pneumopatie cu pleurezie

21-05-2010
atac2211
Nu este medic/terapeut
atac2211
In urma cu 30 de zile am fost diagnosticat cu pneumopatie cu pleurezie. De atunci am luat toata gama de antibiotice: ospen, zinat, ciprinol, augumentin, claritromicina, dar rezultatele nu au fost deloc cele asteptate. In continuare problema persista. Peste o luna de zile ar trebui sa merg la mare. credeti ca este indicat sa merg, face bine, sau dimpotriva dauneaza un sejur la mare ?
Va multumesc !
3 comentarii
0
23-05-2010, ora 15:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
S-a scos lichid pleural ? De ce spui ca rezultatele nu au fost deloc cele asteptate ? Lichidul de la plamani nu s-a retras ? O IDR la tuberculina ai facut ? Sau un examen al sputei ?
0
24-05-2010, ora 12:36
atac2211
Nu este medic/terapeut
atac2211
lichidul de la plamani nu s-a scos, dar nici nu s-a retras. IDR am facut si a iesit negativ. Spun ca nu au fost rezultatele asteptate deoarece prin compararea radiografiilor facute nu se vede nici o evolutie pozitiva, cu toate ca am peste o luna de tratament
0
25-05-2010, ora 19:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu pot sa cred ca dupa o luna de tratament, dupa cinci tipuri de antibiotic mai ai inca pleurezie.si cine a comparat radiografiile nu a considerat necesar ca trebuie sa te internezi si sa urmezi o terapie parenterala sub supraveghere ???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •