pneumonie?

03-03-2009
myk_f
Nu este medic/terapeut
myk_f
sotul meu a fost diagnosticat, , Pneumonie pe partea dreapta", iar eu nu cred ca simtomele ar fi chiar cele reale in cazul pneumoniei.are dureri de maini.de picioarestari de voma.transpiratie abundenta.si de asemeni lipsa poftei de mancare.d-na doctor i-a dat injectabil ampicilina cu genta, nurofensi vitamine, si frectii dese.credeti ca este pneumonie?daca da sunt bune medicamentele?astept raspunsul d-voastra.va multulesc
15 comentarii
0
04-03-2009, ora 21:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
D-na doctor l-a ascultat la plamani si cred ca ceea ce a auzit acolo a fost baza diagnosticului.Tratamentul este foarte bun, urmati-l si se va simti sotul mai bine.Numai bine!
0
24-01-2010, ora 16:33
florin1984
Nu este medic/terapeut
florin1984
Pe mine ma dor mainile si picioarele la incheieturi, transpir noaptea si simt cum ma arde pielea pe spate ma doare spatele in partea stanga si in capul pieptului.Am fost la doctor ma consultat si mi-a spus ca am racit in spate.Mi-a dat cefalexina 500mg una la 6 ore.Este bun tratamentul, si ce alte indicatii imi mai puteti oferi?
Va multumesc.
0
11-02-2010, ora 14:00
ssoso
Nu este medic/terapeut
ssoso
Buna.Am si eu o pneumonie intestitiala dreapta...in urma cu o luna a fost depistata in urma unei radiologii, ( raceala o am din noiembrie.)am luat Avelox 400mg 10zilea si Aerius vit.c.tuseam foarte tare imi curgeau ochii, nasul...pt.nas folosesc Nasonex indicat de medic ORL...pt. ca nu am fost bine si sintomele era la fel + ca ma durea spatele transpiratie ca imi trecea chiar si prin geaca...am continuat inca 7 zile cu:Claritromicina 500( klabax), Erdomed, Aerius, Frenolyn 400 spray.am inceput sa imi revin nu se mai auzea susurul la plamani nu mai aveam acea durere puternica de spate..am mers la servici dupa 3 zile m-a pus iar la pat.. transpiratia era la fel, tuse seaca, curs de nas de ma inecam..din nou la medic, din nou schimbare de tratam.Erdomed 300 mg, Eurespal80mg, Singulair 10mg, Seretide Diskus 50/250 si Nasanex +aerosoli...+Modafen +Stodal +Calciu Magneziu cu vit.c am o plasa de medicamente si eu tot nu sunt bine.ce sa mai fac va rog daca se poate sa-mi spuneti ce pare aveti si daca tratam. este bun si daca am sa ma fac bine, stiu ca nu e de joaca cu plamanii.Va multumesc
0
11-02-2010, ora 14:04
ssoso
Nu este medic/terapeut
ssoso
continuare : in urma acestor tratamente diagnosticul este tot pneumonie intestitiala dreapta..acum profund accentuat... nu mai stiu ce sa fac...imunitatea este foarte scazuta? Va multumesc.
0
12-02-2010, ora 10:27
florin1984
Nu este medic/terapeut
florin1984
Dupa tratamentul pe care l-am urmat am fost iar la dr si mi s-a spus ca nu este de la plamani.Culmea...erau dereglari de la glanda tiroida, astfel ca am fost la medicul endocrinolog si mi s-a marit doza de eutirox de 4 ori.initial am luat eutirox 25 iar acum am 100.Ceea ce vrea sa subliniez este faptul k nu mai am dureri de spate si nu mai transpir.Ma simt mult mai bine.
Sanatate tuturor!!!
0
05-03-2010, ora 16:28
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Ptr.ssoso. ai incercat tratament intravenos de antibiotice de generatia III.(de ex Cefort).in schimb si eu sunt bolnav si nu mai stiu ce sa fac.(am 35 ani 180 inaltime si 87 kg si fac miscare destula la servici) mi sa pus diagnosticul de Pneumonie interstitiala stanga(am facut radiografie din fata si din lateral), cu suier crepitant la baza plamanului (cel putin asa i-mi spuneau medici ), am luat augmentin 10zile apoi axetil intravenos cu gentamicina intramuscular 7 zile, apoi avelox400 10 zile, simtomele au fost si au ramas aproape neschimbate ;-tusesc rar 5-10 ori pe zi, fara febra(36, 2-36.5) uneori respir greu, nu se rupe hara din piept si nu pot sa scuip dar cand se intampla sa tusesc productiv mai ales dimineata atunci sputa are culoare verde-galbui, am facut si bronhoscopie si am fost aspirat.din analize nu reiese nimic...nici din analiza de sputa si nici din analiza de sange.sunt disperat nu mai stiu ce sa fac.fizic sunt slabit...o zi sunt bine o zi sunt varza... ajutor!!!!!!!!!!
0
07-03-2010, ora 19:30
ssoso
Nu este medic/terapeut
ssoso
Salut joeblack.nu am luat injectabil nimic...poate am gresit..dar nici nu mi s-a propus...inca nu sunt bine nici eu...nasul imi mai curge si d.-mne feri sa imi fie rece putin (eu care nu aveam probleme cu frigul, chiar nu suportam caldura exagerata )dar asta e...tusesc dimineata iar acum de cand nu mai iau antibiotice seara fac febra...nu mai am cuvinte.nu mai stiu ce sa zic...inca folosesc ceva sprei pt.plamani inca nu pot sa imi fac analizele sa vad ce mai e acum...tranpir inca..obosesc de parca duc muntii in spate.dar tre sa merg mai departe.la servici nu stau o clipa fac miscare destula.eu cred ca imunitatea e prea scazuta si nu isi mai face efectul nici un medicament.iau echinaceea cu zinc si vit. c. asta e merg mai departe. sanatate iti doresc si tie..si sa auzim de bine...ceau...
0
08-03-2010, ora 13:38
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Salut Ssoso.ce i-ti recomand este sa te duci inapoi la medicul de familie si cerei sa te trimita inapoi la spitalul de pneumologie si cere sa ti se dea antibiotic intravenos de generatia a III chiar daca le platesti tu! interneaza-te ambulatoriu (adica te duci doar la tratament dimineata si seara, stai cu branula pe mana ca nu ti se intampla nimic) Eu ce sa zic de mine, nici acum nu sunt bine, azi am fost la consultatii la spitalul TBC din Oradea si se aude ceva la baza plamanului, asa ca maine sunt trimis la tomografie computerizata.Daca termin i-ti scriu ce si cum ! pana atunci sanatate! -*


(*modificat de administrator)
0
09-03-2010, ora 19:03
ssoso
Nu este medic/terapeut
ssoso
Salut Joeblack..am fost si eu intermata ambulatoriu stiu ce inseamna...la cine ai fost la TBC Oradea coincidenta e oare asa de mare ? si eu sunt din Oradea.mie nu mi se mai aude la plamani...problema e ca obosesc foarte repede, nu suport aburii, si aerul rece ma sufoc si ma apuca o tuse de nu ma mai pot opri...imunitatea e foarte scazuta...imi revin foarte greu..asta e merg mai departe...acum iau doar echinaceea cu zinc si vit.C..dupa v-oi mai vedea...sanatate iti doresc si tie...sa-mi zici ce rezultate iti ies.vb pa.numai bine...
0
10-03-2010, ora 09:22
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
hy, Ssoso nu as vrea sa pun nume de medici aici deoarece mai am nevoie de ei in momentul de fata dar daca vrei i-ti pot scrie pe E-mail(dar nu il stiu) nume de medici.Sunt si eu curios cine te-a tratat.Azi ma duc la computer tomograf la fostul spital de boli infectioase.Astia ma tapeaza de bani (300 lei) ptr ca nu mai sunt fonduri pe trimiterea care am primit-o, doar in luna Mai. Sper sa nu-mi gasesca nimic deosebit.te tin la curent si sanatate
0
11-03-2010, ora 14:52
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
buna, hai sa va scriu interpretatrea imagistica:
Discrete leziuni fibro-sechelare situate apical bilateral.In rest plamani expansionati bilateral, fara leziuni focale, fara modificari de distributie bronsica sau transparent pulmonara.Fara colectii pleurale.Ganglion izolat de 16 mm situat paraesofacian superior dreapta.Fara alte adenopatii mediastinale semnificative dimensional.Cord dimensiuni normale.Ambele GSR de aspect normal.
Daca poate cineva traduce sa-mi spuna si mie.
0
15-03-2010, ora 21:56
ssoso
Nu este medic/terapeut
ssoso
Buna m-ai lasat fara cuvinte.asai mai avem nevoie de ei...din pacate.vb pa sanatate...pune tu mess. sau mail si vb...eu nu ma incumet...vb pa...
0
25-11-2010, ora 21:02
Violeta C
Nu este medic/terapeut
Violeta C
Ma poate ajuta cineva?prietenul meu a inceput sa tuseasca intr-o noapte...pot spune k fara oprire!timp de 1 saptaman a tusit la fel de rau, luand doar cu sirop.A fumat timp de 7 ani, dar s-a lasat in saptamana aceea!Pana la urma am reusit sa il conving sa mearga la medic si i s-a dat gentamicina si penicilina+pastile pentru stomac!mentionez faptul k este foarte slab!azi a terminat tratamentul injectabil, nu mai tuseste dar are o durere suparatoare in capul pieptului!nu reuseste sa ia de loc in greutate si de knd s-a imbolnavit nu mai are pofta de mancare deloc!va rog mult sa imi raspundeti!multumesc
0
06-12-2010, ora 08:28
joeblack
Nu este medic/terapeut
joeblack
Ptr Violeta C
nu trebuie sa va ingrijorati din orice, aceea durere ii va trece treptat (ganglioni mariti din cauza infectiei bronhice) dar trebuie sa nu mai fumeze si apoi incet va lua si in greutate. cel mai important este sa aveti o atitudine optimista. astept respuns!
0
25-12-2010, ora 19:13
Violeta C
Nu este medic/terapeut
Violeta C
Multumesc frumos pentru raspuns!i s-a dat moldamin timp de 6 luni!ideea e k simte nevoia sa fumeze, iar dupa 1 luna si 3 saptamani de knd nu a mai fumat si-a luat tigare electronica!durerea din kpul pieptului o are si acum!vom vedea cum se va simti dupa tratament!multumesc ink o data pt raspuns!multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •