pneumonie lobara, scizurita orizontala dreapta

17-08-2012
enomine
Nu este medic/terapeut
enomine
am fost internat o saptamana in spital, initial am mers ca ma durea piciorul dar am ajuns sa fac pneumonie. dar vreau sa imi explice si mie cineva ce motive de ingrijorare pot avea la ceea ce scrie pe biletul de externare si anume:
Diagnostic la externare
PNEUMONIE ACUTA LOBARA DREAPTA
SCIZURITA ORIZONTALA DREAPTA
ZONA ZOSTER TORACICA ANT
ARTRITA INFECTIOASA TIBIOTARSIANA DR.

INVESTIGATII
Rx.toracic: opacitate difuza imprecis conturata LID (intre peretele toracic si mediastin). Scizura mica ingrosata. SCD libere. Cord aorta in limite normale. Eco doppler: mem. inf. : artere, vene femurale-permeabile, artere vene poplitee-permeabile, fluxuri corespunzatoare. Cons. Boli infectioase: clinic si biologic nu se sustine dg. de pneumonie. Avand in vedere episodul de tromboflebita posibil, de evaluat eventual TEP. Herpes zoster toracic. Continua tratamentul prescris.
(la sange valoarea INR este 1, 33)

Va rog sa imi spuneti care sunt riscurile, ce e bine sa fac si ce nu este bine (stat afara sau in casa la pat), daca fumand 5-6 tigari pe zi risc sa agravez situatia actuala sau sa mai astept sa ma vindesc de tot?
Acum fac tratament cu cefort 1g injectabil in vene. azi am facut a 9-a injectie si mai am de facut inca 7. va rog sa imi traduceti ceea ce scrie mai sus pentru ca habar nu am in ce stare sunt si ce risc sa patesc, va multumesc!
6 comentarii
0
17-08-2012, ora 22:43
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Problema este ca nu este un indiciu sau diagnosticul de pneumonie, cu ce fel de bacterie este aceasta pneumonie?
Dar pana la urma vad ca nu se sustine diagn de pneumonie desi la externare era pneumonie, si atuncea intrebarea este, de unde scizurita? pe fondul cui aparae daca nu pe fondul unei colectii de lichid formate, colectie evacuata sau resorbita ceea ce a dus la alipirea pleurei drepte, dar e bine sa lasi tigarile o perioada pana la o noua investigatie, si e bine sa comunici si celelalte analize de sange daca ti s-a facut, sau daca ti se vor face, adica trebuie.Herpesul zoster trece prin aplicarea unui unguent numit Aciclovir.Insa e bien sa te pazesti sa nu bei rece, manaci rece, sa nu stai in curent sa te imbraci bine indiferent de vreme.Fa si un ASLO teste de inflamatie VSH fibrinogn proteina C reactiva electroforeza, leucocite, albumine dar si sideremia e buna.
0
17-08-2012, ora 22:56
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
1. lasa-le ¤¤¤¤¤ de tigari! daca nici acum, cand ai probleme la plamani, cand ai sa le lasi? nu vezi ca deja te fumeaza ele? tu in loc sa te concentrezi cum sa te mentii sanatos, te gandesti cate tigati ai voie...off
2. diagnosticul de pe biletul de externare şi consultul de boli infectioase spun doua lucruri diferite. diagnosticul de externare spune ca ai o infectie la plamani, şi durerile articulare şi herpesul zoster pot sa fie in contextul acestei infectii, dar consultul de boli infectioase spune de fapt ca este vorba despre un cheag de sange care a infundat o vena de la picior, ulterior fiind mobilizat pana la plamani. insa ecografia doppler nu sustine acest diagnostic, totusi daca trombul a plecat, nu mai are ce vedea. doar INR-ul in sine nu cred ca ajuta. este de vazut ce valori au markerii inflamatori şi coagulograma, dar dupa cum vad medicul care va trateaza s-a orientat catre diagnosticul de pneumonie. probabil si fiindca e mai probabil statistic, daca aveti varsta din poza, sa fie vb despre pneumonie.
0
17-08-2012, ora 23:37
enomine
Nu este medic/terapeut
enomine
varsta din poza este, doamna Mariana Gruia. Adica 24 de ani. Eu sper sa fie pneumonie, nu tromboflebita cu toate ca in familia mea mai toata lumea are tromboflebita... deci ok! nu am fumat de o saptamana atunci nu mai fumez. dar in continuare cat de tare sa ma ingrijorez oare de ce scrie acolo? poate degenera in ceva grav? eu iau si tratament medicamentos cu anticoagulante.
0
18-08-2012, ora 07:30
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
eu zic, daca tot are toata lumea din familia ta tromboflebita, ca ar trebui sa faci un consult la hematologie, la institutul fundeni este o dna dr uscatescu, un hematolog f bun, iar laboratorul de acolo este foarte dotat, astfel incat poti afla daca in familia ta exista o boala genetica de coagulare si daca o ai si tu. fiind propria ta piele in joc, nu te poti multumi cu statistica, mai ales ca ai 2 factori de risc pentru tromboflebita - istoric familial şi fumat. trombembolismul pulmonar poate fi fatal. in plus, de ce mai faci şi tratament anticoagulant, daca diagnosticul e de pneumonie si faci si antibiotic? eşti tratat de fapt pentru amandoua. dar ce ai clar nu m-am lamurit...
0
18-08-2012, ora 16:18
enomine
Nu este medic/terapeut
enomine
As dori sa stiu ce imi recomandati? sa stau in camera, la pat? sau pot iesi sa fac cateva plimbari prin natura sau stiu eu? poate la un pescuit. ca si simptome acum tot ce simt este: respir usor mai greu decat normal, tusesc uneori dar ca si cand "se rupe tusea", alte ori crize puternica de parca ma gadila ceva acolo, cand trag puternic aer in piept ma opresc la un anumit nivel deoarece imi vine sa tusesc. zona zoster sau iritatia care am avuto pe piept nu m-a deranjat nici cand a aparut nici acum cand aproape nu se mai vede, piciorul imi creaza o stare de disconfort inca cand ma relaxez dar doar in anumite pozitii. cand am ajuns in spital ma durea atat de tare incat nu puteam sa il tin nici drept macar, nu puteam sa pasesc deloc pe el si in orice pozitie il tineam ma durea ingrozitor precum un carcel dar durerea a inceput treptat si tot treptat vad ca a inceput sa imi treacan (precum infectia). nu era umflat, nu era vanat, nu era intarit fata de celalalt. tot declinul asta in sanatate a inceput intr-o miercuri la iarba verde cand am adormit pe iarba sub un pom direct pe pamant aproximativ 3 ore.
0
18-08-2012, ora 16:24
Dr. Mariana Gruia
Pediatrie, Focşani
Dr. Mariana Gruia
cred ca e mai intelept sa stai pe acasa, mai ales daca ai si branula la mana, pesuitul nu e cea mai buna alegere dpdv al igenei - praf, apa murdara, etc. ai putea sa iesi din casa, la o plimbare scurta de o ora-doua cred. dar la pescuit nu mi se pare tocmai ok pana nu termini tratamentul injectabil. odihneste-te, asta o sa te ajute sa te recuperezi mai bine. atentie insa, poate fi periculos sa stai toata ziua in pat fara sa te ridici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.