nascut. Ce-mi recomandati.Va multumesc.
22 comentarii
0
21-05-2009, ora 21:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie sa explicati ce intelegeti prin "noduri".
Cat despre platfus, daca este de tip juvenil, acesta se opereaza doar intr-un caz din 100.000, fiind o afectiune benigna, ce nu pune absolut nici o problema.
Dr. marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
22-05-2009, ora 17:18
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
Probabil doamna se refera la acele monturi care cresc mai mult pe partea interioara a labei piciorului, dar uneori si pe partea exterioara. Aceeasi problema am si eu, iar in ultimii ani au devenit foarte dureroase - cele din partea interioara - si parca din ce in ce mai mari. In afara de papuci cu talpa joasa, in rest absolut toata incaltamaintea imi provoaca niste dureri greu suportabile; de tocuri nici nu mai poate fi vorba...de mult.
D-le doctor, ce e de facut cu aceste monturi? Cum scapam de ele? Si daca scapam, va fi definitiv sau se refac?
0
22-05-2009, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Puteti studia aceasta problematica expusa pe larg pe site-ul meu (aveti link-ul cand dati click pe numele meu, eu neputand sa-l fac cunoscut direct).
Operat bine, hallux valgus-ul ("monturi") nu se reface.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
25-05-2009, ora 17:42
roxana11
Nu este medic/terapeut
roxana11
buna ziua tuturor.
Aveti idee despre vreun spital sau doctor din Austria Viena. M ar interesa sa imi fac operatia de monturi in strainatate si din cite am auzit eu, serviciile medicale austriece sunt bune iar costurile nu prea mari. Stie cine va sa ma indrume si pe mine spre un spital, un doctor..etc? Sper ca perioada de refacere sa fie mai mica decit la noi. Andreea
0
25-05-2009, ora 18:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Daca doriti, intr-adevar, o operatie in strainatate, este preferabil sa alegeti un centru din Franta si nu Germania sau Austria, nivelul procedeelor chirurgicale fiind, in aceste 2 tari, sensibil egal cu cel practicat in Romania.
Nici un procedeu chirurgical din lume nu va va permite reluarea eforturilor mari inainte de 6 saptamani.
Procedeele practicate de catre mine, fara falsa modestie, se situeaza la nivelul celor din Franta.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
25-05-2009, ora 20:39
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
Buna ziua, am si eu aceasi problema monturi la ambele picioare si m ar interesa mai multe despre aceasta operatie. Dar in primul rand as vrea sa stiu cat de scumpa e aceasta operatie, sa mi fac o idee daca mi o pot permite. Va multumesc
0
25-05-2009, ora 20:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Puteti descoperi informatii utile de pe site-ul meu (aveti toate cooronatele daca faceti "click" pe numele meu).
Desi preturile sunt publice, nu le pot posta aici. Ma puteti in schimb apela pe mobil pentru programarea consultatiei si pentru informatii suplimentare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
30-05-2009, ora 04:34
suavemente
Nu este medic/terapeut
suavemente
Buna ziua,

Am un baietel de 2 ani care sufera de platfus.I s-a recomandat sa poarte gheata ortopedica insa nu s-a vazut nici un rezultat. De curand am inteles ca in Romania a aparut o metoda noua si de succes in combaterea platfusului - kinesio tape. Imi poate spune cineva daca a incercat si cat de eficienta este? Si daca totul e ok de unde as putea sa-mi achizitionez aceste produse?
0
30-05-2009, ora 11:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Principiile moderne ale tratarii acestei afectiuni sunt cu totul altele decat cele mentionate de D-voastra.
De exemplu, in Franta (cea mai avansata tara in domeniul afectiunilor piciorului) ghetele ortopedice sunt chiar interzise in aceasta afectiune in 99% din cazuri.
In principiu, cu exceptia unui caz dintr-o suta, orice tratament la varsta de 2 ani este complet inutil.
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului (popular-vulgar, "labei piciorului")
0
02-06-2010, ora 00:45
crina82
Nu este medic/terapeut
crina82
BUNA ZIUA,

am 28 de ani si am "noduri" la amabele picioare, daca le pot numi asa, din cauza incaltamintei pe care am purtat-o cred eu cu toate ca nu port tocuri doar foarte rar, am facut la inceput niste batai la spatele piciorului, s-au vindecat insa acum, nici nu stiu cum sa va explic...locul in care au fost s-a intarit, umflat si tot timpul au o culoare inchisa, ca niste oase.Inainte putram 38 acu trebuie sa imi iau 39 incaltamintea si uneori tot ma jeneaza.Nu stiu ce as putea sa fac.Va rog dati-mi un sfat!Este dureros si foarte inestetic!VA MULTUMESC!
0
03-06-2010, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Deformatia denumita popular "monturi", medical "hallux valgus" nu are legatura directa cu incaltamintea. Nu este provocata de catre incaltaminte ci doar agravata de aceasta, prin portul unor pantofi prea stramti care provoaca suferinta locala a pielii, bursite si inflamatii.
Aceasta deformatie reprezinta proeminenta unui os normal (primul metatarsian) deplast progresiv.
Solutiile sunt doar doua: fie modificarea fundamentala a mentalitatii legata de catre incaltaminte (portul unui pantof cu 3-4-5 marimi mai larg si mai lung), fie solutia chirurgicala.
Problema nu este deloc una estetica ci una functionala, legata de suferinta antepiciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-06-2010, ora 22:51
roxanab76
Nu este medic/terapeut
roxanab76
buna seara,

D/le doctor, am citit raspunsurile dumneavoastra la intrebarea doamnei crina82. as avea o intrebare legata de o problema similara. din cauza unor pantofi, la spatele piciorului, deasupra calcaiului, mi s/au format, la ambele picioare niste bataturi, in prima faza, care s/au mentinut si, de 2 ani aproape sunt foarte inestetice, mai ales cand port sandale. e vorba si in cazul meu despre monturi, sau poarta alta denumire, nefiind localizate la nivelul degetului mare, ci deasupra calcaiului ? ce tratament as putea aplica ? va multumesc.
0
07-07-2010, ora 17:37
jyany
Nu este medic/terapeut
jyany
buna ziua am si eu aceeasi problema de mica, monturi la ambele picioare stiu ca si bunica mea suferea tot la fel si as vrea sa stiu si eu costul acestei interventii daca se poate.multumesc
0
07-07-2010, ora 19:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Preturile sunt publice, se afla postate pe site-ul spitalului, insa nu-mi pot permite sa le precizez aici, din respect fata de acest site.
Ma puteti insa contacta pe mail sau pe mobil (aveti datele mele de contact atunci cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea, aici pe site).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-08-2010, ora 08:40
Domnica Paul Laurentiu
Nu este medic/terapeut
Domnica Paul Laurentiu
Buna ziua, am 14 ani si am platfus, exista operatie pentru asa ceva? Deoarece ma dor picioarele si cand stau aplecat 5 minute cand ma intrept ma doare spatele. imi puteti spune ce pot face in aceasta situatie? Va multumesc!
0
14-08-2010, ora 11:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Piciorul plat ("platfus") este o afectiune absolut benigna, cel mai adesea de natura pur estetica. Tratamentul chirurgical este necesar doar intr-un caz dintr-un milion.
Probabil in cazul D-voastra problema e situeaza la nivelul coloanei.
Se impune un consult ortopedic complex (examinare clinica directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 09:07
Domnica Paul Laurentiu
Nu este medic/terapeut
Domnica Paul Laurentiu
Buna ziua, imi puteti spune cat costa un consult? Va multumesc!
0
15-08-2010, ora 09:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu va pot consulta numai pentru o problema a Gleznei sau Ante-piciorului.
Nu va pot detalia pretul consultatiei aici pe site din motive lesne de inteles, dar aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea, aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-08-2010, ora 20:47
Domnica Paul Laurentiu
Nu este medic/terapeut
Domnica Paul Laurentiu
Buna ziua, eu am probleme si cu glezna deoarece partea drepta a gleznei este mai in spate fata de cea din stanga, asa am la ambele picioare. Ce trebuie sa fac in acest caz? Va multumesc!
0
16-08-2010, ora 09:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu inteleg nimic din cele descrise: ce inseamna "partea dreapta", cand de fapt se raporteaza la un sistem de referinta??? Reperele sunt: anterior-posterior, lateral-medial, superior-inferior.
In ce constau problemele? Care este caracterul, tipologia, localizarea anatomica, durata si intensitatea durerii, care este legatura cu efortul, cu sportul, meteosensibilitate????
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-12-2014, ora 01:09
melindaovidiu
Nu este medic/terapeut
melindaovidiu
Domnul doctor cat costa cu aproximatie o astfel de operatie a monturilor
0
12-12-2014, ora 11:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Regulile site-ului ma impiedica sa fac publica aici o astfel de informatie.
Daca imi scrieti in privat, pe mail, va raspund cu placere.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reconstrucția în cazul platfusului este eficientă la vârstnici
  • Corecția piciorului plat la copil (platfus) - tratamente și proceduri
  •