poliomielita

26-04-2013
constantin mihai
Nu este medic/terapeut
constantin mihai
am 53 de ani si m-am imbolnavit de poliomielita la varsta de 1 1/2 ani, am fost inregistrat la Spitalul Grigore Alexandrescu pentu deficientii motori si am un carenet de sanatate care este din acea vrema 1961 - 1976. Nu am certificat de handicap si muncesc din 1977. Asi dori sa va intreb cum pot obtine acest certificat de handicap si in ce grad m-as incadra avand in vedere ca am paralizie la piciorul stang, este mai scurt cu 5 cm, este cu mult mai subtire decat dreptul cam la 1/2 din grosimea celui drept si este amorf. Am fost la medicul de familie cu acel carnet de sanatate si mi-a spus ca nu mai este valabil si ca aceste certificate de handicap se dau foarte greu. Acest certificat de handicap ma intereseaza ca sa pot iesi la pensie pentru limita de varsta, in baza legii 263/2012 art 58. Poliomielita este incurabila, fara remedii chiar asa nu pot obtine acest certificat ? Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
26-04-2013, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poliomielita este o boala infectioasa ce dureaza putin, insa determina anumite sechele neurologice: prin urmare, la ora actuala nu aveti poliomielita, ci sechele neurologice post-infectie.
Cazul D-voastra trebuie prezentat Comisiei de expertiza a capacitatii de munca, care este in masura sa stabilieasca gradul de handicap.
Nu se pune problema carnetului de sanatate din copilarie, ci a examinarii clinice a starii actuale, in functie de criteriile specifice acestei activitati de expertiza a capacitatii de munca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
28-04-2013, ora 14:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ constantin mihai

Certificatul de handicap

Sunati la Primaria de care apartineti si intrebati unde este sediul Comisiei de handicap.
Mergeti la sediul comisiei de handicap cu toate actele medicale pe care le detineti si intrebati daca va incadrati in vreun grad de handicap. Daca raspunsul este da, atunci vi se va da o lista printata cu toate documentele pe care trebuie sa le depuneti ca sa obtineti certificatul de handicap si veti fi programat la comisie unde va veti prezenta cu aceste documente.

* indemnizatia de handicap (pentru gradul 1 este in jur de 30 de lei; pentru gradul 2 este de 234 lei) v-o da Primaria de care apartineti

Pensia (de la Casa de Pensii)

Sunati la medicul de familie si intrebati unde este comisia de pensionare (pe caz de boala). Mergeti acolo cu toate actele pe care le aveti si cu certificatul de handicap (daca l-ati obtinut). Daca nu ati obtinut certificatul de handicap, prezentati-va la aceasta comisie si vedeti daca va pot pensiona pe caz de boala. Daca nu veti obtine gradul 2 de handicap, atunci precis va vor da gradul 3, care va va reduce varsta standard pensionare tot cu 10 ani (ca la gradul 2). Si atunci puteti sa va pensionati.

P.S.: Lasati impresiile medicului de familie ca certificatul de handicap se obtine greu. Ce inseamna asta ? Este lipsit de profesionalism. Am mai auzit de medici care ori nu stiau ori isi descurajau bolnavii cu boli cronice grave si care traiau din mila celor din jur, sa obtina certificat de handicap. Nu se face asa ceva. Mai bine taci daca nu stii care este procedura. Il pui pe om sa se intereseze.

Daca boala dv. se incadreaza in lista bolilor de handicap, veti obtine certificatul conform legii.
Cand va duceti la a doua comisie (de pensie) cu certificatul de handicap, printati-le si legea aceasta pe care ati gasit-o dv. si care va ajuta sa va pensionati, legea 263/2012 art 58. Ca nici ei nu le stiu pe toate pe de rost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Poliomielita

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antipolio (antipoliomielită)
  •