Poliartopatie inflamator degenerativa

11-05-2012
Ylla
Nu este medic/terapeut
Ylla
In 2009 am facut dupa operatie(histerectomie totala, anesectomie si omentectomie ) 8 sedinte de chimioterapie(carboplatin si sindaxel) pentru un cancer ovarian seros stadiul 2a.In 2011 a aparut o recidiva pelvina, scoasa prin operatie dupa care am efectuat 6 sedinte de chimioterapie(sindaxel si gemzar)Datorita durerilor de coloana (mai ales in zona coccisului) si de articulatii dr.oncolog mi-a recomandat sa fac scintigrafie osoasa.Am reusit sa o fac iar rezultatul este urmatorul:'Examinarea scintigrafica osoasa segmentara a evidentiat: - captare moderat crescuta a RT la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiei scapulo- humerale bilateral si genunchilor bilateral; - distributie neomogena cu captare moderat crescuta, difuza a RT la nivelul CV dorsolombare; CONCLUZII: Fara leziuni osoase secundare constituite prezent. Poliartropatii inflamator-degenerative.Avand in vedere contextul oncologic, se recomanda control scintigrafic peste 6 luni.' Dupa primirea rezultatului d-na doctor care mi-a facut scintigrafia mi-a recomandat sa fac si testul pentru osteoporoza.Aceasta poliartropatie inflamator-degenerativa a aparut datorita tratamentului cu citostatice?Mai trebuie sa fac si analize din sange pentru aceasta problema sau sa merg la reumatolog?
1 comentarii
0
14-05-2012, ora 16:16
Violeta70
Nu este medic/terapeut
Violeta70
Cel mai sigur pentru a va lamurii mergeti la un reumatolog.Va recomand la Spitalul Colentina, sectia reumatologie pe d-na dr.Ghita Monica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.