poliartrita reumatoida este genetica?

28-03-2008
123456789
Nu este medic/terapeut
123456789
bunica mea a suferit de poliartrita reumatoida.eu prezint dureri la nivelul tuturor articulatiilor.este posibil sa fie ceva genetic? este posibil sa mostenesc aceasta boala? in urma cu cativa ani am facut niste analiza la spitalul grivita o data cu bunica mea iar medicul mi-a prescris moldamin. vreau sa ma sfatuiasca cineva si sa imi spuna unde sa ma duc si ce sa fac. multumesc.
5 comentarii
0
29-03-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
Tratamentul in poliartrita reumatoida nu consta numai in Moldamin. Sunt, de asemenea, foarte eficiente Aspirina, Brufenul, Voltarenul, Indometacina, Fenilbutazona etc., dar toate acestea prescrise de medic si dupa recomandarile acestuia. Poliatrita reumatoida e marcata in special de, , atingerea" articulatilor periferice, a degetelor, umflaturi, dureri meteorotrope. Trebuie sa mergeti la un reumatolog!
0
30-03-2008, ora 00:00
Maryuss
Nu este medic/terapeut
Maryuss
S-a discutat mult daca boala are un caracter ereditar. Desi in multe studii se afirma aceasta posibilitate, dovezi certe nu exista. Originea ei este plurifactoriala: infectii bacteriene si virale, iradiatii etc. De obicei exista un ritm zilnic al durerilor articulare: maxime dimineata, atenuate in cursul zilei, se intensifica catre seara si noapte. Puteti face si teste de laborator: testul latex (important pentru diferentierea de alte boli asemanatoare, pune in evidenta factorul reumatoid. Viteza de sedimentare a hematiilor este crescuta moderat la inceput (20-40 mm/ora), in sange apare o anemie si o leucocitoza moderata. In lichidul sinovial se gasesc numeroase leucocite si mai ales celule caracteristice, ragocitele. In orice caz, daca vi s-a prescris Moldamin nu inseamna ca aveti poliartrita reumatoida! De obicei tratamentul medicamentos al bolii are la baza antiinflamatoarele, aspirina. Moldaminul e prescris indeosebi in reumatismul acut!
0
02-04-2008, ora 00:00
nia
Nu este medic/terapeut
nia
si eu am niste probleme asemanatoare este bine sa descrieti un pic mai amplu simtomatologia spe ex de cand va doare si care articulatii?
0
06-08-2016, ora 16:37
Catinean
Nu este medic/terapeut
Catinean
Buna ziua. Eu am de 5 ani poliartrita (de 5 ani stiu eu) iar durerile articulatiilor sunt la nivel de genunchi, cot, umeri, maini, sold. Acum 6 luni am intrerupt tratamentul pentru ca ne dorim un bebe. Am rezistat celor 6 luni, ba chiar am avut putine dureri. In timpul tratamentului aveam dureri considerabil mari. Nu stiu ce o sa aduca viitorul dar mi-e tare frica pentru bebelusul care o sa vina pe lume daca ne ajuta bunul Dumnezeu.
0
06-08-2016, ora 18:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am nenumarate paciente cu poliartrita reumatoida (unele cu forme foarte agresive), care au copii sanatosi.
NU puteti avea o garantie nici intr-un sens, nici in celalalt.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.