PLEASE HELP vad in ceata cu ochiul stang

05-09-2008
xlb
Nu este medic/terapeut
xlb
buna
am 30 de ani si o problema cu ochiul stang vad mereu in ceata si ma deranjeaza foarte tare. parca am o pelicula sau ceva pe ochi nu vad clar si am incercat sa apropii si sa departez obiecte si senzatia e aceeasi si de la 1 cm si de la 1 m. si pe langa asta am mereu ochii obositi iar stangul ma jeneaza mai ales la lumina puternica sau prin supermarketuri unde e aer conditionat trebuie sa clipesc des. acum 3 ani am fost la control mi-a zis ca am hipermetropie 0, 5 la stangul doar si mi-a dat pentru calculator cica niste ochelari. nu prea i-am purtat dar nu pot sa spun nici ca am stat la calculator foarte mult. ideea e ca de vreo luna a inceput sa ma deranjeze mai tare ochiul stang. mentionez ca am stat destul de mult cu aer conditionat. multumesc anticipat
1 comentarii
0
05-09-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Trebuie sa faceti un nou consult oftalmologic care sa includa examenul atent al polului anterior si polului posterior, cicloplegie; ti se pot prescrie si ochelari cu lentile heliomate si strat antireflex pentru fotofobie;Aparatele de aer conditionat favorizeaza uscaciunea oculara; iti recomand lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, de exemplu Lubristil au Eyestil colir, unidoze( unidozele nu contin conservant), la nevoie( senzatie de corp strain, uscaciune, roseata oculara);numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.