poliartrita reumatoida

28-02-2014
luminitamihai
Nu este medic/terapeut
luminitamihai
Buna ziua, am 37 de ani si de cativa ani am dureri articulare ( cu intreruperi ). Am tratat problema superficial cu medicamente gen "Artrostop".S-a intamplat ca in urma unui efort prelungit (plimbare pe munte ) sa mi se blocheze genunchii, durerile la degetele mainilor sunt aproape constante iar dimineata sunt aproape inerta (pana se incalzesc articulatiile) De asemenea am si dureri de coloana. Acum o luna am inceput sa am dureri mari la umarul stang care s-au raspandit in tot bratul facandu-l aproape inutilizabil. Durerea s-a radiat si la umarul drept.Am fost la o consultatie la un medic ortoped care mi-a facut film la coloana, respectiv bratul stang+umar. Mi-a confirmat ca osatura umarului nu e afectata in nici un fel iar la coloana am o spondiloza cervicala si mi-a recomandat un medic reumatolog. Am apelat la un reumatolog, am facut analize de sange si raze la ambele maini. Analizele de sange care arata o inflamatie in organism sunt in valorile normale spre maxim, singura cu valoare depasita e fibrinogenul. Anticorpi anti peptic ciclic citrulinat- valoare normala spre maxim, Profil Ana- toate negative, factor reumatoid 0. Rezultatul razelor este osteoporoza in banda, discreta ingustare a spatiilor articulare interfalangiene distale
In urma interpretarii rezultatelor de catre reumatolog mi s-a confirmat diagnosticul de poliartrita reumatoida
Am un semn de intrebare referitor la diagnostic.fizic se confirma ( dureri ) dar nu ar trebui sa se vada la analize acei anticorpi care sa confirme diagnosticul??? Exista posibilitatea ( medical vorbind ) ca o eventuala inflamatie/boala in organism sa-mi afecteze articulatiile si sa nu fie borba de poliartrita??? De maine incep tratamentul cu Trexan ( pe care l-am procurat din Ungaria caci la noi nu se mai comercializeaza ). Imi doresc sa ma fac bine si sa scap de dureri dar daca exista o sansa cat de mica sa nu fie vorba de poliartrita as continua investigatiile. Va multumesc !
11 comentarii
0
02-03-2014, ora 09:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Produsul 'Artrostop' nu este in nici un caz un medicament, ci doar un supliment nutritiv (adica nu s-a demonstrat stiintific eficacitatea).
Simptomele mentionate de catre D-voastra (poli-artralgii) sunt tipice afectiunilor reumatologic-inflamatorii de tip auto-imun (de tip poliartrita reumatoida).
Nu am inteles insa ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-03-2014, ora 09:49
luminitamihai
Nu este medic/terapeut
luminitamihai
Buna ziua d-le doctor. Va multumesc de raspuns.

Cand au inceput problemele articulare aveam 60 de kg si 168 cm. Din cauza durerilor care se intensificau la efort nu am mai facut miscare ( doar scurte plimbari ) si acum am 70 de kg.
De asemenea mi s-a mai intamplat sa vizitez un oras strain si sa ma plimb toata ziua, pe langa genunchi blocati, am facut si o "presupusa tendinita" la laba piciorului drept, si cu o alta ocazie mi s-a inflamat/inrosit glezna ( spun presupusa deoarece la momentul respectiv nu am consultat un medic ).
La fiecare consultatie pe care am avut-o recent am fost intrebata de ciclul menstrual, precizez ca am ciclul regulat in fiecare luna.
1
02-03-2014, ora 10:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- nu ati crescut in greutate din cauza durerilor sau a lipsei de miscare, ci exclusiv din cauza alimentatiei excesive;
- intr-adevar, simptomele descrise de catre D-voastra se suprapun celor tipice in poliartrita reumatoida;
- poliartrita reumatoida nu se diagnosticheaza prin analize, ci exclusiv clinic (pe baza analizarii simptomelor si a examinarii clinice).
- dificultatea diagnosticului a fost surprinsa de catre D-voastra: de cele mai multe ori analizele sunt normale, iar reumatologii ezita sa puna diagnosticul de poliartrita reumatoida fara a avea analizele modificate.
- nu se pune problema de a "'continua investigatiile"', deoarece diagnosticul nu se bazeaza pe investigatii...
- daca, totusi, nu sunteti de acord cu diagnosticul, puteti cere opinia si altor reumatologi, insa tinand permanent cont ca diagnosticul nu necesita investigatii, ci doar examinare clinica si multa experienta...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-03-2014, ora 10:28
luminitamihai
Nu este medic/terapeut
luminitamihai
Va multumesc de raspuns. O zi buna va doresc !!!
0
03-03-2014, ora 13:52
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
Nu sunt medic... dar am auzit ca o ameliore a starii de sanatate poti obtine facand anual bai termale la Felix. Poate ar trebui sa incerci. Sanatate
0
03-03-2014, ora 14:35
luminitamihai
Nu este medic/terapeut
luminitamihai
Multumesc de sfat, nu va fi greu de urmat avand in vedere ca sunt din Bihor. Multa sanatate !!!
0
03-03-2014, ora 19:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In poliartrita reumatoida (si in alte afectiuni reumatologice de tip auto-imun) baile termale sunt contraindicate, deoarece agraveaza evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-03-2014, ora 20:48
luminitamihai
Nu este medic/terapeut
luminitamihai
Buna seara, de azi am inceput sa ma documentez pe internet incercand sa aflu cat mai multe despre poliartrita reumatoida. Aveti dreptate d-le doctor, baile termale sunt contraindicate. Citind articole postate/publicate de doctori nu mai am nici un dubiu asupra diagnosticului, simptomele descrise de dumnealor mi se potrivesc, atat simptome avute in trecut cat si din prezent.
Nu e vorba ca nu as fi avut incredere in medicii care m-au consultat si diagnosticat, cred ca am avut nevoie de timp sa ma obisnuiesc cu ideea de a suferi de aceasta boala.
Am totusi o intrebare, am fost o persoana destul de activa, si-mi place sa fac trasee montane. Ultimii 2-3 ani a fost un chin sa merg pe munte. In articolele citite scrie ca trebuie evitat efortul asupra articulatiilor, dar daca in urma tratamentului durerile vor disparea si fizic voi fi in stare de aceste plimbari, voi putea sa le fac? adica nu-mi vor face mai mult rau?
0
03-03-2014, ora 21:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte greu sa va raspund la aceasta intrebare.
Aparent nu ar fi nici o contraindicatie la asemenea eforturi, insa experienta mea nemijlocita imi spune tocmai contrariul.
Desigur ca raspunsul final depinde de amploarea distrugerilor articulare provocate de poliartrita...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-02-2019, ora 21:26
Danielajld0580
Nu este medic/terapeut
Danielajld0580
Buna am poliatrita de 14 ani in tot acest timp am luat metroul de 16mg, de o lună de zile am fost la un medic reumatolog unde mi-a schimbat tratamentul cu metrotrexat o pastilă la o saptamana de 15mg timp in care sa iau mendrolul in scădere timp de o lună...imediat după luarea tratamentului cu metrotrexat au început durerile de articulatii..imobilizanduma...dupa o lună terminând tratamentul cu mendrol au început reactiile negative...dureri de cap, gesturi, stări de voma , frisoane fără febra, si transpirație...iar pe mâini, picioare si fata mia iesit o uricarie intrebarea mea este :exista vreun remediu ???O sa Ami mai revin ???
0
13-02-2019, ora 08:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Trebuie sa discutati aceste simptome cu reumatologul, evident.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.