Poate ramane insarcinata?

10-02-2013
adrian242
Nu este medic/terapeut
adrian242
Buna ziua, azi dimineata am facut sex cu prietena mea neprotejat, s-a intamplat de 3 ori, a2a oara a fost cam la 1 ora fata de primul iar a3a oara cam la 7-8 minute, dupa fiecare repriza am urinat si m-am spalat.Se poate sa ramana insarcinata?Vreau un raspuns urgent va rog.Perioada de menstruatie i-a trecut cam acum 10 zile
13 comentarii
0
10-02-2013, ora 16:33
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu vad relevanta numarului partidelor si a faptului ca te-ai spalat dupa fiecare. Cel mai probabil este in perioada fertila si sunt sanse mari sa ramana insarcinata.Cand i-a venit menstruatia ?Are un ciclu menstrual regulat...cate zile?
0
10-02-2013, ora 16:51
Stefan.Catalin
Nu este medic/terapeut
Stefan.Catalin
Daca ai ejaculat in interiorul ei sunt sanse foarte mari sa ramana si insarcinata mai ales ca e la 10 zile dupa menstruatie si se apropie zilele ovularii, daca ai terminat afara de fiecare data nu iti face probleme prea mari; doar mici emotii pana la menstruatia urmatoare.
Ce relevanta are ca ai urinat si ca te-ai spalat dupa? atata timp cat nu specifici unde ai terminat.
De ce nu discuti cu ea inainte de a face dragoste? Pune-ti un prezervativ, chiar daca e un pic mai neplacut e sigur, nu mai stai cu emotii dupa. Sanatate!
0
10-02-2013, ora 17:24
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Stefan Catalin,
1.ce-s alea zilele ovularii?
2.pe ce baza afirmi ca metoda retragerii inainte de ejaculare e sigura(pardon, cu mici emotii)?
De apreciat sfatul cu prezervativul, in rest, informatiile tale sunt eronate!!!
0
10-02-2013, ora 19:39
adrian242
Nu este medic/terapeut
adrian242
Nu am ejaculat in ea.
0
18-02-2013, ora 19:07
adrian242
Nu este medic/terapeut
adrian242
Si nu pot sa folosesc prezervativ deoarece imi pierd erectia din cauza lui, are un ciclu aproximativ regulat 25-28 zile, trecuse 9 zile de cand ii venise pana la primul contact, iar de atunci am mai avut contacte tot neprotejat, au trecut aproape 2 saptamani si nu are nici o simptoma de sarcina.As vrea sa stiu care este posibilitatea sa ramana insarcinata de la acel lichid seminal, am avut contacte sexuale si cu alte femei fara protectie nu s-a intamplat sa ramana insarcinata, nu ma intrebam nici eu pentru ca nu stiam ca se poate ramane de la acest lichid, acum ca stiu nu prea sunt linistit.
0
18-02-2013, ora 19:45
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Asteapta sa-i vina menstruatia si daca nu apare cumparati un test de sarcina.
Prezervativul nu este singura metoda de contraceptie existenta, asa ca asta nu-i o scuza pentru iresponsabilitate.
0
23-02-2013, ora 11:26
Stefan.Catalin
Nu este medic/terapeut
Stefan.Catalin
bestyutza79, M-am exprimat gresit sa zic.
Ce incercam sa spun e ca ovulatia apare in ziua 14 dupa terminarea ciclului si daca are loc un contact sexual inainte de ovulatie, spermatozoizii pot "astepta", pana la 5 zile, aparitia ovulului pentru a-l fecunda, oriunde pe parcursul acestuia intre ovar si uter.

Prin urmare, tinand cont de perioada de viata a ovulului si perioada de viata a spermatozoizilor, teoretic putem spune ca o sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, in zilele din jurul ovulatiei: 3-4 zile inainte si 1-2 zile dupa aceasta.
E drept ca in timpul actului sexual pe toata durata lui chiar si inainte, penisul are pre-ejaculari deci nu este sigura metoda de retragere de din-naintea ejacularii. Totusi, am avut relatie de ani de zile unde acest comportament a fost singurul 'contraceptiv', iar la mine a tinut si tine la multi altii.
Trebuie sa fi ghinionist sau norocos depinde de fiecare cum vede situatia, ca de la un singur raport sexual sa se ramana insarcinata; evident, norocul nu tine cu nimeni la nesfarsit. Prezervativul e o solutie buna care nu iti mai da emotii daca se foloseste corespunzator. Nu mi se pare normal la 19-20 ani sa iti pierzi erectia de la prezervativ :) - poate ai o mica disfunctie Adrian.
Sanatate!
0
03-03-2013, ora 09:05
adrian242
Nu este medic/terapeut
adrian242
I-a venit ciclul :)
0
03-03-2013, ora 12:09
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
M bucur, sper sa-ti fie invatatura de minte perioada asta stresanta si sa te determine ca pe viitor sa folosesti metode de contraceptie.
0
12-03-2013, ora 15:27
happy_iza
Nu este medic/terapeut
happy_iza
Buna in data de 24.02 am avut un contact neprotejat.in data de 10.03 trebuia sa imi vina ciclul dar nimic. Astazi e a 3-a zi de lipsa.am dureri ca cele ale ciclului de sani si spate, venele sanilor sunt accentuate si ma dor.ieri am facut un test dar e negativ.e posibil sa fiu insarcinata?am dubii pt ca luna februarie a avut doar 28 de zile.voi ce spuneti? Ast un rasp cat mai curand posibil.
0
12-03-2013, ora 15:39
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ca idee, erai exact la ovulatie(daca ai un ciclu menstrual regulat...28 zile), sansele sa fi ramas insarcinata fiind foarte mari. In acelasi timp, testul fiind negativ, se poate sa nu fi ramas. Cel mai bine e sa repeti testul la o saptamana de la intarzierea menstruatiei. Daca iese tot negativ, poti face teste de sange pentru a afla daca esti sau nu insarcinata si daca se dovedeste a fi doar o dereglare hormonala trebuie sa consulti un medic.
0
12-03-2013, ora 15:55
happy_iza
Nu este medic/terapeut
happy_iza
Da stiu ca eram...in plus zilele astea am fost preocupata pt ca logodnicul meu mi-a spus ca e posibil sa fi "iesit Ceva"...cum ca e prima data cand a spus asa ceva m-a pus pe ganduri.ciclul Meu e regular dar nu se stie.mai ast cateva zile si daca nu imi vine sapt viitoare merg la un control.mersi mult
0
12-03-2013, ora 16:07
happy_iza
Nu este medic/terapeut
happy_iza
Ciudat e faptul ca am aceste dureri de mai bn de o saptamana.in plus mie foame mereu, am abdomenul in partea de jos tare si dupa ce merg la baie ma dor ovarele(mici intepaturi sau dureri ca cele menstruale).temp in aceste zile e de 37, 1 gradi.simtome de sarcina as zice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •