pneumonie repetata, baietel de 9 ani

17-10-2010
eugen N
Nu este medic/terapeut
eugen N
Am un baitel de aproape 9 ani este diagnosticat cu astm bronsic si cu alergie la:mucegai, par de caine, praf.In ultima luna a facut de doua ori pneumonie dar si anul trecut, dr.din spital a zis ca imunitatea lui este scazuta eu INTREB 1]care este cauza unei imunitati atat de scazuta si 2] care poate fi cauza pneumoniilor repetate, 3] cunuasteti un remediu pt. aceste probleme. P.S.copilul este si acum in spital insuficienta severa respiratorie si binenteles pneumonie interstitiala VA ROG ASTEPT UN RASPUNS CU CAT MAI REPEDE CU ATAT MAI BINE scuzati-m disperarea.
5 comentarii
0
17-10-2010, ora 20:52
artemism
Nu este medic/terapeut
artemism
Buna seara, din cate am inteles, un factor care scade imunitatea sunt antibioticele, cu care foarte probabil copilul dumneavoastra este mereu tratat. Apoi, un factor care determina pneomonii inetrstitiale este alergia. Probabil primul pas ar consta in tratarea acelor manifestari alergice. Imunitatea este in stransa legatura cu alergia, care nu este altceva decat un raspuns putin exagerat al sistemului imunitar la diferiti factori din mediu. Puteti incerca stimularea imunitatii si tratarea acelor alergii la un cabinet de medicina homeopata ( remedii care nu sunt nocive organismului). } Incercati deasemenea sa evitati pe cat posibil antibioticele!
Alimentatia sa fie pe cat se poate naturala, multe fructe si legume, putine dulciuri.
Multa sanatate!
0
19-10-2010, ora 09:29
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu resping varianta homeopatiei, explicatiile de mai sus mi se par veridice, dar cred ca ar trebui consultat si un medic alergolog si tinut strans legatura cu medicul pneumolog-bronholog.O explicatie a imunitatii scazute poate fi si tratamentul intensiv cu glucocorticoizi, dar eu v-as sfatui sa incercati o desensibilizare.
0
19-10-2010, ora 21:27
eugen N
Nu este medic/terapeut
eugen N
Va multumesc foarte mult pt. raspunsuri si mai astept si alte pareri.Promit sa va transmit si ultimul diagnostic de la iesirea din spital
0
20-10-2013, ora 21:22
Silviu F
Nu este medic/terapeut
Silviu F
Buna seara domnule Eugen, intampin aceleasi probleme cu fetita mea in varsta de 4 ani, diagnosticata cu astm bronsic. In ultimii 2 ani a avut nenumarate bronsiolite si pneumonii, am consultat cei mai renumiti profesori doctori imunologi din Iasi, am urmat si urmez toate tratamentele recomandate dar simt ca nu suntem pe cel mai bun drum. Va rog mult sa-mi scrieti daca ati descoperit vreun remediu naturist/homeopat sau de alta natura. In speranta unui raspuns, chiar daca au trecut 3 ani de la ultima postare va multumesc anticipat!
0
15-10-2021, ora 18:25
Ziva
Nu este medic/terapeut
Ziva
Incercati fresh-urile de fructe si legume.Noi facem in perioada rece fresh-uri pe baza de sfecla rosie si alte fructe si legume.sunt foarte eficiente pentru imunitate.noi bem cate un pahar pe zi timp de o luna.:)am baut intr-o iarna in exces, o luna jumatate, iar vitamina C eliminata in urina o aveam de 3 ori peste limita:d, iar sotul care are probleme cu fierul, mereu ajunge la valori normale in perioada in care consuma fresh-urile.In momentul cand suntem raciti, cu 1 l pe zi de fresh in 3 zile suntem pe picioare.va impartasim din experienta noastra personala.sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pneumonia
  • Astmul
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Există 7 factori care pot prezice riscul de pneumonie (studiu)
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •