Poliartrita reumatoida

1707 comentarii 1 2 ..... 545556 57 Înainte ›
1
08-05-2018, ora 15:17
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Este o decizie pe care trebuie sa o iei tu, este foarte greu sa te ajute cineva cu un sfat.

Este posibil ca analizele alea de paraziti sa fie o pista falsa.
Sau.este posibil ca o cura de antibiotice sa rezolve cel putin pentru o perioada problema. Tratamentul antibioticelor trebuie facut doar sub indrumarea/supravegherea unui medic, cred ca asta este clar.
Tratamentul cu antibiotice este un drum pe care tu hotarasti daca mergi sau nu.

Eu suspectez ca metotrexatul si/sau sulfasalazina coboara fertilitatea. Cel putin asa s-a intamplat la noi. Acum...stii cum e, fiecare organism reactioneaza diferit. Nu-i obligatoriu ca si la tine sa se intample la fel.

Dar daca vrei sa faci un copil, nu incerca (inca) tratamente grele. Fa mai intai copilul.
Deci nu mai sta ! Grabeste-te ! De rezolvat totusi probleme care tin de paraziti. Din cate imi amintesc, toxocara poate sa creeze probleme in sarcina.
1
13-06-2018, ora 20:33
NOAMY
Nu este medic/terapeut
NOAMY
Am scris anul trecut despre declansarea unei poliartrite seronegative post o infectie urinara (anticorpi anti CPP prezenti, markei inflamatorii VSH, proteina C -in limite normale). Am urmat din septembrie tratament cu Sulfasalazina, deja dupa a2a saptamana durerile aproape au disparut.
Acum sunt in remisie (ecografic dovedita), analizele sunt toate in limite normale, iau doar o pastila Sulfasalazina pe zi. Daca anticorpii nu mai apar in urmatoarele analize, pot renunta si la aceasta.

Este foarte important sa diagnosticati si tratati boala inca de la primele semne (sunt studii care spun ca tratamentul instaurat in primele 6 sapt duce la remisii dovedite). Si este importanta experianta medicului, eu nu eram caz de Metrotexat, desi alti reumatologi s-au grabit sa-mi indice.

Cateva luni de sulfasalazina au cu siguranta efect mult mai putin grav asupra organismului decat un puseu intins pe luni de evolutie.
1
18-06-2018, ora 12:13
Lenus_53
Nu este medic/terapeut
Lenus_53
Buna ziua !
Am facut un tratament pentru virus C timp de trei luni si am scapat de el dar in schimb analiza ASLO este de 800, si factorul reumatoid 16si CRP 12. Ar trebui sa mi fac griji as putea avea poliatrita sau alta boala?
3
04-08-2018, ora 14:46
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Irina Toma, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Nu te cunosc, dar sa stii ca cineva, undeva, iti este recunoscator! M-am luat dupa ce ai scris tu si m-am apucat de citit, conform bibliografiei. Si bine am facut! Pentru cei interesati, pe acest forum e o lista cu carti pusa de Irina Toma.
Pe scurt: Am 42 de ani si de aproximativ 10 ani am probleme cu incheieturile. Prima data a aparut la un deget o durere surda, apoi inflamatie. Tratament cu antiinflamatoare, disparea durerea. Iar si iar, pana au aparut nodulii, progresiv, si la alte degente, iar acum am 6 degete cu noduli. Luam antiinflamatoare de 2 ori pe an cate o luna si jumatate, chiar doua si era sub control.
In luna mai anul acesta am avut un nou episod, care a debutat cu dureri la incheieturile mici ale mainii (degete) si s-a extins la toate incheieturile - genunchi, coate, umeri, incheieturile mari de la maini. Practic, in 5-7 zile s-a extins peste tot. Deschideam cu mare dificultate o sticla cu apa sau coboram un etaj. Am intrat in panica si am inceput sa citesc. Din forumuri - romana si engleza- am realizat ca medicina alopata (traditionala) nu stie nici de unde vine boala si nici nu poate sa o trateze. Ma rog, nu e vina nimanui.
Am inceput analizele. FR 12, 5 dupa doua saptamani de antiinflamatoare, prezenta antigenilor etc. Nu am mai fost la doctor ca stiam ce urmeaza.
M-am apucat de citit cartile recomandate de Irina Toma si recomand cartea Dr. Morse, "Sa traim sanatos fara toxine", dar si celelalte. Multe sunt pe net. Am ajuns la concluzia, pe.propria piele, ca boala este inflamatoare si are la baza aciditatea din organism. Am schimbat COMPLET regimul alimentar. Acum e format 90% din fructe si legume crude sau sucuri proaspat stoarse. Am grija ca fructele/legumele sa fie cat mai naturale, chiar bio. Stiu, costa cam mult. Mi-am luat un storcator mai bun (cateva sute de lei) si fac tot timpul sucuri proaspete.
Am exlus TOT ce este de origine animala, precum si fainoasele si fulgii. Acum mananc doar fructe si salate de legume. Rar cate o felie de paine, ca mi- e dor si pofta.
Rezultatul este ca dupa 2 luni si jumatate aproape 90% din dureri au disparut fara nicio pastila. Nodulii sunt la locul lor, dar inflamatiile au disparut. Medicul de familie nu m-a crezut. Oricum, familia mea ma considera cel putin ciudat dpdv alimentar.
Acest regim mi-a rezolvat sau este pe cale sa rezolve mai multe probleme in organism:
- dermatita atopica (nu mai folosesc creme de o luna si jumatate si nu mai am cojite). Inainte ma dadeam si de 2 ori pe zi cu crema.
- fungii de la degete (3 buc). Unghiile au inceput sa creasca normal. Nu s-a vindecat de tot dar vad un progres.
- durerile de spate provocate de o hernie de disc mai veche s-au redus considerabil.
Precizez ca nu vand nimic, nu promovez nimic etc.
La fel de importanta este calea spiritiala - rugaciunea (nu milogeala, ci rugaciunea), impacarea cu sine si cu ceilalti. Trebuie sa fie o armonie intre minte - trup - suflet.
Ideea de baza e alcalinizarea organismului prin dieta, dar si mental. Astfel ii dai posibilitatatea sa se refaca singur, ca are destule mecanisme.
Acesta este experienta mea cu boala. O sa revin peste cateva luni sa va spun cum a decurs. Pana acum, sunt foarte multumit de rezultate.
1
09-08-2018, ora 10:06
Alini
Nu este medic/terapeut
Alini
Buna tuturor!Acum aproximativ 2ani am fost diagnosticata cu poliartrita reumatoidă, cu toate ca radiografiile și ecografiile erau bune, iar Reumatologul m-a diagnosticat doar după analizele de laborator(anti ccp și factor reumatoid).M am prezentat la doctor doar cu redoarea matinala la degetele de la mâini.Am avut ca tratament mtx 10mg și plaquenil timp de 1an, după care am intrerupt tratamentul.De aproximativ 1an nu mai iau tratament, iar analizele sunt bune, cu excepția anti ccp care sunt tot pozitivi-311.Eu ma simt foarte bine...nu am deloc simptome și nu simt ca am aceasta boala.Mai este cineva in cazul meu?Credeti ca e bine ca am intrerupt tratamentul?Se poate sa ai anti ccp pozitivi și sa nu ai aceasta boala?Precizez ca din punct de vedere clinic nu am avut niciodată inflamații, iar radiografiile și ecografiile sunt perfecte.Sunt confuza deoarece acești anticorpi sunt specifici acestei boli.Va Multumesc anticipat!
2
22-08-2018, ora 10:32
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Alini, boala ta este de natura inflamatorie, asa cum scriam mai sus. Nu te costa nimic, mai ales ca e inca sezonul fructelor si legumelor, sa incerci o astfel de dieta. Citeste tot forumul sa vezi ca nimeni nu s-a vindecat cu mtx, arava etc.
Eu sunt la fel de bine, tot la 90% recuperat, dar sunt convins ca organismului ii ia timp sa se refaca. Abia am 3 luni si jumatate de cand am schimbat regimul. Si citeste cartea dr. Morse. Toate bolile cu "-ita" la final, inclusiv poliartrita, sunt inflamatorii.
Multa sanatate
1
23-08-2018, ora 09:02
Alini
Nu este medic/terapeut
Alini
Multumesc pentru răspuns!Am comandat cartea... voi încerca aceasta dieta.Sper sa aibă efect și in cazul meu.Sanatate multa va doresc!
1
27-08-2018, ora 10:30
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Am citit mai toate mesajele din acest topic, incepand cu cele scrise din 2008 si as dori sa stiu daca exista niste concluzii, dupa 10 ani.
Prietena mea are simptome care la prima vedere sunt asociate cu fibromialgia dar, din ce am citit printre mesaje, e posibil ca la o testare amanuntita sa descoperim ca originea simptomelor ar fi diverse bacterii.
Presupunanand ca asta ar fi cazul, imi puteti spune care este starea celor care au scris de ani de zile pe acest forum? Ce a mers, ce nu a mers, care ar fi o prognoza realista? Initial directia aleasa parea a fi un coctail de antibiotice, apoi am vazut ca directia s-a dus inspre dieta, meditatie si detoxifiere. Functioneaza ceva? A scapat cineva de boala/dureri? A adus-o intr-o stare in care durerea nu iti mai paralizeaza viata?
Am incercat sa dau de Irina Toma, pentru a-i adresa aceste intrebari, dar nu am reusit. Astazi am aflat ca unul din doctorii/biologii pomeniti de-a lungul timpului (Dr. Gogoase) ar fi murit, deci m-ar interesa si unde s-ar mai putea face analize similare celor pomenite in mesaje.
Multumesc
1
28-08-2018, ora 11:05
crisel
Nu este medic/terapeut
crisel
Buna Bogdan,
nu disperati, ajut-o sa isi schimbe(poate faci si tu cu ea acelasi lucru) dieta, sa treaca pe regim vedetal total, sa isi ajute sistemul imunitar cu diverse tratamente naturiste, sa isi curete sufletul de tot ce rau, sa caute sa evolueze spiritual si as putea sa garante ca se va vindeca.
Asa cum spun toti cei care au rezolvat multe probleme grave de sanatate, nu costa nimic sa incerci, fructe si legume sunt peste tot si pt toate buzunarele.
Regim vegetal total inseamna TOTAL, adica absolut nimic altceva, iar ca bauturi doar apa, suc de fructe proaspat stors si ceaiuri.
E nevoie de rabdare, perseverenta si credinta si totul va fi bine.
Hai ca se poate!
1
28-08-2018, ora 12:28
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Pentru Bogdan
Este a doua zi cand nu ma mai trezesc cu redoare matinala, doar o usoara jena la degetul aratator la mana dreapta si la incheietura mainii stangi. Acolo a fost cele mai mare pb. Citeste ce am scris mai sus - nu puteam sa cobor un etaj sau sa deschid o sticla de apa. Eram disperat.
Drumul e f lung si ffffff greu. Ideea de baza e alcalinizarea organismului prin dieta, post si rugaciune, iar el stie sa se repare singur, dar trebuie sa-i dai ce are nevoie. Este o carte despre post scrisa de Paul Bragg - Postul, un miracol. E gratis pe net in pdf.
Nu indemn pe nimeni sa nu mearga la medici sa sa renunte la medicamente, ci doar sa citeasca. Lista de carti e pe forum pusa de Irina Toma (nu o cunosc, dar ii sunt recunoscator).
De asemenea, indemn la schimbarea TOTALA a regimului alimentar, evident in mod gradual. Ce poate fi rau in a manca doar fructe si legume CRUDE? In carti o sa gasesti si cum se combina si cat si cand sa mananci si cum se face postul etc.
E mai simplu sa iei o pastila si gata. Cu regimul asta devii antisocial si te si ia lumea de nebun. Plus ca trebuie sa te abtii de la pofte.
Mult succes ca se poate.
PS. Am incercat sa sap in curte. Inca resimt dureri la efort dar e ok. Ma asculta si mainile si umerii.
1
28-08-2018, ora 15:01
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Ceva e neintuitiv, la mijloc. Pot intelege avantajele unei diete vegane. Pot intelege avantajele postului. Dar dieta vegana si post in acelasi timp? Si rugaciune? Daca e vorba de miracole, nu ajunge doar rugaciunea?
1
28-08-2018, ora 16:38
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Te inteleg perfect ca nu faci legatura. Nici eu nu faceam, asa ca m-am apucat de citit si apoi au venit si conexiunile. Suntem minte-trup-suflet. Daca pierzi asta din vedere nu iese mare lucru. Veganismul este pt a reduce cantitatea de toxine din organism, iar postul (uscat sau cu apa/sucuri proaspete) este pentru a-i da timp organismului sa se refaca si sa elimine mai repede toxinele. Sa-si utilizeze energia pentru a.se recladi/repara, nu pentru digestie.
Un exemplu foarte elocvent este postul cu apa de 36 ore, de.joi seara pana sambata dimineata. Iar sambata dimineata mi-am examinat limba, cum scrie in carte, si mi s-a facut scarba cat de incarcata era, desi bausem doar apa. Culoare galbui inchis spre maroniu toata suprafata desi nu am afectiuni bucale.
Cat despre rugaciune, discutia e lunga, iar miracolul, daca e cazul sa apara, e la final. Pana atunci, sa stii ca rugaciunea te linisteste, echilibreaza, mobilizeaza si in final te alcalinizeaza. Gandurile pot produce mai multa aciditate in corp decat mancarea (ex omul nervos/agitat/stresat).
Nu cunosc pe nimeni care s-a tratat de poliartrita reumatoida cu "miracole". Asta nu inseamma ca nu exista.
Cu drag, din suflet
1
30-08-2018, ora 13:08
crisel
Nu este medic/terapeut
crisel
Buna Bogdan,
Dr. Morse s-a exprimat f bland si diplomat, are dreptate intru totul, dar stii vorba aia veche, "Dumnezeul iti da, nu iti baga si in traista" sau "ajuta-te singur si Cerul te va ajuta".
Miracolul poate fi si faptul ca tu ai aflat cum te poti vindeca, nu mai cauta basme si povesti.
Nu se poate sa stai cu mainile in san, sa te imbuibi, sa gandesti si sa actionezi in afara Cuvantului si sa consideri in acelasi timp ca doar daca te rogi 3 minute jumate se intampla miracole.Tu, daca vrei, poti face miracole, doar ca tre sa citesti ca sa afli cum.
Deci, ia atitudine si cauta informatia necesara, apoi pune-o in practica.
Hai ca se poate!!!
1
30-08-2018, ora 19:25
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Asadar totul se reduce la 'Cuvant' si divinitate. Imi vine greu sa nu polemizez, cand mi se spune ca solutia e sa te rogi la creatorul poliartritei sa o faca ceva mai tolerabila. Ca sa nu fie dubii, sunt interesat in experientele celor care nu au cazut in extaz religios. Daca rugaciunea si cititul bibliei va ajuta, ma bucur. Personal caut altceva.
1
30-08-2018, ora 20:48
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Bogdan,
Se pare ca nu ai citit nimic nici din ce am scris, nici din ce ti-am recomadat. Sau ai citit printre randuri. Si esti mai preocupat de polemica decat de vindecare. E ultima data cand iti dau raspuns - cel anterior a fost "soft".
N-am timp de prostii dar cu mare drag ii ajut pe cei care au aceeasi problema pe care am avut-o eu. Stiu ce insemna disperarea. Tu NU stii. Esti doar "tare in clanta", persiflezi lumea si iti bati joc de credinta. Si inteleg ca nici nu ai o problema de sanatate, ci doar intrebi pentru prietena ta. Frumos gest, iar ei ii doresc multa sanatate.
Solutia mea a fost de regim alimentar foarte strict, combinata cu post cu apa de 36 de ore o data pe saptamana si, mai ales credinta in Dumnezeu ca pot rezolva. Solutia ta care este? Apropos, eu am 4 zile fara simptome in conditiile in care nu am luat nicio pastila de la.jnceput si pana acum. Nu-mi fac iluzii ca a trecut de tot, e un proces lung, care se intinde pe luni sau chiar ani, dar am speranta.
Cauta pe forum si ai sa vezi ca din cauza unuia ca tine s-a retras si Irina Toma. Rezultatul: de atunci nu a mai postat nimeni, nimic de o vindecare/ameliorare fara medicamente. Eu o sa mai raman, dar nu-ti mai dau raspuns tie, ci celor care chiar au probleme de sanatate.
Cat despre "misto-ul' legat de Biblie si Creator, arata cata carte ai. Si cata credinta. Nu Creatorul iti da poliartrita ci este o afectiune care se instaleaza in timp si are la baza umeori factori genetici (nu este obligatoriu), cat si legati de alimentatie, stres etc adica orice poate produce acidoza in organism - inclusiv functionarea necorespunzatoare a sistemelor digestiv sau hormonal. Discutia e f lunga si motivele sunt destule.
Ai citit istoria mea, eu am ajuns aici. O sa mai postez sa va tin la curent cum merge.
1
30-08-2018, ora 22:01
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Dr. morse, daca aveai curiozitatea sa citesti, cu atentie, mesajul initial ai fi vazut ca nu eram in cautare de licori minune, sau miracole infaptuite pupand icoane. Credinta e un lucru personal, cand ai nesimtirea sa o bagi pe gat, altora, vei avea si parte de reactii adverse.
Dupa cum am spus, daca religia va ajuta, foarte frumos, sper sa va ajute si in continuare. Insa mi se pare obraznicie sa o tot dai inainte cu divinitatea, cand cineva iti spune ca nu e interesat. Daca ai pretentia sa iti fie respectat dreptul de a crede, trebuie sa respecti si dreptul celuilalt de a nu crede.
E totusi un forum cu tenta medicala, daca voiam informatii despre vindecari prin rugaciune probabil gasesc suficiente informatii pe forumul BOR.
Nu e locul pentru polemici pe teme religioase, de asta am specificat ca nu sunt interesat de solutiile care propun rugi catre fiinte atotputernice.
1
04-09-2018, ora 11:33
crisel
Nu este medic/terapeut
crisel
Bogdan, nu mai pierde timpul, n-o sa reusesti nimic singur, las-o balta. Mergi cu ea la medici, inund-o cu medicamentele recomandate si totul o sa fie asa cum vrei tu sau mai corect, cum meriti.Sau da-i ei sa citeasca, poate are alta deschidere.Mergi in pace.


Dr. Morse, eu am mai bine de 2 ani fara niciun fel de simptome, deci va merge si la tine.
Doar cand fac "aroganta" sa mananc gluten (stii cum e, "hai putin, ca n-o fi foc") si ghici ce, chiar e foc.Apoi iar imi trebuie cateva luni sa ma curat de glutenul respectiv.

Deci merge si fara medicamente.
1
04-09-2018, ora 11:37
crisel
Nu este medic/terapeut
crisel
Bogdan, am uitat, unde vezi tu ca iti recomandam noi licori minune sau lins de icoane???Tot ce spuneam este sa se elimine toata mizeria care se ingurciteaza frecvent pe post de mancare si bautura si credinta ca vei reusi, atat.Ce simplu e, doar sa vrei sa fii sanatos.Daca nu vrei sa crezi in divinitate, ok, crezi in tine atunci, ca poti sa rezolvi, dar da-ne si noua metoda ta. Noi am recomandat schimbarea regimului alimentar, tu...?Suntem numai ochi.si foarte curiosi.
0
06-09-2018, ora 21:29
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Scopul era sa aflu daca cineva s-a vindecat. Daca cei 7-10 ani de discutii au dus la ceva. 'Credinta te va vindeca' nu e un raspuns pe care l-as considera satisfacator.
Sunt cateva directii in care s-a dus povestea cu bolile autoimune.
1. Exista boli autoimune, ceea ce inseamna ca esti destul de fucked, si ca trebuie sa mergi toata viata la reumatologi si sa ai parte de medicina paleativa.
2. Nu exista boli autoimune, cel mai probabil sunt cauzate de borelia si alti prieteni, ce duc la tot felul de simptome. Aici discutia e mai lunga, in esenta fiind vorba de un dezechilibru profund al organismului si sistemului imunitar.
Din ce am vazut, initial lupta cu borelia s-a dus cu coctailuri de antibiotice, care au avut ceva rezultate initiale. Ulterior s-a pus accent pe intarirea sistemului imunitar (si aici au aparut dietele vegane, meditatia/rugaciunea).
O directie cu aparent potential este medicina hiperbara si am citit destul de multe despre dr. Bogdan Ion si discutiile ce au avut loc prin 2011-2012.
Mi se pare frapant ca intre 2009 si 2012 au avut loc tot felul de discutii, in schimb dupa 2012 mai nimic. Ori s-au vindecat toti, ori au murit toti.
Ca o concluzie (partiala) - un regim de viata sanatos (inclusiv o dieta vegetariana/vegana) nu pot decat sa ajute. Meditatia/Rugaciunea nu au cum sa strice.
1
09-09-2018, ora 22:07
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
Unul din motivele pentru care nu mai intru pe forumuri sa scriu si nu-mi bat capul cu diversi, este ca ei nu vor sa afle informatii.
Ei au deja niste idei preconcepute pe care vor ca tu sa le confirmi. In momentul in care le spui altceva, fie te iau peste picior, fie devin agresivi, fie te acuza ca faci reclama la nu stiu ce.
Si atunci este pierdere de timp, de energie, de nervi.

Un alt motiv pentru care nu ii indrum pe respectivii, este ca niciun drum nu este usor si nici nu garanteaza vindecarea. Deci este greu drumul si ei oricum nu cred in el. Am mari indoieli ca vor ajunge la capat de drum. Ar fi nasol pentru ei ca se descurajeaza si trag concluzii gresite.

Am observat ca lumea aici face o greseala. O faceam si eu.
Fiecare crede ca metoda lui este singura cale de vindecare si ca o sa functioneze la toata lumea. (ex. detoxifiere cu legume si fructe sau tratament cu antibiotice).
Va propun sa ramanem deschisi la orice informatie noua. Sa nu facem aceeasi greseala pe care o fac cei multi.
1
11-09-2018, ora 00:23
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Toni, sa stii ca ai mare dreptate cu scrisul pe forumuri. Mai intru din cand in cand sa mai arunc un ochi, dar la polemica am renuntat. Insa imi aduc aminte cum eram in luna mai anul acesta si ma intreb ce ma faceam daca nu dadeam de sfaturile de pe acest forum. Si asta ma indeamna sa le spun si altora cum am procedat eu si cum au cedat durerile. Poate merge si la ei, macar e o incercare. Apropos, cum se mai simte sotia ta? Sper sa aud vesti bune.

Crisel, sper sa mearga. Deocamdata experimentez cum e sa te trezesti dimineata fara dureri.
Da, glutenul da si la mine reactii, dar slabe. Si de vreo doua ori chiar am facut abuz de gluten, constient, doar ca sa ma testez. Rezultatele au fost bune, in sensul ca am simtit doar o usoara jena la mana dreapta, acolo unde am avut cele mai mari probleme. In rest, sunt relativ ok. Sa auzim de bine.
Cu drag.
1
12-09-2018, ora 09:06
Alini
Nu este medic/terapeut
Alini
Dragilor, din propria experiența va spun, Alimentația contează foarte mult...la mine funcționează!Nu exagerez cu restricțiile alimentare, însă am deja câteva alimente testate care îmi fac rău...Suntem diferiți, de aceea trebuie sa testam ce ne face rău...mie de exemplu glutenul nu mi face rău!, însă nu ma împac deloc cu carnea și lactatele!
1
14-09-2018, ora 13:58
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
@Dr. Morse

Ma bucur ca si evolutia ta este pozitiva.

Sotia mea se simte in continuare bine, fara sa faca vreun tratament medicamentos.
Continua diverse terapii spirituale.
S-a schimbat si sufleteste : a devenit mai rabdatoare, mai toleranta, mai blanda. (Se stie ca bolnavii de PR sunt mai artagosi, au tendinta sa reproseze...etc).
Pot sa spun ca boala nu mai face parte din viata noastra.

Ceva sechelele au ramas : articulatii uzate, un genunchi umflat pe care a reusit partial sa-l dezumfle. Teoretic articulatiile uzate nu se mai pot repara, dar eu cred si acestea se vor mai remedia in timp.
Starea general este buna, mobilitatea este buna pentru un fost bolnav de PR.

Cred ca a mai povestit aici despre o cunostinta care avea boala Crohn - o boala asa-zis autoimuna care inflameaza intestinele.
Am indrumat cunostinta respectiva tot catre o cale spirituala de vindecare.
Are o evolutie buna. A putut sa renunte la medicamente si se simte din ce in ce mai bine.

Comentariul meu nu este un indemn ca lumea sa renunte la tratamentul medicamentos.
Din contra. Daca nu aveti o alta solutie, urmati-l sau...alegeti ce e mai bine pentru voi.
Lumea din jurul meu renunta la tratamentul medicamentos din cauza ca se simte foarte bine si in conditiile astea, tratamentul mai rau face - pune frana, impiedica organismul sa se reechilibreze.
1
14-09-2018, ora 21:08
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Toni, ma bucur pentru voi si pentru evolutia pozitiva. Asta imi da si mie, si celor care citesc forumul si au aceasta problema, o speranta ca se poate tine sub control. Eu merg mai departe si banuiesc ca stii despre ce este vorba - detoxifiere celulara regenerativa, conceptul lui dr. Robert Morse. Rezultatele la aproape 4 luni sunt foarte bune in conditiile in care eu nu am luat si tincturile/ceaiurile lui. Am consumat doar fructe si legume crude. Am auzit lucruri bune despre ceaiuri/tincturi, dar nu le-am incercat. Oricum costa f mult.
Sa auzim de bine,
Cu drag
0
17-09-2018, ora 13:40
crisel
Nu este medic/terapeut
crisel
Toni, teoretic multe nu sunt posibile.Ruptura mea de menisc s-a rezolvat fara operatie si medicamente, sunt sigura ca tot datorita regimului de hrana vie.
Hai ca se poate!
1
18-09-2018, ora 17:46
Lucia E
Nu este medic/terapeut
Lucia E
Buna ziua tuturor,
am mai scris in pagina 54 pe acest forum. Crisel, iti multumesc pentru sfat.Vreau sa impartasesc si eu experienta mea alimentara.
Timp de un an am fost vegana, precizez ca am scos rosiile, gogosarii, cartofii si vinetele care sunt considerate a fi rele pentru artrita, am scos glutenul, uleiul si sarea. Uleiul nu il tolerez de niciun fel.
In acest moment orice bag in gura imi da reactii, pana si apa, iar principalii identificatori imediati a ceea ce imi face rau sunt mainele si genunchii. Cand ma trezesc dimineata ma pot pieptana sau spala pe dinti, dar dupa ce mananc nu mai pot face nimic, de-abia ma ridic de pe scaun. Am tinut post negru (am baut doar apa) timp de 3 zile; primul si singurul lucru pe care l-am mancat dupa post a fost tulpina de telina, ca si reactie mi s-au umflat enorm genunchii si timp de 2 zile am stat la pat din cauza durerilor. Precizez ca e mult mai rau daca mananc carne, lapte/derivate din lapte sau gluten.Am atacuri in timpul noptii cu dureri mai mari decat cele de masea. Nu m-as mai putea duce la serviciu. Slabisem 14-15 kg, ajunsesem la 43 kg si am 1, 71m inaltime.
Iau doar cortizon deoarece momentan am un virus la plamani si nu pot lua methotrexate si nici biotehnologice.
Sportul ma ajuta enorm, dupa doar 6 luni de la debutul bolii mergeam ingenuncheata. Am mers de 4/5 ori pe saptamana la cursul de bikram yoga iar acum merg normal. Exercitiile de stretching ajuta foarte mult desi sunt foarte dureroase. Mi-am cumparat o bicicleta de camera si o folosesc atat dimineata cat si seara 20 minute cel putin. Mersul pe jos e foarte important.
De 2 luni am ajuns la 50 kg, de 6 luni am integrat si pestele o data pe saptamana sau mai rar ca imi trebuie Omega 3 si tolerez mai bine pestele decat nucile sau semintele de in/chia. Am fost la mare si inotul zilnic m-a ajutat enorm. Nu resusesc sa asimilez vitamina D desi anul asta am facut foarte multa plaja fara sa ma dau cu crema solara ca altfel nu se absoarbe vitamina D si am luat si integratori (medicii mi-au dat sa iau si 25.000 Unitati de-odata).
Logodnicul meu insa dupa 8 luni de zile de veganism si 3 zile de post negru s-a vindecat de o alta boala autoimuna, colita ulceroasa. De 9 luni de zile nu mai ia pastile si nu mai are simptome.
Sper sa va fie cu folos
1
18-09-2018, ora 21:50
Dr. Morse
Nu este medic/terapeut
Dr. Morse
Lucia E, imi pare rau sa aud aceste lucruri. La mine a functionat foarte bine regimul alimentar. Cum spuneam mai sus, e raw-vegan, totul crud, fara restrictii si il tin de 4 luni. Merge greu, cu suisuri si coborasuri, dar trendul e pozitiv. Si multe sucuri proaspete de legume si fructe facute de mine in casa.
In prima faza, poate ar fi ok sa citesti cartea dr. Robert Morse - e gratis pe net. M-a lamurit cu multe chestii. Apoi, pot sa-ti mai recomand si altele.
Scuze ca imi permit, dar la tine nu stiu daca e ok sa tii post, avand in vedere starea si nu 3 zile din prima, organismul nh e pregatit. Se incepe cu post de 15 - 18 ore. Cu siguranta stii, dar la posturile mai lungi de 24 de ore, ultima masa inainte de post este din fructe depurative, care sa iti goleasca tractul digestiv (pepene, pere sau ceva la care sa reactionezi - depinde de organism), iar prima masa dupa post este din fructe alcaline - banana, pepene etc.
Daca pot sa te ajut, contacteaza-ma in privat.
Cu drag,
1
01-10-2018, ora 16:16
A.TONI
Nu este medic/terapeut
A.TONI
@LuciaE

Iti tinem pumnii !
Din pacate calea spre vindecare este sinusoidala si este foarte greu se deosebesti puseele bolii de sinusoidele negative. Asta e marea problema - ca nu iti dai seama repede daca esti pe drumul cel bun sau nu.

De tinut minte si ca nu e bun cortizonul in sarcina.
Poate avea efecte negative asupra copilului.
1
03-10-2018, ora 19:47
bogdan i
Nu este medic/terapeut
bogdan i
Revin si eu cu niste detalii, in speranta ca poate vor fi utile cuiva.
Recapitulare:
Viitoarea sotie a fost 'diagnosticata' cu o boala exotica numita fibromialgie care se manifesta printr-o serie de simptome, pornind de la tot felul de dureri articulare si musculare, pana la oboseala cronica, dificultate de concentrare etc. A fost un diagnostic facil, care inglobeaza tot ce iti poti imagina. Timp de vreo 7 ani a tot vizitat doctori, reumatologi, neurologi, toti ii ziceau ba ca durerile sunt in capul ei, ba ca are o sensibilitate crescuta care o face sa simta totul foarte acut.

Tot citind forumuri am capatat convingerea ca trebuie sa existe o cauza pentru aparitia subita (acu 7-8 ani) a tuturor simptomelor si toate indiciile pareau sa duca catre borrelioza, asa ca am dus-o la control.

1. Testul LTT de la Synevo a indicat prezenta borreliei in organism.
2. Testul Western Blot de confirmare (de la borreliacentrum.ro) a indicat de asemenea prezenta.
3. Am fost la consult la cei doi specialisti in lyme, din romania - Tatiana Rosca (Bucuresti) si Bogdan Ion (Constanta / Tg Mures)

Tratamentul cu antibiotice nu poate fi inceput acum, dar cel putin stim care e situatia. Ca sfaturi generale - dieta echilibrata, produse bio, scoaterea zaharului (care e un fel de delicatesa pentru borrelii)

O concluzie partiala e ca sistemul medical romanesc este la pamant, doctorii nu sunt interesati de studiu, prefera explicatiile cele mai simple. La spitalul de boli infectioase din iasi, dupa ce ne-am dus cu rezultatele analizelor de la Synevo, au insistat sa faca un test despre care se stie de vreo 8 ani ca da rezultate negative (Faimosul test Elisa).
Au facut doua teste, unul a iesit negativ si altul.. echivoc. Solutia lor era sa repetam testul peste vreo luna. In fine, am fost la ei doar ca sa ne convingem cat de inapti sunt.
Presupunand ca printre cei care vor citi sunt persoane diagnosticate cu tot felul de boli autoimune (SM, Fibromialgie) faceti un test LTT de la synevo, sau niste teste de la borreliacentrum. E foarte posibil ca boala cu aparitia inexplicabila sa aiba o explicatie destul de banala.
Boala Lyme mai e si supranumita 'boala cu o mie de chipuri', asa ca probabil merita sa riscati 600 de lei si doua flacoane de sange.

Daca rezultatul iese pozitiv, atunci probabil veti dori sa mai faceti analize de confirmare (vor confirma prezenta tulpinii detectate de primul test), si niste programari la unul din cei doi specialisti mentionati.
Ambii sunt pasionati si vor sti ce sa va recomande, chiar daca provin din scoli de gandire diferite.
Voi adauga niste linkuri la final, pentru ca mi-a luat ceva timp sa le descopar, iar daca ati ajuns aici, e posibil sa va foloseasca.
http://www.borreliacentrum.ro/ - Centru de analize specializat in detectia/confirmarea borreliei in sange
https://www.synevo.ro/test-de-transformare-limfoblastica-ltt-borrelia/ - link catre testul mentionat mai sus, de la synevo
http://www.medicinahiperbara.ro/ - Clinica lui Bogdan Ion, specialist in medicina hiperbara (si, presupun, boli infectioase)
https://ticklymediseaseblog.wordpress.com/2016/07/01/augsburg-my-experience-1/ - Un blog care povesteste experienta cuiva care s-a internat in clinica specializata in tratarea borreliozei (in ausburg - germania)
0
21-10-2018, ora 00:24
COdruta
Nu este medic/terapeut
COdruta
Tot respectul, si multumiri ptr. dnul Toni si dnul Dr. Moris si tuturor celor care scriu clar si concis, despre reusita speranta de a alina cat de putin durerea, -uneori insuportabila - prin DIETA vegetariana si vegana ! .. am implinit un an in sept. de cand am fost diagnosticata cu Poliartrita reumat. stadiul 3 .. direct in stadiul 3. Voi face comanda sa cumpar cartea DR, MORIS . cum sa incep dieta, cu ce anume, dimineata, ce anume e voie, pranz, seara..? mentionez ca durerile sunt cumplite si nustiu cum sa le atenuez ! multumesc anticipat, insperanta ca voi primi un raspuns, pe forum sau in privat !
Adaugă un comentariu / răspuns
1707 comentarii 1 2 ..... 545556 57 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.