Pneumopatie virala&sinuzita max

27-05-2009
nicolethe
Nu este medic/terapeut
nicolethe
Buna ziua,
Am dobandit in timp o tuse urata care o am de cel putin 2luni.In urma unui film la plamani sa dat concluzia pneumopatie virala, acum fac tratament cu avelox, eurespal si un sirop de tuse.
A facut si o investigatie la orl, de unde mi sa pus diagnosticul de sinuzita max si rinita nasomotorie.Mi sa dat un spray nazal.
As dorii mai multe informatii despre ce inseamna aceste afectiunii, cat de grave sunt ele si daca tratamentul este unul adecvat.
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsul dvs.
1 comentarii
0
27-10-2011, ora 18:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca nu iti trece sinuzita, asteapta cel putin 10 zile si poti sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
In sinuzita pot fi implicati - streptococul beta hemolitic sau/si stafilococul auriu.
Daca dupa 10 zile de la terminarea acestui tratament pe care il urmezi acum, nu te simti bine, inseamna ca nu a fost un tratament eficient si ar trebui sa faci exudatul nazal cu antibiograma.
Trebuie sa ceri sa se faca antibiograma, ca sa se afle la ce antibiotic este sensibila bacteria si sa nu te tratezi gresit cu un antibiotic la care este rezistenta.
Daca ti se gaseste streptococul beta hemolitic, tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si sa il iei la ore fixe.
Altfel, risti ca bacteria sa dezvolte rezistenta la antibioticul folosit.
Daca faci exudatul mai devreme de 10 zile de la ultimul antibiotic luat, risti sa iasa rezultatul fals negativ.
Si daca ai dat doar cu spray, tot trebuie sa astepti pana faci exudatul, ca sa nu iasa fals negativ.
Vorbeste cu doctorul de familie sau ORL despre asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.