Poate fi insarcinata?

28-03-2014
Mihai2014
Nu este medic/terapeut
Mihai2014
Buna seara.

Saptamana trecuta m-am lasat impreuna cu prietena mea dus de val si dupa un preludiu destul de lung, am incercat si o scurta penetrare (neprotejata), dar fara finalizare. Mai precis, a intrat foarte putin si doar pentru cateva secunde, nu se pune problema de ejaculare. Ma ingrijoreaza insa foarte tare lichidul presemiotic, stiu ca a exista in momentul penetrarii, eu fiind foarte excitat, insa nu avut o ejaculare de 3-4 zile inainte contactului.
Aceasta 'joaca' prosteasca s-a petrecut chiar prima zi dupa ce i-a trecut menstruatia, care ii vine lunar, aproximativ pe data de 15-16 a fiecarei luni.

Acum, fix 8 zile dupa contact, ea a inceput sa aiba ameteli si senzatii de greata.
Exista riscul sa fie insarcinata sau simtomele sunt provocate de altceva?
Mai are prostul obicei sa nu manance cum trebuie, uneori trece chiar mai bine de o zi fara sa manance ceva.
2 comentarii
0
13-05-2014, ora 10:50
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul in care menstruatia nu a aparut pana in momentul de fata, va sfatuim sa faceti un test de sarcina (se poate achizitiona de la farmacie), de regula la testul de sarcina apare un rezultat concludent dupa 2-3 saptamani de la contactul sexual neprotejat.

De asemenea simptomele mentionate mai sus pot aparea din diverse cauze, de aceea trebuie sa va indreptati catre un medic care va poate indruma catre investigatii mai amanuntite.

O zi placuta!
0
15-05-2014, ora 14:08
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
In caz ca inca nu i-a venit menstruatia trebuie sa faca un test de sarcina. Daca iese negativ sa stati linistiti. Simptomele sarcinii nu apar atat de repede dupa fecundare ci dupa aproximativ o luna. Este imposibil sa aiba ameteli din cauza sarcinii la 8 zile dupa contactul sexual. Se poate sa aiba lipsa de calciu, sa ii scada glicemia, sa fie ceva psihic mai ales ca s-a gandit f tare la faptul ca ar putea fi insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •