pleoapa rosie si umflata la bebelus

10-08-2013
dmadalina24
Nu este medic/terapeut
dmadalina24
Buna seara, am o fetita de 5 luni, si de aproximativ 1 luna are pleoapa stanga rosie si umflata. am fost de 2 ori la medic, am avut picturi, apoi un unguent, s a ameliorat de moment, apoi s a inrosit din nou. dimineata ochiul secreta o sbstanta alba, irisul este curat, nu este rosu, nu pare sa o deranjeze. ni s a spus de la medica, ca cel mai probabil glanda care face legatura dintre ochi si nas este infundata. Dar pe mine sincer ma ingrijoreaza ca nu trece cu nimic. ce altceva as putea folosi? multumesc
5 comentarii
0
10-08-2013, ora 23:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti incerca un ceai de albastrele.
Este singurul ceai natural care se foloseste sa curatati ochiul.
0
11-08-2013, ora 01:01
dmadalina24
Nu este medic/terapeut
dmadalina24
multumesc frumos, o sa incerc
0
11-08-2013, ora 22:00
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Madalina...trebuie sa mergi la oftalmolog cu fetita, sa-ti confirme daca este vorba de canal lacrimal infundat.Dacaete, trebuie sa ai rabdare, poate cedeaza de la sine, intre timp:
-fa masaj ochiului si pe nara
-ai grija de toaleta ochiului, exista la farmacie serveteleimpregnate cuantiseptic, sterge fetiita ori de cate ori este nevoie, dar.mergi la oftalmolog..canalul lacrimal va trebui desfundat...
0
12-08-2013, ora 00:34
dmadalina24
Nu este medic/terapeut
dmadalina24
Multumesc pentru sfat, am mers la doctorul de familie, dar mi s a spus ca atata timp cat irisul nu este rosu, nu am motive de ingrijorare, si ca atare, nu mi a dat trimitere.
0
12-08-2013, ora 17:45
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Atunci s-o numim conjunctivita, dar daca nu trece???diagnosticul cert il pune numai un oftalmolog...
Multa bafta si sanatate domnisoarei..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.