poate deveni o fractura netratata o tumoare? | Forumul Medical ROmedic

poate deveni o fractura netratata o tumoare?

10-12-2008
limiam
Nu este medic/terapeut
limiam
in urma cu 4 ani, sotul meu si a fracturat degetul mare de la piciorul stang.nu l-a tratat decat cu indiferenta, iar anul trecut episodul s-a repetat.si l-a tratat la fel.anul acesta mai exact in luna octombrie s-a intamplat iar, si a mers la urgenta, doctorul ortoped i-a dat diagnosticul:fractura pe os patologic falanga F1haluce stang, obs.tumora cu mieloplaxe falanga F1haluce stang.a avut o operatie, s-au extirpat bucatile de os si ce mai era acolo apoi s-a reconstituit falaga respectiva cu os tibial.poate fi considerata aceasta o tumoare?si poate sa degenereze intr-o tumoare maligna???mentionez ca la analiza anatomo patologica nu s-au gasit elemente tumorale in materialul examinat multumesc anticipat pt raspuns
6 comentarii
0
10-12-2008, ora 17:55
lyanageorgescu
Identitate neconfirmată
lyanageorgescu
Nu, dar o fractura poate survenii pe o tumora. Sotul dvs. a avut multe fracturi pe acelasi os, in mod obisnuit nu se intampla asa, de aici si diagnosticul de fractura pe os patologic-in observatie.Examenul anatomopatologic este insa suveran, deci nu este tumora. Riscul de degenerare este ca pentru oricare os.
0
10-12-2008, ora 18:01
limiam
Nu este medic/terapeut
limiam
doctorul care l-a operat este unul tanar si chiar mi a inspirat incredere, dar am vrut sa aud si alta parere.multumesc mult si sanatate
0
10-12-2008, ora 18:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Sfatul meu este sa repetati examenul anatomo-patologic, pentru ca acolo se afla cheia problemei. Trebuie sa gasiti piesa anatomo-patologica, eventual lamele realizate si sa cereti parerea unui alt anatomo-patolog.
Abia apoi se va pune problema unui examen interdisciplinar, cu un ortoped specializat in patologia tumorala osoasa.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-12-2008, ora 18:58
limiam
Nu este medic/terapeut
limiam
adica cum sa repet examenul anatomo patologic???si lamele(analiza se afla la spital, daca se mai pastreaza)si credeti ca daca o cer mi-o vor da?siunde sa ma duc cu ea in cazul ca ajung in posesia acestei lame?
0
11-12-2008, ora 19:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Lamele se pastreaza la laboratorul de anatomie patologica vreme de multi ani...deci este extrem de simplu sa le cereti, ca si piesa "la parafina".
Cu acestea puteti merge la un alt anatomo-patolog, pentru o alta parere.
Este atitudinea cea mai rationala atata timp cat sunteti ingrijorata de o eventuala tumora, mi-ati vorbit despre "tumora cu mieloplaxe" etc.
Va raman la dispozitie daca vreti sa va recomand un anatomo-patolog pentru un second-opinion.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului]
0
12-12-2008, ora 16:05
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Toata stima si tot respectul pentru dumneavoastra domnule doctor!
Mi-as dori ca pentru noi, toti oamenii din tara asta, sa avem parte de asa medici, sa vorbeasca pe intelesul nostru, sa de-a sfaturi si informatii precum dvs.
Mai sunt medici aici pe forum care merita, ca si dvs. stima si respect in ciuda faptului ca tot sistemul sanitar e criticat!
Va doresc multa sanatate si sa ne traiti !
Alisia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  • Dispozitivul modern ce poate înlocui gipsul pentru imobilizarea fracturilor
  • E fractură? Cum recunoÈ™ti dacă e rupt osul
  • Efectele vitaminei D È™i a fierului asupra sănătății oaselor
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •