pocnituri la articulatie

13-11-2006
constantin
Nu este medic/terapeut
constantin
Buna ziua, am 24 ani si de aprox 2 luni cand fac anumite miscari { ma ridic din pat } de exemplu imi pocneste ariticulatia soldului drept, daca merg mai mult pe jos 2, 3km simt o usoara durere in zona respectiva. imi pocnesc si genunchii daca fac genuflexiuni. o cura cu artrostop e recomandabila ? are efecte secundare cuma ar fi edeme, crestere in greutate etc?
2 comentarii
0
17-02-2007, ora 00:00
Alfie
Nu este medic/terapeut
Alfie
si eu am aceeasi problema cam de 3-4 luni insa la mine nu este prezenta nici o durere, atat doar ca imi pocnesc aproape toate articulatiile (glezne, genunchi, bazin, umeri). Medicul de famile mi-a zis sa nu le mai bag in seama.iar un dr balneolog pe care l-am intrebat a zis ca nu e o patologie pt nici o bola. Nu stiu ce sa mai fac pt ca in 50% din miscari se aud asemenea sunete...si nu sunt placute deloc...chiar nu le pot ignora :(
daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva...asteptam si noi un sfat. Multumim! :)
0
18-09-2007, ora 00:00
najhat
Nu este medic/terapeut
najhat
si eu am aceeasi problema de cand eram eleva, acum am 43ani si imi pocnesc zilnic mai ales gleznele.Eu merg f.mult pe jos, 3-4ore zilnic, cei care merg pe langa mine aud clar pocniturile, se vede pe fata lor.Am 4 copiii si in perioada sarcinilor era la fel.Pocniturile fac parte din viata mea zilnic.Nimeni nu a putut sa ma indrume intr-un sens.Analizele de calciu sunt bune.Multumim!
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK