Poate fi vorba de cancer?

03-03-2015
Iustina23
Nu este medic/terapeut
Iustina23
Buna ziua! De cateva zile ma intreb daca este ceva in neregula cu mine si mi-as dori sa ma linisteasca cineva. Am 23 de ani, anul trecut am fost operata de ocluzie intestinala, ascita. M-am recuperat, dar de atunci am diaree aproape mereu, gaze foarte multe, daca apas pe abdomen ma doare, ametesc si am stari de greata, oboseala. Nu am bani momentan sa merg la spital, nici asigurata nu sunt. Nu vreau sa ma gandesc la cancer, dar imi trece prin minte asa ceva. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc!
21 comentarii
0
04-03-2015, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati vreun medicament zilnic ?
0
05-03-2015, ora 13:05
Iustina23
Nu este medic/terapeut
Iustina23
De aproape o luna iau betablocantul Concor pentru ca am fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala. Durerila de inima sunt mulkt mai reduse acum, dar simptomele de care am vorbit sunt aceleasi de un an, in urma operatiei de ocluzie intestinala. Plus ca nu am mentionat pierderea in greutate de 6 kg, tot scazand pe zi ce trece pt ca nu am pofta de mancare si inghit foarte greu, parca mi se usuca gatul. Va multumesc!
0
05-03-2015, ora 13:56
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IUSTINA cel mai bine dai o fuga la medicul care tea tratat si dscuti cu el pt el cunoaste cel mai bine cazul tau si te poate ajuta.
0
05-03-2015, ora 14:40
eu.theo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eu.theo@yahoo.com
Buna ziua,
Poate ma ajuta cineva(mai ales cei care au trecut prin ceva similar)de aproape un an de zile ma confrunt cu o diaree cronica.Am facut toate analizele:colonoscopii, gastroscopii, biopsii, tomograf, analize de sange, ecografii, si mi s-a spus ca totul e ok, dar eu dupa oricere mananc, merg la toaleta si am o diaree de neexplicat.Am luat"kilograme" de pro si prebiotice am luat normix, am luat toate antidiareicele posibile si nici un rezultat.Un medic mi-a zis ca s-ar putea sa am colita de fermentatie un altul a zis ca nici nu se mai recunoaste in medicina colita de fermentatie ci s-ar zice colon iritabil, dar eu stiam ca in colonul iritabil alterneaza diareea cu constipatia dar eu am numai diaree.Pana o sa descopere cineva, ceva, eu o sa ma deshidratez, ca deja simt lucrul acesta.De slabit nu slabesc neaparat dar nu mai am putere, sant obosita tot timpul, pielea uscata, ma dor toate oasele etc.Astept un raspuns din partea cuiva binevoitor.Multumesc!Mentionez ca toate acestea mi s-au intamplat datorita dietei "DUKAN"!!!!
0
05-03-2015, ora 16:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Iustina23

Se face intai coprocultura si cele 3 examene coproparazitologice din 3 probe consecutive pentru a exclude o diaree provocata de viermi intestinali.

Apoi, daca nu e nimic, se recomanda o cura de 2 luni cu Probiotice, zilnic.
In episoadele diareice, Imodium, prima oara cate 2, apoi, daca mai e cazul una dupa fiecare scaun diareic.

In paralel, in episodul acut, Smecta 2 pliculete, sa repare peretele intestinal.

Neaparat tineti Dieta pentru diaree. Sunt zeci de articole pe net.

* cititi si pe prospectul medicamentului pe care il luati sa nu dea diaree
0
05-03-2015, ora 16:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ theo2014

Diareea care nu se mai sfarseste, numita si sindromul colonului iritabil, poate fi un simptom de anxietate.
Cititi despre anxietate pe net si daca aveti simptome, ar fi bine sa intrati pe tratament.

De asemenea cititi despre dieta recomandata pentru diaree.
0
05-03-2015, ora 22:26
eu.theo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eu.theo@yahoo.com
Mulţumesc mult pt. răspuns. Intradevar eu sufăr de anxietate si depresie dar sânt sub tratament de patru ani cu sxeroxat 20 mg si seara o pastila de valdoxan.Mă îndoiesc că ar fi de la depresie pt.că această diaree a început după dieta dukan în care se consumă foarte multe proteine care se digeră greu, iar despre dietele pt.diaree am citit foarte multe.Azi de exemplu am mâncat la prânz orez cu grătar de pulpă de pui.Nu au trecut 30 minute şi s-a declanşat diareea.Nici nu stiu de cate ori am fost la toaleta!Nu stiu în final cum o s-o scot la capăt.
0
05-03-2015, ora 23:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ theo2014

Pe prospectul de la Seroxat apar la efecte secundare constipatia si diareea.
Dar nu stiu daca e cazul sa il schimbati. Eu cu Seroxat m-am vindecat de Anxietate dupa 12 luni. Nu mai iau de 7 ani tratament sustinut pentru anxietate.
Ati scris ca ati luat probiotice.
Cu Linex nu v-a mers bine ? Ati luat Linex ?
0
06-03-2015, ora 00:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
"Sufar de diaree cronica"
(Raspuns pentru A. P. - Voluntari, F. AS nr. 1011)

Mai mult de zece ani am suferit si eu de diaree cronica. Indiferent ce mancam, aveam probleme. Am urmat tot felul de tratamente, dar fara nici un rezultat. Am facut nenumarate analize ale scaunului, fara sa apara ceva deosebit. De-abia in urma cu doi ani mi s-a depistat prezenta bacteriei E.coli in scaun. In urma efectuarii antibiogramei, s-a constatat ca cel mai eficient antibiotic este Ciprofloxacinul. Am luat doua pe zi (opt zile), impreuna cu Biotics, pentru ca imi era distrusa flora intestinala. De atunci, nu mai am nici un fel de probleme de acest gen, pot sa mananc orice.
Va doresc sanatate!
(Felicitari "Formulei AS" pentru tot ce face, dorindu-i sa apara cat mai multi ani de acum inainte! Este revista mea de suflet.)
RODICA - Targu-Mures
0
06-03-2015, ora 08:26
eu.theo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eu.theo@yahoo.com
Am luat si Linex, Bifido Plus, Zirfos, Biotics, Bio-Sun, si multe altele pe care nu le mai stiu denumirea, dar daca stau si ma gandesc mai bine, parca dupa Linex m-am simtit mai ok.Am luat si Normix un medicament special pt.diaree.In prima faza m-a ajutat foarte mult, chiar am crezut ca am scapat dar, imediat ce am intrerupt am luat-o de la capat cu diareea, iar a doua oara nu si-a mai facut efectul.Prospectul de la seroxat cred ca il stiu pe de rost, dar ma gandesc, ca efectele secundare ar fi inceput la primele administrari nu dupa atatia ani de tratament.M-am hotarat sa incerc si cu naturiste.Voi citi cu atentie saiturile pe care le-ati trimis.Multumesc pt.sfaturi, si daca mai aveti ceva noutati in ceea ce ma priveste, astept cu mare drag.
0
06-03-2015, ora 11:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai renuntati la dieta proteica madam si treceti la una vegetariana, ca doar exista destule proteine si in vegetale :fasole, linte, soia, naut, ciuperci, seminte, cereale etc
0
06-03-2015, ora 11:42
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna ziua Theo,

Dieta Dukan este o dieta agresiva, datorita cantitatii excesive de proteine.
Dieta are efecte dezastruaze pentru organismul uman, iar printre acestea sunt:
-probleme la colon,
-oboseală, depresie,
-probleme renale,
-migrene, lipsă de energie,
-transpiraţie abundentă şi urât mirositoare,
-respiraţie urât mirositoare, constipaţie,
Pentru a-ti rezolva problema ai nevoie in primul rand de o detoxifiere celulara, pentru a ajuta organele interne sa functioneze la parametri optimi si apoi intocmirea dietei corespunzatoare sindromului de colon iritabil.
Cat timp ai tinut Dukan?
0
06-03-2015, ora 11:44
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna Iustina,
Te-ai operat anul trecut.
Cand au aparut durerile si starea de sanatate pe care o ai?
0
06-03-2015, ora 13:06
eu.theo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eu.theo@yahoo.com
Buna ziua,
Dieta Dukan am urmat-o timp de vreun an, dar zilele cu proteine pure au fost putine, vreo trei, deoarece nu am vrut sa slabesc decat vreo 3 Kg.Gresala mea a fost ca dupa acest an in care totul a fost ok am inceput sa mananc orice mi-a poftit inimioara, dar tineam doua zile pe saptamana numai cu proteine, iar in restul zilelor abuzam de orice, adica:dulciuri, fructe legume si tot ce nu puteam manca in zilele cele doua cu proteine.Si tot in decurs de un an a functionat, adica nu m-am ingrasat deloc, insa au inceput sa apara problemele digestive.Nimeni nu m-a crezut ca de la aceea dieta, dar eu sant sigura ca asta a fost.M-ar interesa in ce consta aceea "detoxifiere celulara" si sa vad si pe mai departe cum sa procedez sa-mi fie mai bine.Multumesc mult de tot d-na doctor(?)si astept un nou raspuns din partea dv.(binenteles daca se poate)
0
06-03-2015, ora 14:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
THEO eu fac chimioterapie si de la ea am perioade de constipatie si perioade de diaree, si stiu ca flora intestinala se reface la fiecare 3 zile, numai ca la mine pe perioada de diaree am si dureri enorme de intestine parca mar injunghia cineva, nici macar pastilele care sunt pt aceste simptome nu mai fac fata si iau 4 pe zi, si ca se termine perioada de diree mananc fructe si in circa 5 ore scap si de diaree si de durerile de intestine.
0
06-03-2015, ora 18:35
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Detoxifierea se face cu ceaiuri potrivite si cu zile complet vegetale in locul celor complet animale :) sau popular spus cu zile de post in fiecare saptamana sau chiar perioade de post cum dealtfel si este trecut in calendarul ortodox ! Acolo este de fapt un program complet de alimentatie daca va uitati cu atentie !
0
06-03-2015, ora 18:57
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
STEVENS ai operfecta dreptate in miile de ani de cand exista biserica sub toate formele ei aceste posturi au fostca o detoxifiere o organismului, pt a te intari atat sufleteste cat si trupeste problema este daca le poti tine.
0
06-03-2015, ora 21:46
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In orice caz decat sa-ti faci rau programatic si pe termen lung fortandu-te sa mananci carne goala zile intregi, cred ca mult mai inteligent este sa incerci ca doua zile pe saptamana sa o ocolesti total, ceea ce ar fi chiar o obligatie minimala a oricarui ortodox ! Am vazut ca pe ultima suta de metri sau cand le ajunge cutitul la os, oamenii sunt capabili de performante incredibile, mananca totul crud, tin posturi cu apa distilata si multe alte nebunii !

In sinteza oamenii trebuie sa retina urmatorul fapt : orice zi in care ai mancat vegetal este o zi castigata pentru sanatate ! Nu va mai luati dupa toti cretinii care publica cate o carte despre dieta cu carne goala si care se refera NUMAI la pierderea a cateva kilograme nu si a sanatatii ulterior !
0
06-03-2015, ora 22:16
eu.theo@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
eu.theo@yahoo.com
Aveţi dreptate dar, răul este deja facut si regretele şi reproşurile sânt de prisos.Îmi ajunge ce aud zilnic de la soţ. Parcă nu mi-ar fi de ajuns, m-am trezit si cu o mancarime pe piele, mai precis pe picioare şi spate, şi mă întreb dacă nu are vreo legătură cu diareea mea.Am luat un aerius şi vad ce se întâmplă mâine.Vă doresc noapte bună si mâine dimineaţă sa vă treziţi cu gânduri mai bune.
0
18-04-2015, ora 14:29
tanta40
Nu este medic/terapeut
tanta40
Am ulcer gastric de 6, 3cm chirurgul mi-a spus ca imi va scoate tot stomacul este posibil?mentionez ca biopsiile au iesit bn nu este cancer ce sa fac ?a mai fost cineva n situatia asta?astept un raspuns va rog
0
19-04-2015, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai consultati un medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • Diareea bebelușului
  • De ce apare greața în sarcină?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Diareea cronică
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •