Pocnituri in ureche

23-02-2012
rolix96
Nu este medic/terapeut
rolix96
Buna.. Am avut sinuzita o lunga perioada de timp si cred ca inca si acum am doar ca nu mai imi curge nasul si nu e infundat.. Am primit injectii, momentan am scapat.. Dar nu am scapat de pocniturile din ureche.. Cand inghit si casc imi pocnesc urechile si acest lucru e de o perioada de timp.. Am niste picaturi care trebuie puse in ureche prescrise de medicu de familie dar iau deja de 4 zile si nimic nu e diferit.. Care este cauza si ce as putea face sa scap ?

PS: Daca totusi imi pun picaturile astea in ureche, vreau sa stiu daca e bine sa.mi pun picaturile incat sa mi se infunde urechile?
7 comentarii
0
23-02-2012, ora 22:27
rolix96
Nu este medic/terapeut
rolix96
Va rog, astept un raspuns!! Deja devin enervante pocniturile
0
24-02-2012, ora 08:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas, gat si urechi.. poate fi tratata corect numai lamed ORL.. care studiaza 6 ani.. nuimia bolile ORL
medicul de familie face un curs de 3 luni pentru bolile ORL
0
24-02-2012, ora 09:16
rolix96
Nu este medic/terapeut
rolix96
am inteeles, dar acum am rubeola si nu ma pot plimba prin cabinete.. Vreau sa stiu ce as putea face.. Sunt tratamente, medicamente ceva sa scap de aceste pocnituri, dvs ca medic orl ce recomandati?
0
24-02-2012, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii cu ceaiuri + ulei volatil de eucalipt
spalaturi nazale si gargara cu acelas ceai
urechile incalzite cu saculete cu sare sau uscatorul de par
0
09-03-2012, ora 10:04
paula83
Nu este medic/terapeut
paula83
Buna ziua, domnule dr.
Problema cu pocniturile o am si eu de cand am fost insarcinata (2010). Nu am infectii in gat (cel putin nu simptomatice), otita nu am avut niciodata si nu am probleme cronice de sanatate. Pocnetele apar aleator, nu pot sa le pun intr-un anumit context si sunt foarte neplacute. Medicul de familie imi spune ca nu am nimic.
Pot fi cauzate de hipotensiune? In general, am tensiunea mica, intre 90/55 si 100/65 (in cele mai stresante situatii, si dupa ce beau 2-3 cafele abia imi urca pana 110/70).

Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat.

PS: aud pocnetele fara sa casc sau sa inghit - ca si cum as auzi pulsul in stetoscop (sunt batai neregulate).
0
09-03-2012, ora 11:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia un medic ORL.. dupa ce vede urechea ( poate fi un dop de ceara)
dupa ce face o audiograma si o timpanograma.. o sa va poata explica fenomenul
0
12-03-2012, ora 08:25
paula83
Nu este medic/terapeut
paula83
Multumesc pentru raspuns d-le doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •