pleoape rosii si umflate la copil

14-11-2008
cd_crina
Nu este medic/terapeut
cd_crina
am un copil de aproape 5 luni.De vreo doua saptamani are pleoapa stanga inferioara rosie si putin umflata, insa nu tot timpul, ii apare cand si cand.Astazi insa e mai rosie si mai umflata si i-a aparut si la celalalt ochi.Cred ca-l si mananca ca se freaca cu manutele la ochi.Secretie nu are decat foarte putin si asta dupa ce doarme.Am observat ca-i apare cand e putin infundat si pe nas.Astept raspunsul d-vs. Multumesc
4 comentarii
0
14-11-2008, ora 11:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Copilul are o conjunctivita.Mergi la farmacie si cumpara un unguent oftalmic sau un colir cu antibiotic pentru varsta lui.Numai bine!
0
14-11-2008, ora 15:49
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Da, probabil este o conjunctivita acuta aparuta in contextul unei IACRS; Ar fi bine sa mergi la un consult oftalmologic; prescriptia medicamentelor pentru copii trebuie facuta cu responsabilitate;este important examenul clinic pentru stabilirea etiologiei conjunctivitei, in functie de aceasta, urmadu-se o anumita conduita terapeutica, ne intereseaza aspectul corneei, pleaopelor; iti recomand igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi dimineata si seara; in conjunctivitele de etiologie bacteriana ale copiilor, se prescriu Nettacin colir 1picatura de 3 ori pe zi, 7 zile, iar seara, dupa igiena locala riguroasa, unguent Nettavisc, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 7 zile; tratamentul se face la amandoi ochii; o alternativa este Ciplox colir si Ciplox unguent, 7 zile;Ar fi bine sa mergeti si la medicul pediatru pentru tratamentul IACRS; numai bine
0
21-11-2008, ora 00:00
cd_crina
Nu este medic/terapeut
cd_crina
Va multumesc pt raspunsuri.Am fost la oftamolog si ni s-a spus ca este un inceput de conjunctivita, ca tratament nettacin picaturi.E posibil ca la aceasta conjunctivita sa fi contribuit si umidificatorul de camera, desi e nou?
0
24-11-2008, ora 15:07
cd_crina
Nu este medic/terapeut
cd_crina
As mai avea o problema.Acum am terminat tratamentul da tot nu ne-a trecut, desi am urmat instructiunile intocmai.Sa ma duc cu el sa-i dea altceva?M, a gandesc si ca e prea mic sa-i tot dau antibiotice mai ales la ochi.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.