pocnituri in ureche

05-06-2009
nemmy
Nu este medic/terapeut
nemmy
am si eu nevoie de un raspuns daca se poate.de mai mult timp am si eu o problema..cand misc maxilarul sau cand inghit aud niste pocnituri, pacanituri in urechi in special urechea stanga si mai de mult timp imi simt urechile ca fiind reci, ma refer la pavilioane..ce trebuie sa fac?ca picaturi trebuie sa iau?
11 comentarii
0
06-06-2009, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa ei nici un fel de picaturi!
problema este de la articulatia temporomandibulara.. care se afla in fata urechii !
trebue sa mergi la stomatolog.. sa.ti rezolve problema cu lipsurile dentare.. care au modificat muscatura si implicit miscarea mandibulei fata de maxilar!
daca nu se rezolva la stomato.. trebue sa ajungi la o clinica de Maxilo_facial!
0
09-06-2009, ora 21:03
mithy
Nu este medic/terapeut
mithy
va multumesc
0
10-02-2010, ora 14:15
aur24
Nu este medic/terapeut
aur24
Buna ziua, am 24 de ani si sunt fata, am o problema la urechea stanga mai exact aud niste pocnituri cand strang maxilarul in timp ce mestec ceva mai tare sau cand casc (si strag maxilarul), mentionez ca nu am probleme la nivelul maxilarului am toata dantura, am fost inainte cu o sapt sa simt pocniturile in urechea stanga la dentist sa imi pun 2 plombe pe dintii din fata dar sunt puse foarte bn, oare sa aibe vreo legatura cu asta?sau care credeti ca ar putea fi problema?va multumesc si astept raspuns.
0
10-02-2010, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este la Articulatia temporomandibulara.. NU la ureche!
poate sa apara la personele care scrasnesc noaptea din dinti..
sau daca o plombaeste pusa mai nanta decat trebue si maxilarul casca stramb
trebue sa te vada la Maxilo_facial!
0
10-02-2010, ora 17:15
aur24
Nu este medic/terapeut
aur24
Va multumesc pentru raspuns, eu ma gadem ca e vorba de probleme cu tensiunea,
Va doresc o o zi buna!
0
29-07-2010, ora 22:04
viorelpop76
Nu este medic/terapeut
viorelpop76
am şi eu nevoie de un sfat, nu am avut probleme cu urechile, insă de câteva zile, când imi faceam unele spălături nazale cu apă sărată, în momentul când suflu apa sărată dintr-o singură nară (cealaltă fiind astupată cu degetul) parca mi se desprinde ceva din ureche, sau sunt ca niste pocnituri. Menţionez ca de ceva vreme am o nară tot timpul înfundată, în urmă cu 20 de ani am fost operat şi de polipi. Când mănînc nu aud nimic, sau să am pocnituri.
0
29-07-2010, ora 22:09
viorelpop76
Nu este medic/terapeut
viorelpop76
Îmi cer scuze pentru ultima frază, vroiam să spun că nu aud pocnituri in urechi cand manânc.
Vă mulţumesc
0
30-07-2010, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e normal sa simti ceva in ureche in timp cand fortezi nasul..
Mergi la ORL.. sa vezi de ce este nasul infundat..
e poosibil incurand sa faci o otita seroasa la urechea respectiva( unde e nasul infundat)
0
30-07-2010, ora 19:31
viorelpop76
Nu este medic/terapeut
viorelpop76
Va mulţumesc !
0
04-04-2015, ora 19:44
alina_cristina 28
Nu este medic/terapeut
alina_cristina 28
Buna seara am fost diagnosticata cu spondiloza cervicala si de at am simţit pocnituri in urechea dreapta cand intorc capul intre timp a apărut si un ţiuit am luat Voltaren mydocalm durerea de cap a trecut dar urechile nu. Vor mai trece ?
0
26-11-2017, ora 16:37
Stefano1
Nu este medic/terapeut
Stefano1
Și eu am aceiași problema, când mișc maxilaru aud niște pocnituri în urechi și am fost diagnosticat cu sinuzita maxilară, cineva a scăpat de aceasta problema?? va rog ajutați ma, aștept un răspuns dacă se poate, o zi buna, mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: