Poate fi vorba de o sarcină?

21-08-2018
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Niciodată nu am avut ciclu menstrual regulat, dar de câteva luni se fixase oarecum. După niște contacte sexuale protejate, 2/3 cu ejaculare in afara deși avea deja prezervativ, îmi întârzie de 3 zile... Sunt foarte stresată și mă tot gândesc la sarcină. E posibil sa fi trecut oare de inelul prezervativului și să fi atins ceva sperma rămasă de la contactele anterioare?... El zice că s-a șters...dar chiar îmi fac griji. In trecut mi-a întârziat și o lună de la stresul ăsta..chiar nu știu. Am prea mari emoții sa fac un test de sarcină.
5 comentarii
0
21-08-2018, ora 14:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Întârzierea poate avea și alte cauze, dar acestea pot fi depistate numai prin investigații la ginecolog.
Nu-nțeleg de ce ți-e frică de testul de sarcină. Nu crezi că stresul e mai mare când trăiești în nesiguranță?
0
21-08-2018, ora 14:18
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Știu că am probleme cu tiroida și un ciclu menstrual neregulat, dar de câteva luni era relativ ok.. in trecut am avut întârzieri și de o lună de zile, nu ar fi prima oară când întâmpin astfel de probleme... Dar credeți că în situația descrisă mai sus e posibilă o sarcină? Majoritatea prietenelor mele o fac neprotejat și eu mereu am grija sa fie totul ok, folosind prezervativul..
0
21-08-2018, ora 14:22
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Cred că la mine acționează foarte mult și stresul când vine vorba de viața sexuală... Și din câte am văzut, paranoia poate afecta foarte bine regularitatea ciclului menstrual și a menstruației... E adevărat?
0
22-08-2018, ora 09:43
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihicul poate influența, dar faptul că începi să-ți faci probleme din orice, nu prea-i în ordine. Poate ar trebui să mergi la un psiholog să-ncerci să-ți rezolvi problemele de anxietate, să-nveți să-ți gestionezi temerile. Vorbește cu ginecologul pentru că anumite anticoncepționale reglează și ciclul menstrual.
0
22-08-2018, ora 10:49
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Deci excludeți posibilitatea unei sarcini în cazul sexului cu prezervativ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: