Poate fi o problema a pielii?

01-03-2007
ramonamarinescu
Nu este medic/terapeut
ramonamarinescu
Mai tot timpul deodorantul nu este eficient pentru mine. Nu transpir mult, insa capat un miros neplacut. Am incercat foarte multe deodorante, inclusiv pe cele de la farmacie (Seba Med) si tot miros. Poate fi din cauza pielii? Ce sa fac sa o rezolv?
8 comentarii
0
01-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Draga Ramona, poate fi o problema a pielii care se numeste bromhidroza dar pentru a stabili acest diagnostic trebuie sa fii evaluata complet pentru a exclude alte afectiuni ce se pot asocia cu asa ceva.
0
06-03-2007, ora 00:00
ramonamarinescu
Nu este medic/terapeut
ramonamarinescu
Ati putea sa imi spuneti ce inseamna exact bromhidroza? De la ce se face si cum se vindeca?
0
07-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Bromhidroza inseamna aparitia unui miros neplacut la nivelul pielii, cauza fiind o secretie sudorala excesiva la nivelul glandelor sudoripare apocrine (din axila, perigenital, perimamelonar) sau ecrine (distribuite pe toata suprafata corpului), favorizata si de dezvoltarea florei microbiene din zonele respective.
Cea mai frecventa situatie este bromhidroza apocrina in care de obicei nu exista alte disfunctii anatomice sau metabolice asociate insa anumite conditii (infectii ale pielii, obezitate, diabet) pot accentua simptomatologia. Se trateaza prin mentinerea unei igiene stricte, folosirea de sapun antibacterian si antiperspirante, eliminarea parului din zonele respective, tratarea conditiilor favorizante. Se indica si evitarea consumului de alcool, condimente, ceapa, usturoi.
Bromhidroza ecrina, mai rara, poate avea cauze metabolice interne ce trebuie investigate.
Si nu in ultimul rand in miros neplcut poate sa apara in anumite boli sistemice (hepatice, renale- nu cred ca e cazul tau).
Sper ca am clarificat anumite aspecte, in masura in care acest lucru este posibil prin aceasta modalitate de comunicare!
0
07-03-2007, ora 00:00
ramonamarinescu
Nu este medic/terapeut
ramonamarinescu
Da, multumesc frumos! Cred ca voi merge la medic in curand pentru a lamuri exact si a vedea ce tratament voi urma - daca este nevoie.
0
07-03-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Mult succes!
0
17-03-2012, ora 17:44
alin17
Nu este medic/terapeut
alin17
buna ziua, eu am o problema simt mirosuri urate si dupa ce ma spal si imi pun hainele pe mine,.mereu aud amicii cum spun ca miros urat, nu stiu ce sa mai fac am incercat toate sapunurile si sampoane etc.si hainele le schimb detergentii, oare ce ar putea fi? va rog sa imi dati un sfat unde as putea merge
0
17-03-2012, ora 17:45
alin17
Nu este medic/terapeut
alin17
mentionez ca mi am facut analizele la sange si nu am nimic care sa imi poata dauna..va multumesc ast un raspuns
0
17-03-2012, ora 17:46
alin17
Nu este medic/terapeut
alin17
aa si am uitat sa spun ca nu ma pot parfuma sau sa ma dau cu deodorant sub brat ca nu e acel miros frumos..altii zic ca e de transpiratie...sincer
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •