poate fi o problema din copilarie?

06-05-2011
anonim anonim
Nu este medic/terapeut
anonim anonim
ma numesc mihaela si am 27 ani sunt din timisoasa am apelat la ajutorul dv de ceva timp mai precis de la decesul tatalui meu parca s-a blocat ceva in mintea mea nu ma pot concentra la nimic sunt de multe ori pusa in situatia cand nu pot sa socotesc cat e 2 plus 2 asta poate ca si la baza acestui lucru sta si zace o poveste sau mai bine spus o copilarie trista.Spuneti-mi va rog din suflet credeti ca am ramas cu vreo boala din cauza socului in tot acest timp?am nenumarate noptii pline probabil de plans dar mai rau este ca nu ma pot concentra la nimic am pierdut nenumarate examene parca creierul meu nu functioneaza nu demult fratele meu a suferit o operatie pe creier aflandu-se si el in coma indusa
5 comentarii
0
06-05-2011, ora 18:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, prea tanara pentru asemenea probleme, dar aceasta este viata.eu cred ca s-au adunat prea multe.as indrazni sa va propun consult psihologic, poate cateva sedinte v-ar ajuta.oricum trebuie sa lupti si tu.multa bafta, mult curaj si multa sanatate, cu siguranta iti vei reveni.Doamne ajuta!
0
06-05-2011, ora 20:57
anonim anonim
Nu este medic/terapeut
anonim anonim
viataaaa... cine stie ce rol are viata si de ce unii au de suferit atat, de ce unii pleaca mult prea devreme si de ce alti platesc atat de scump va rog in continuare sa imi faceti cunoscut daca este posibil sa am si eu o problema
0
08-05-2011, ora 12:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ar trebui sa dati mai multe detalii: cand a avut loc decesul tatalui si de ce natura a fost problema din copilarie. Dupa decesul unui membru din familie timp de 2-3 luni persoana afectata traverseaza o perioada de doliu in care pot aparea simptome depresive, anxietate, insomnii, dificultati de concentrare si memorie. Daca starile acestea persista peste 3 luni poate fi semnul ca s-a instalat o depresie; si ea se poate manifesta cu dificultati de concentrare, de atentie, de memorie.
Ca sa punem pe seama unei probleme din copilarie acestea, ar insemna ca dificultatile de care va plangeti au fost prezente de mult timp si nu doar dupa decesul tatalui.
Va sfatuiesc sa vedeti un medic psihiatru; va poate indica un tratament antidepresiv, anxiolitic care sa nu dea dependenta (exista suficiente medicamente care nu dau dependenta) cu durata de 6 luni sau 1 an daca e nevoie in paralel cu niste sedinte de psihoterapie.
Psihoterapia este foarte buna, dar rezultatele apar in timp; aveti nevoie de un tratament care sa va sustina pana ce rezolvati problema sufleteasca pin psihoterapie.
Va urez sanatate!
0
08-05-2011, ora 18:23
anonim anonim
Nu este medic/terapeut
anonim anonim
va multumesc mai intai de toate si apoi aveti dreptate mai multe detali m-ar ajuta mai mult decesul tatalui meu s-a intamplat acum multa vreme aproximativ cand eu aveam 6 ani insa de atunci mama mea a inceput sa bea un lucru grav este ca si in ziua de azi e situatia la fel am mai fost la pshiholog o vreme insa nu m-a ajutat cu nimic asta dupa ce mama mea a decis sa ma incredinteze bunici mele o femeie de milioane insa itruna din zile aflandu-ma la ea am simtit ceva ciudat in mintea mea parca s-a blocat ceva de atunci nu ma mai pot concentra si am senzatia uneori ca nu pot sa calculez cat este 2plus 2 asta s-a intamplat pe la varsta de 14 ani am crezut ca imi voi reveni ca sunt prea stresata si ca purtam dorul alor mei bunica mea fiind situata undeva prin zona ardealului dar sunt trista ca nici pana in ziua de azi nu ma pot regasi parca am pierdut ceva din capul meu in ciuda faptului am urmat o facultate pe care am terminat-o foarte greu daca ma intelegeti sunt foarte in urma raspund foarte intarziat la orice lucru tristetea mea este una foarte lunga si apasatoare dar voi urma sfatul dv. va multumesc inca o data
0
08-05-2011, ora 22:07
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Acum se vad altfel lucrurile. Sigur aveti nevoie de psihoterapie indelungata; inteleg ca ati facut, dar nu v-a ajutat; la catedra de psihiatrie din Spitalul Judetean Timisoara exista medici psihiatri f buni care sunt formati si in cate o metoda de psihoterapie; va sfatuiesc sa va adresati lor. E nevoie de o perioada mai lunga in care sa lucrati cu dvs, sa va vindecati toate ranile din copilarie, sa va impacati cu trecutul, sa iertati si sa nu mai aveti resentimente. Toate acestea dureaza. V-ar ajuta mult si o buna relatie cu Dumnezeu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  •