Pneumonie

23-09-2009
alina 1979
Nu este medic/terapeut
alina 1979
Buna ziua! Am un ingerash de 2 ani si 2 luni. Inafara de o pneumonie care a avut/o la 3 luni (daca o fi fost pneumonie) si Klebsiella pneumonniae, acest copil nu a fost bolnav si nu a urmat tratamente. Mentionez ca nu am facut niciodata injectabil. La 2 ani si o luna l/am dus la cresa, intrucat m/am reintors la serviciu. Intr/o luna, ingerashul meu a avut un rosu in gat usor, tratat fara antibiotice si o laringita, la care i s/a administrat klacid 5 zile, apoi augmentin 3 zile antibiotic. L/am dus marti la control cica perfect sanatos. k... de miercuri l/am dus iar la cresa... 5 zile de atunci a avut numai temperaturi joase, 36, 6 si 36, 8 pe perioada zilei. Dumina seara, la ora 21 avea temperatura de 36, 8.. am facut baitza... la ora 3 dimi m/a trezit ca vrea pipi si a inceput sa faca frisoane... la ora 4 dimi avea temperatura de 4o grade... l/am dus la ora 8 la control... cica are pneumonie... cica ar fi de la baia facuta (mentionez in casa erau 23/24 grade, usi, geamuri inchise)... acum ii dau de luni zinat. nu mai inteleg nimic... de la 10 luni, ingerashul meu nu a luat niciun antibiotic, nu a avut nicio raceala si acuma.. hopp vin toate:( Acuma a zis doctora sa/i dau tratamentul cu zinat, apoi sa/i fac luni prevenarul si apoi peste o saptamana sa incepem cu cresa.Ce parere aveti, tinand cont ca eu cred ca el nu era tratat de la laringita si de asta am ajuns aici si e bun sa/i fac prevenarul dupa 3 saptamani de boala? Va multumesc anticipat pentru sfaturi !
2 comentarii
0
06-10-2009, ora 09:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti la un medic homeopat cu experienta cu copilul. Orice tratament dat de medici ii va face si mai rau, mai ales ca nu este obisnuit cu medicamente. O sa trageti greu dupa aceste "tratamente"...
Copilul se schimba pe plan emotional, are emotii acum pe care nu le avea inainte si de aceea pot aparea si boli noi. Pneumomia la copii se vindeca f. usor cu ajutorul homeopatiei si fara antibiotice.
0
06-10-2009, ora 20:48
alina 1979
Nu este medic/terapeut
alina 1979
Multumesc pentru raspuns... ehhh.. cate am mai tras noi de atunci:( Am terminat atunci cu zinatul si in 4 zile... a facut temperatura brusca de 40 noaptea... i s/au facut investigatii medicale complexe... analize la sange f rele (VSH 64/h, Leucoccite/ 16.000, CRP pozitiv, Hemoglobina/ 9, 28.. astea in mare care le stiu pe de rost), la raza pulmonara au iesit "Opacitati nodulare..".. diagnostic : Pneumonie interstitiala acuta :( A inceput vineri dimi injectabil cu gentamicin si ceftamil parca.. contine cefalosporina.. la 12 ore.. are venula... mai avem tratamentul maine si gata. A fost ascultat azi pulmonar si e vindecat deja, dar pt consolidare terminam tratamentul. Nu stiu nimic de produse homeopate, nu am folosit niciodata, mai ales pentru copil de 2 ani chair n/am habar.:-*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul