poliartrita, gonartroza gr.2 si osteoporoza - caut un sfat competent

04-03-2009
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
Mama mea de 64 de ani sufera de poliartrita, gonartroza gr 2 si osteoporoza.A fost internata de mai multe ori la Institutul Reumatologic din Bucuresti, unde a facut analize, raze, infiltratii, dar durerea la genunchi cedeaza doar pentru scurt timp. A luat antiinflamatoare, a ur mat si o cura cu Antifolan(cu care s-a simtit groaznic)...am citit recent de medic. MABTHERA si INFLIXIMAB(REMICADE). Sunt compensate?Care dintre ele ar fi mai indicat in tratarea celor 3 boli fara a avea atat de multe reactii adverse ca antifolan-ul?Mentionez ca mama mea cauta si un doctor reumatolog, negasind inca un dr. care sa stie sa vorbeasca pacientului pe "limba"lui si sa arate macar putin ca ii pasa de omul pe care il trateaza.Daca cunoasteti un asemenea doctor, va rog din suflet sa-mi lasati un mesaj...Cu stima, Mihaela
7 comentarii
0
04-03-2009, ora 23:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Contactati-ma pe mail sau pe mobil si va voi indica medicul pe care-l cautati.
Va va preciza evolutia bolii, tratamentele posibile si preferabile etc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-12-2014, ora 17:03
lavinia chiper
Nu este medic/terapeut
lavinia chiper
buna ziua.am 35 de ani, 3 copii si de la ultima nastere, acum 3 ani viata mea s a deteriorat din cauza durerilor de oase din ce in ce mai groaznice la incheieturile de la maini si picioare dureri insuportabile apoi acum dupa 3 ani ma dor cu totul maini, picioare solduri groaznic, nu mai pot dormi noptea.mi s au dat o multime de variante posibile de boli dar analizele nu au confirmat artrita.gonarttiat lupus, cancer..
doar confirmat a fost osteopenie, de care eu am insistat sa fiu verificata pt ca nu mai am putere in maini, lipsa de mg.
mi au dat tone de antiinflamatoare, acumpunctura, ozonoterapie fizio, masaj,.multe
va rooooog din inima sa ma ajutati cu un medic care stie meserie.multumesc
0
08-12-2014, ora 18:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Analizele conteaza intr-o proportie infinitezimala in diagnosticul suferintei descrise, singurul cu adevarat important fiind examenul clinic.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale, vasculare etc.
Nu am inteles localizarea durerii, tipul acesteia, durata si intensitatea, legatura cu efortul etc.
Asteptam elemente cu adevarat importante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2014, ora 21:38
lavinia chiper
Nu este medic/terapeut
lavinia chiper
buna searaam 58 de kg, 1, 73 inaltime, deocamdata stau cu copiii, spot intradevar nu fac abia ma mai pot concentra la ceva dupa nopti nedormite si de suferinta si sa mai fac si sport... dar cand eram mica am facut 8 ani de gimnastica.in afata de faptul sa m-am lovit la piciorul drept acum f multi ani vreo 15 si s a umflat...am mai cazut rau de pe o sanie mica fiind si m-am lovit tare la coccis.am o scolioza, cifoza, daa coloana e varza dar eu am alt tip de dureri parca m-ar strange cineva de oase, am furnicaturi teribile care nu ma laasa sa dorm, am picioarele gheata mereu dar gheata.am facut moldamin cand eram mica dar doar vreun an, pt ca pana la 11 ani am racit si am facut penicilina permanent injectabil.deci ma dor mainile picioarele, soldurile f tare cu dureri ascutite si o caldura nu stiu cum sa explic, dar articulatiile ma dor mai tare dacat insasi membrele.acum 3 ani ma durea.mai intai genunchii, dupa vreo sase luni soldurile si gleznele, acum vreun an mainile si incheieturile lor.acum de doua saptamani am observat ceva ciudat la unghiile mele, ceva se dezlipeste de la baza lor ca o onghie ca solzii si daca o iau doare si ramane gaura f ciudat.mentionez ca dac inainte acum 3 ani ma durea putin noaptea acum ma doare permanent si ziua si noaptea dar noaptea e cumplit, si cand vremea e rea, ploua, ninge parca ma roade ceva parca mi se macina oasele..va multumesc.doar mama are osteoporoza de la 40 de ani, aaaa inca ceva dupa ce am nascut ultima data mi-au crescut talpile de la 38 por 39,
0
08-12-2014, ora 21:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise putem suspiciona o afectiune reumatologic-inflamatorie de tip auto-imun (de tip poliartrita, spondilartropatie, lupus etc).
Prin urmare, se impune un examen clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-12-2014, ora 22:20
lavinia chiper
Nu este medic/terapeut
lavinia chiper
am fost la 9 reumatologi pana acum.tocmai de aceea ceream un sfat in legatura cu un medic competent pe care mi l-ati putea recomanda in bucuresti ms
0
08-12-2014, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles din relatarea D-voastra ca ati fi fost la un reumatolog, cu atat mai putin ca ati fost la 9 reumatologi.
Daca imi veti scrie in privat, pe mail, va voi preciza numele unui reumatolog competent, in opinia mea si a multor pacienti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.