polip coarda vocala

13-11-2010
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
Pe 22 iulie am fost operata de polip al corzii vocale drepte (cu anestezie totala) in urma biopsie a iesit nodul de tip gelatinos. mi s-a explicat ca nu am de ce sa imi fac probleme ca totul e ok. La controlul de 2 luni mi s-a spus ca se pare ca as avea un nodul nou pe coarda stanga acum. E posibil asa ceva ? si ce tratament imi recomandati? Mentionez ca simt o jena permanenta in partea dreapta in gat
14 comentarii
0
14-11-2010, ora 09:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce nodulii se refac asa de usor cu siguranta este o gresala in conduita, in stilul de viata si de alimentatie.
1. trebuie sa tineti un regim vocal pe termen lung ( fara ridicat vocea, cantat, stricat s.a.)
2. UN regim alimentar strict fara acru, acidulate, fructe citrice, rece ( tot ce trece prin faringe afecteaza si indirect si laringele)
3 Aparat de aerosoli.. facut zilnic de 2-3 ori tratament cu dexametazona1/2 fiola la sedinta + 2-3 pic de ulei volatil de busuioc + ceai de musetel cald pana la indicatorul aparatuluil
4. Aromoterapie in camera, inhalatii reci cu acelas ulei volatil
0
15-11-2010, ora 15:30
baciu-florentina
Nu este medic/terapeut
baciu-florentina
Va multumesc pentru sfat.
Regim am tinut fara acidulat si fara picant si iute.
Repaus vocal cam greu, mentionez ca sunt dascal si asta inseamna sa vorbesti cam mult sau foarte mult.
Va multumesc inca odata si o sa incerc cu aerosoli.
0
28-06-2011, ora 00:08
Daniel80
Nu este medic/terapeut
Daniel80
Buna ziua, d-le doctor, ce se intampla daca las acolo nodulul (polipul) si nu il operez? Se va intampla ceva rau?? Cat se sta in spital dupa o operatie de aceasta de nodul (polip), spun asta ca medicul mi-a spus ca pe o coarda e nodul pe cealalta e polip. Voi ramane cu ceva probleme dupa aceasta interventie?? Binenteles ca eu doresc operatie la "rece" daca ma gandesc sa o fac, pentru ca cica laserul arde coarda. Multumesc
0
28-06-2011, ora 11:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
polipul poate degenera in ceva mai mare si mai grav
trebuie scos cat este mai mic si nu invadeaza tesutul
0
13-11-2011, ora 18:47
Daniel80
Nu este medic/terapeut
Daniel80
Domnule Doctor,
De mai multa vreme m-am racit si de atunci urechea imi este infundata, nu intotdeauna, si ma si doare din cand in cand, o durere cu senzatie de "curent". Este vb de urechea dreapta. La fel nara imi este un pic infundata si ma mai doare putin gatul, tot in partea dreapta. Am noduli vocali asa cum v-am mai scris. Dar ma enerveaza ca imi este infundata urechea. Ce sa fac??
Multumesc.
0
13-11-2011, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL. sa rezolvi probelma cu nasul..si sa vezi care este adevaratul motiv a infundarii urechii ( dopul de ceara sau trompa pui eustache)
0
11-03-2012, ora 00:53
Daniel80
Nu este medic/terapeut
Daniel80
Buna ziua domnule Doctor,
Din nou va cer parerea intr-o problema. Incerc si fac tot posibilul sa tin in frau acidul, refluxul gastro pe care-l am, dimineata ma trezesc ragusit, apoi imi revin in timpul zilei, ma ustura gatul din cand in cand, nu durere ci senzatie de usturime, dar...trece din cand in cand. Problema mea este cum sa fac, un fel de tratament, sa ingrijesc cat de cat gatul, laringele de acest reflux pentru a nu imi prea "arde" corzile vocale. Ce sa fac ca si precautie in acest sens. Am aparat de aerosoli, dar, cu ce sa fac daca este nevoie de acest lucru. Va multumesc si multa sanatate va doresc.
0
11-03-2012, ora 05:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
important este regimul alimentar si tratamentul gastric si apoi tratamentul local orl
1. exclus din alimentatie pt.toata viata, citricele, sucurile si otetul.
cafeau numai dupa masa
mancarea numai calda, moale, mai mult lichida, necondimentata
multe ceaiuri de maces, menta, tei,
ulei de catina catev3 saptamani, lunar
2. local orl, inhalatii, gargara,
aerosoli cu ceai de musetel cald in care se adauga o ofiola de vit c si zece pic. de sol Prospan
0
21-03-2012, ora 11:26
zanca
Nu este medic/terapeut
zanca
domnule doctor,
am avut si eu senzatia de reflux gastric, dar mi-a trecut acum.insa, am probleme cu vocea.ragusesc foarte des, ba chiar ma trezesc cu rosu in gat in fiecare zi.uneori imi revin peste zi, dar in ultima vreme nu mi-a trecut.am rosu in gat si au aparut si durerile., cand incerc sa cant apare o mancarime in zona urechilor, interior.plus de asta, ma mananca mereu nasul si simt ca-mi este infundat.ma puteti ajuta cu un sfat?va multumesc!
0
21-03-2012, ora 11:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul.. NU a trecut
doar receptorii din faringe sau obisnuit cu aciditatea
dar problema persista si complica starea faringelui si laringelui
sfatul este ca la toata lumea
regim foarte strict
tratament local si consult la gastrologie pentru rezolvarea problemelor
0
21-03-2012, ora 11:57
zanca
Nu este medic/terapeut
zanca
va multumesc!
0
14-07-2012, ora 22:00
Daniel80
Nu este medic/terapeut
Daniel80
Buna ziua domnule Doctor,
Nara dreapta imi este infundata putin, cateodata, urechea dreapta infundata putin, cateodata de e putin curent sau ceva geamdeschis prin zona ma si doare, si am senzatia ca ma doare si partea dreapta a gatului sub dinti. Toate astea trei laolalta ma cam supara. Urechea ma enerveaza cand imi este infundata. Toata treaba asta este de la o raceala de vre-un an jumate. Va multumesc.. Se poate fi de la polipul vocal????? Multumesc mult
0
16-07-2012, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
faci un consult la ORL si o sa stii cauza si rezolvarea
0
29-08-2012, ora 23:05
alessia2007
Nu este medic/terapeut
alessia2007
Buna seara. Dupa 4 luni de raguseala, cand mai bine, cand mai rau, cand deloc, am fost la ORL si mi s-a spus ca am polip pe coarda vocala dreapta. Am primit tratament cu Aerius tablete 10 zile, vitamina A si Faringosept. As vrea sa stiu daca se poate trata fara a se ajunge la operatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: