Pneumonie bazala dr.

07-01-2012
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu pneumonie bazala dreapta. Ca tratament am primit 10 zile de cefort si 7 zile gentamicina - ambele intravenos. Am 5 zile de cand fac injectiile dar inca mai am dureri in spate jos, pe la coaste... mai ales dimineata cand ma ridic din pat... cu cat stau mai mult in pat parca ma doare... Ma doare atunci cand ma aplec, cand ma misc intr-o parte... Nu fac febra, probabil de la antibiotice, de tusit nu prea mai tusesc si mai transpir. Ma intreb daca este normala durerea asta? Sau am altceva?
Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns va rog?
Multumes
8 comentarii
0
07-01-2012, ora 17:43
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Lidia/26, care au fost simtomele initiale care te-au determinat sa mergi la doctor? pe baza caror analize ti s-a pus diagnosticul?
0
07-01-2012, ora 19:42
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua. Initial am racit. Am facut febra, frisoane, tuse... si tot nu imi trecea raceala si faptul ca faceam febra... si am mers la medicul de familie ca sa imi dea reteta pt antibiotic. Am luat augmentin 3 zile, apoi a inceput sa ma doara in spate, cam pe unde sunt coastele... Apoi am mers iar la medicul de amilie si mi-a dat klacid SR amluat 3 zile. Si pt ca tot nu ma lasa durerea am mers la un medci internist. Si m-a ascultat la plamani si am facut o radiografie.
Si mi s-a spus ca am pneumonie bazala dreapta. Asa scria si pe interpretarea medicului radiolog si asa mi-a spus si medicul pneumolog. Pe langa acele injectabile (gentamicina si cefort) ma iau prospan si inca ceva pentru gat, am fact candida de la antibiotice plus amigdalita pultacee. Insa acum gatul mi-este mult mai bine, insa ma mai doare in spate. E normala durerea?
Daca m-ati putea ajuta cu un raspuns.
Va multumesc.
0
07-01-2012, ora 23:03
armina
Nu este medic/terapeut
armina
da, durerea poate persista.Este obligatoriu ca la terminarea tratamentului, sa te intorci la medicul internist, numai el poate confirma daca antibioticul a fost sau nu eficient si suficient. Poate era bine daca luai si niste eubiotics sau ceva asemanator ptr a te apara de candidoza. Masoara zilnic ( de preferat la ora 0600 si 1800( ca la spital ) temperatura.
sanatate.
0
08-01-2012, ora 09:25
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Multumesc pt raspuns. Deci durerea poate fi de la plamani... Dar stiam ca plamanii nu dor si daca e doare in zona pieptului...
0
08-01-2012, ora 18:43
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Acum trei ani in ianuarie, dupa revelion am avut dureri dreapta spate( zona ultimelor coaste) care uneori se simteau pana in partea dreapta fata. Am crezut aproape o saptamana ca este colecistul ( malformat din nastere) alt simptom nu aveam, dar dupa o saptamana a aparut febra 37, 2 -doar atat- am avut marte noroc cu un medic de la urgenta spital Ellias. Si eu stiu ca plamanul nu doare si medicii sustin asta dar...
Sanatate si fa neaparat control la finele tratamentului.
(Daca iei un analgezic cand apar durerile, iti trece? poate este o coincidenta si ai si un junghi de la raceala.)
0
08-01-2012, ora 21:17
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Multumesc pentru raspuns. Da, azi am luat un nurofen pt durere. Ma doare mai mult cand ma trezesc, dimineata si in timpul zilei la fel daca dorm cand ma trezesc ma doare. Iar cu cat stau mai mult in fotoliu sau pe scaun durerea se diminueaza. Si mai ma doare daca ma strange cineva in brate mai tare... Tratamentul o sa-l fac si apoi sa vedem la un urmator control.
Dar la tine pana la urma ce a fost?
0
09-01-2012, ora 16:57
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Si in plus dupa atata anibioic tot sa ma doara?
0
10-01-2012, ora 00:50
armina
Nu este medic/terapeut
armina
La mine dupa 7 zile de antibiotic a trecut pneumonia si durerea si tot. Dupa ce termini tratamentul, la control spune medicului de dureri, dar poate sunt junghiuri intercostale de la frig sau poate coloana. Incearca sa pui ceva cald sau frectie cu carmol sau unguent - sunt o groaza la farmacie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  •