Poate dauna urechii-timpanului mirosul de spirt inspirat?

23-03-2009
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua,
Vreau sa va intreb daca atunci cand te dai cu putin spirt la nas si inhalezi putin poate dauna vaporii aceia in vreun fel urechii/timpanului.Cand eram mai mic, ai mei din grija extrema si a ma proteja cand mai veneam de afara ma punea sa ma dau cu spirt pe maini(mai ales in perioadele cu gripe/viroze) si sa dau putin si la nas si sa inspir.Si daca credeti ca poate avea si vreo legatura cu niste acufene(tinnitus) pe care le am de ceva timp in coace, dar acestea cam stiu in mare de la ce le am.

Multumesc anticipat, astept un raspuns.
6 comentarii
0
23-03-2009, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. Mirosul unor vapori de spirt.. nu pot sa dauneze.. in cantitatile care au fost inhalate.
Imaginativa ca la fabricile de alcool lucreaza lume.. acre inhaleaza zilnic.. ore insir!
Parintii Dvs. au fost foarte prudenti si corecti.
Spirtul de 96% facea parte din trusa de urgenta a medicilor din secolul 19.
In cantitati infime..este un medicament ( dezinfectant, vazodilatator)
In doze majore este Toxic! ca si alte multe substante care ne inconjoara!
Acufenele.. de la Tensiune arteriala, ateroscleroza, cervicoartroza s.a )
0
23-03-2009, ora 17:58
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Va multumesc domnule doctor.V-as mai deranja cu o intrebare, si anume: din ce stiti dumneavoastra, la ora actuala exista vreo solutie care sa faca sa dispara aceste acufene?Eu am avut o trauma sonora acum vreo 8-10 ani aproximativ (acum am 25) mi-a pocnit o pocnitoare mica in mana (cred ca cea mai mica posibila).O perioada nu am auzit cu o ureche, mi-a spus ca nu este afectat timpanul dr. orelist, si ulterior si-a revenit auzul slava Domnului.Cred ca de acolo am ramas cu un tiut mic care disparea dar acum s-a dus la ambele urechi.Alterneaza perioadele cand am si nu am deloc tiuit.Oricum, eu mi-am mai stricat auzul putin si ascultand la casti cativa ani si destul de tare.. La ultimul control la care am fost mi-a spus ca am hiperacuzie cu tinnitus(daca m-am exprimat corect).A-s vrea sa stiu si parerea dumneavoastra.
Va multumesc pentru timpul acordat.
O zi buna!
0
23-03-2009, ora 20:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. este o problema suficient de serioasa.. si trebue sa fii constient de faptul ca in timp.. auzul scade si o sa ajungi sa porti aparat auditiv!
cat de repede o sa se intample acest lucru.. nu poate nimeni sa zica!
totul de pinde de organizmul ntau, de modul tau de viata si de tartamentele care o sa le faci!
ca si Vazodilatator.. Iti recomand Sermion 30 mg 1 pe zi.. minim 3 luni !!!
Cerebrolizin 1 ml. 1 fiola injectabil + VIT B 6.. injectabil minim 10. max 20 de zile !!.
aceste cure de tratament poti sa le repeti de 2 -3 ori pe an.. si o sa fie mult mai bine !
dar.. Ai grija.. la ce consumi si ce mod de viata duci. !
Trebue sa fii calm.. sa dormni suficient.
Nimic Bauturi acidulate si energizante !!!
NU porc si grasimi !
Verifici Tensiunea arterial;a periodic !..
Faci o audiograma acum.. si una peste 3 luni dupa tratament.
-
0
25-03-2009, ora 10:02
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Bunaziua,
Multumesc mult pentru ajutor, am sa incep ca cumpar ce mi-a-ti recomandat si cu ajutorul mamei care este si ea doctor(geriatru) vreau sa incerc sa urmez aceste tratamente.Cand am fost la control si mi-a spus ca am aceasta "frica" de zgomot si tinnitus mi-a dat un cd cu sunete din natura si pian.. care mi-a zis sa-l pun pe fundal incet sa ma acomodez cu sunete naturale si in timp sa incerc sa dau cate putin mai tare sa imi mai desensibilizez auzul.Dumneavoastra ce parere aveti, este bine sa las mai tot timpul pe fundal aceste sunete si noaptea cand dorm?Si v-as mai deranja cu inca o intrebare legata de cum mi-a-ti spus dumneavoastra de modul de viata care-l duc poate influenta aceasta problema.Spuneti-mi va rog la ce va ganditi ca sa am in vedere
A-s vrea pe viitor sa ajung pana la dumneavoastra la un control daca s-ar putea.

Multumesc pentru ajutor,
O zi buna!
0
25-03-2009, ora 10:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ma refer la faptul ca trebue sa dormi noaptea cat trebue..
fara internet si discoteci pana dimineata.
fara acidulate si energizante.
s.a.. in acelas stil
Mult sport.
DA.. muzica relaxanta si acele sunete sunt benefice!!!
Poti veni oricand doresti.. cu programare la 0744 196583
0
25-03-2009, ora 11:10
Cosmin Ionut
Nu este medic/terapeut
Cosmin Ionut
Multumesc mult! Apreciez foarte mult ceea ce faceti pentru noi cu probleme de pe acest forum, si sunt sigur ca toti va apreciaza.De ascultat muzica m-am cam lasat de tot(nici vorba de discoteci sau baruri cu muzica tare)am sa renunt sa mai stau tarziu pe internet, si sper sa ma tin de sport.
Am notat numarul de telefon.
Multumesc mult inca o data pentu promptitudine si timpul acordat,
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.