polip endometrial

31-10-2013
Blitzer
Nu este medic/terapeut
Blitzer
Dupa 2 luni in care am luat duphaston, la recomandarea medicului, ciclul meu a devenit foarte abundent.. Ma gandeam ca duphastonul nu a fost prescris corect asa ca am mers la un cabinet particular din orasul meu. Mi s/a spus ca e o dereglare hormonala si am inceput sa iau Karissa. Dupa consult si ecograf endovaginal. Dupa prima folie a fost cantitativ bine, dar aveam transpiratii bruste extrem de neplacute si dureri de burta in zona lombara sau pelvina. Am inceput a doua folie. Doctorul mi-a spus ca ceea ce conteaza este ca tine sangerarea sub control. Dar dupa a doua folie la ciclu din nou etamsilat si vit. K. Abundent. Dureri de burta. Doctorul respectiv era in concediu. M/am dus dupa ciclu la alt cabinet. Tratament cu Orgametril. Mi-a facut doar consult, nu ecograf. Si mi-a spus ca pleaca din oras in alta localitate. Ma ingrozea ideea ca vine iar ciclu abundent, nu ma pot duce la doctorul la care am tot fost sa ii spun ca am schimbat tratamentul. Asa ca m-am dus la alt cabinet. Nici nu mai avem altele pe aici. Si la ecograf a vazut un posibil (suspect) polip endometrial. Recomandarea este sa il sun in prima zi de ciclu pentru un chiuretaj biopsic. Sa iau Orgametril, dar nu 2 pe zi cum mi-a prescris, ci 1 seara. In plus manevra chiuretajului este una oarba in care incearca sa agate polipul. Adica se poate sa nu? Sunt ingrozita de acest chiuretaj. Ce stiti despre el? cat e de dureros?
1 comentarii
0
04-11-2013, ora 13:02
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Chiuretajul biopsic se face cu anestezie si nu este dureros.
Este de preferat sa il faceti deoarece este cea mai sigura metoda de a afla cauza sangerarilor abundente.

O zi frumoasa,

Echipa Marie Stopes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.