polipi nazali copii

19-04-2010
simonagnicola
Nu este medic/terapeut
simonagnicola
Buna ziua, domnule doctor Flueraru. Am un baietel de 3 ani si 9 luni si de cand merge la gradinita raceste cam des. Am renuntat la antibiotice pentru ca incepuse sa acuze usoare dureri de burtica si am incercat tot felul de tratamente naturise si imunostimulatoare. De la ultima raceala ( nu asa de grava: fara febra dar cu un pic rosu-n gat, secretii nazale insa foarte urate si tuse ) cand i-am dat in final si amoxicilina au trecut secretiile nazale insa a ramas cu un sforait foarte urat, practic se chinui noaptea sa respire si dimineata tuseste. Am fost ORL, doctorul a zis ca are polipii inflamati si ne-a recomandat un preparat picaturi pentru nasuc, nurofen si sirop claritine (nu stiu pentru ce acest sirop), tratament care nu prea a avut nici un efect si a spus ca trebuie operat de polipi insa eu as dori si alte solutii pentru a nu se ajunge la operatie. Am achizitionat un aparat pentru aerosli dar nu stiu cate minute sa-l folosesc si ce solutii trebuie puse in el.
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu respect Simona Nicola.
20 comentarii
1
19-04-2010, ora 11:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Draga Simona, nu i-ai facut nici un favor la copil cu ultimul tratament si nici cu antibioticele dinainte. Dupa ce distrugeti intreaga flora bacteriala la copii cu antibiotice este greu de reparat cu naturiste.
Daca vrei sa vindeci copilul trebuie sa mergi la un medic homeopat cu experienta, cu tratamentel naturiste si "imunostimultoare" nu mai merge dupa astfele de tratamente cu antibiotice.
Atat polipii cat si cauza lor dispar fara operatie cu ajutorul unui tratament homeopat bine ales. Va dispare si tendinta la raceli. Problemele pe care le are copilul acum provin de la antibiotice. Iti recomand sa mergi la un medic homeopat bun (insa nu este usor de gasit un astfel de medic, depinde in ce oras locuiesti).
Succes.
0
19-04-2010, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la acesta varsta intradevar este devreme de vorbit despre interventie chirurgicala.
in aparatul de aerosoli puneti 1 fiola de ACC + 3 pic de ser. Efedrinat + 2 pic de ulei volatil de eucalipt.
curatati bine nsaul cu aspiratorul nazal si administrati 10 ziel Colargol sau protargol, in pozitie culcat de 3 ori pe zi.
pentru tratament de durata cu scopul micsorarii inflamatiei si in volum a tesultului limfatic ( polipi si amigdale ) este recomandat tratamentul homeopatic.
0
19-07-2012, ora 16:13
anamaria_podaru
Nu este medic/terapeut
anamaria_podaru
Buna ziua Domnule Doctor!

Care sunt cauzele de recidiva a polipilor?

Am un baietel de 4 ani, pe care l-am operta in ianuarie 2012 iar acum (la aprox 6 luni de la operatie ) mi s-a spus sa iau in calcul o operatie de polipi. Initial nu am crezut diagnosticul, dar se pare ca simptomele se repeta.

Va multumesc!
0
22-07-2012, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ciocolata, dulciurile cu coloranti artificiali din comert, sucurile si alte produse alimentare cu potential alergen.. sau la care copilul are intoleranta
0
24-07-2012, ora 13:18
anamaria_podaru
Nu este medic/terapeut
anamaria_podaru
Va multumesc foarte mult pt raspuns.

In actombrie 2011 i-am facut teste pt alergii si conform testelor nu a rezultat vreo alergie (la medlife- spit de pediatrie)
Portia de dulciuri din comert este de 1 bomboana/zi/ 4 ori pe saptama si 1 patratel de ciocolata/1-2 ori pe saptamana. Sucurile din comert sunt gustate extrem de rar. Iaurtul este din comert, dar simplu. Laptele este pasteurizat.

Poate influenta evolutia polipilor o doza atat de mica de dulciuri?

Recomandati tratamentul la salina (Tg Ocna )? Sau la mare?

Cu stima,
Ana Podaru
0
25-07-2012, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu de raspuns la intrebarea cu portia de dulciuri.
cat despre mare si salina.. da Sunt foarte benefice
0
26-07-2012, ora 09:51
anamaria_podaru
Nu este medic/terapeut
anamaria_podaru
Multumesc frumos pt timpul acordat!

Voi incerca in tratament homeopat. Poate scapam de operatie.

Cu stima.,
Ana Podaru
0
04-03-2018, ora 13:47
gaklakskalaksla
Nu este medic/terapeut
gaklakskalaksla
Buna ziua, am si eu o fetita de 13 ani, am fost cu ea la un medic orl si mi-a spus ca are polipi, nu respira deloc pe nas, statea mereu cu gura deschisa, ziua si noaptea. I-am facut tratament cu : spray biorinil si picaturi betabioptal timp de o saptamana.Acum este mai bine, respira pe nas, sta cu gura inchisa. Nu as vrea sa o operez, ce tratament imi recomandati ? Va multumesc !
0
05-03-2018, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si asa este un copil Neglijat
Va imaginati cat de mult se chinuie copilul????
puneti un cleste de rufe pe nas si dormiti o noapte
Fatul ca nu respira pe nas..duce la proasta oxigenare cerebrala
se modiifica maxilarul de sus..si o sa dati bani multi peste cativa ani sa.i indreptati dintii
0
09-02-2021, ora 01:39
MamadeSofia
Nu este medic/terapeut
MamadeSofia
Bună ziua domnule doctor! Vă rog să mă ajutați cu o clarificare. Fetita mea de 3, 8 ani a răcit anul trecut in septembrie. De atunci a avut probleme cu respirația. In prezent respiră noaptea doar pe gură, dacă inchide gura se sufocă, are un spasm. Acum respiră pe gură si ziua. Am incercat mai multi medici pediatri si orl, picături si antiinflamatoare. Ultima dată am fost la Cluj la dl dr Mihut. I-a prescris Aerius 2.5 ml zi si nasonex. A rămas infundată. Otite încă nu a făcut. La control dl dr a recomandat operatia de indepartare vegetatii adenoide darr a spus că nu e o urgență. Mai are rost să incerc cu colargol? Sau altceva? Am si aparat salin, uleiuri dar nu a functionat nimic. Vă mulțumesc din suflet! Mentionez ca eu am alergi multiple si astm iar sotul operat de polipi, care au si recidivat.
0
09-02-2021, ora 08:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tesutul limfatic are rolul lui in faringe si rinofaringe. L araceli..el se mareste in volum si dupa un tratament corect se retrage in volum
2. Rinofaringele ( unde se afla polipii, in spatele nasului) face parte din TRactul digestiv..din faringe..aici este marea problema care putini o inteleg corect./ Alimentatia incorecta la cina si mancatul fructelor, dulce, sucuri dupa cina..produc reflux gastro eosfagian in somn. Anume acidul gastric care urca pana sus in somn.. inflameaza si amigdalele si polipii si nu permit vindecarea
3 deasemenea polipii se maresc in volum si pe fon alergic de la laptele de vaca si dulciurile cu lapte praf, ciocolata..s.a.
4 in cncluzie.. Puteti vindeca copilul cu Colargolo, puteti evita operatia DOAR daca schimbati radical alimentataia pe una corecta Conform varsta copilului
0
14-05-2021, ora 23:39
Ilinca2016
Nu este medic/terapeut
Ilinca2016
Buna seara dl dr. Am o fetita in varsta de 5 ani, dupa raceli repetate (care se manifestau doar prin nas înfundat rar cu secretii nazale, fără tuse sau febra) de când a intrat în colectivitate a rămas parca cu niste secretii intre nas si gât. Ultima răceală a lăsat aceste secretii mai abundente pe care le simțea in gât dar din nas nu ieșea nimic. Am mers la medic ORL si a zis ca are polipii si am facut 7 zile de tratament aerosoli cu respisun+flixotide (3ml x 2 ori/zi), 2 pufuri apa de mare x 3 ori/ zi, 2 pufuri Olinth pt copii x 3 ori/zi, 7, 5 ml nurofen x 3 ori/zi (5zile). După tratament cred ca de la Olinth poate respira mai usor noaptea si parca secretiile nu se mai aud asa tare, dar tot infundata se simte. După tratament am fost la control si i-a dat 6 saptamani de spray Nasonex. As vrea sa va cer parere, sa incercam Nasonex sau as putea încerca Protargol? Multumesc anticipat!
0
15-05-2021, ora 08:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in medicina NU merge cu Incercatul
daca sunt simptome acute.. grave.. de secretii apoase si stranut.. atunci dam nasonex
daca sunt doar senzatii de nas infundat periodic se da Protargol sau colargol
REGIMUL alimentar Obligatoriu corecttat cum am mai scris pe fosrum
sa nu contina Alimente alergene
sa nu faca reflux gastro esofagian in somn
0
17-05-2021, ora 11:45
Ilinca2016
Nu este medic/terapeut
Ilinca2016
Buna ziua dl dr. Am început de ieri tratamentul cu picăturile Protargol asa cum ne-ati recomandat. Durata tratamentului ar trebui sa fie de 10 zile?
As dori sa va intreb pentru niste secretii permanente pe care imi spune fetita ca le simte in gât si pe care nu le poate elimina ce ar trebui sa ii dau? Ea imi descrie senzatia ca fiind înfundat gâtul.
0
17-05-2021, ora 14:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o iritatie in spatele nasului..pe faringe si rinofaringe... se mentine de la reflux gastro eosfagian in somn
intrebare este NU ce saio dati...
corect se intreaba Ce sa NU ii dati. ca sa nu mai faca reflux in somn
IOnterzis dupa cina..fructe, dulcie, sucuri
cina fara mancaruri acre, prajeli, aluat cald...s.a
0
28-06-2021, ora 11:38
Andra Niculescu
Nu este medic/terapeut
Andra Niculescu
Buna ziua! Dl doctor Flueraru, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru ca nu stiu ce sa mai fac! Am o fetita de 2 ani si 10 luni. A intrat in colectivitate din luna Feb si incepand cu Aprilie ii curge nasul, sforaie noaptea si tuseste. De atunci, aceste simptome cand se amelioreaza, cand reapar. Am fost la 2 alergologi care m au trimis la ORL. La ORL s a uitat doar in urechi si gat si a spus ca are polipii inflamati. Mi a dat tratament cu rinonef t si maxitrol in nas 7 zile, dupa terminarea acestora inca 7 zile cu colargol. Mucii si tusea i au trecut pt 4 zile, dupa care a reinceput. Mentionez ca pana am ajuns la ORL, din Aprilie i am facut diverse tratamente.prescrise de med de fam: aerosoli cu flixotide (tusea se ameliora), aerius, astha 15, luivac, ketof (niciun efect). Nu stiu ce sa ii mai fac. Este necesara operatie de polipi? Mai pot urma tratamentul cu picaturi (rinonef t si maxitrol/ coralgol)? Multumesc frumos!
0
28-06-2021, ora 15:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie tratata Cauza , nu doar problema in sine
2 se exclud Alimentele alergene
3 copilul NU consuma seara dupa cina fructe, dulciuri, sucuri.
3 cina cu 2 ore inainte de culcare.. fara niimc acru
fiiindca tot ce faceti doar local in nas.. nu are nici o valoare daca in somn copilul face reflux gastro eosfagian..si acidul gastric vine su si arde gatul pana in rinofaringe.sau sisitemul limfatic.. arunca din intestin mucusul.. provoact de Alimentele alergene si cele producatoare de MUCUS
0
28-06-2021, ora 16:24
Andra Niculescu
Nu este medic/terapeut
Andra Niculescu
Multumesc pentru raspunsul prompt. Voi elimina aceste alimente din dieta copilului.

Va rog sa imi spuneti ce investigatii ar trebui sa fac pentru a descoperi cauza? Teste de alergii sau ce alte investigatii?
0
28-06-2021, ora 16:44
Andra Niculescu
Nu este medic/terapeut
Andra Niculescu
Cauza am crezut ca o reprezinta inflamarea polipilor. Si de aici sforaitul si secretiile nazale care duc si la tuse.

Multumesc inca o data! O zi buna!
0
28-06-2021, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mai corect și rapid. Funcționează. Regimul prin excluderea alimentelor
Nu exista teste la alergolog pentru Toți alergenii alumentaru
E greu de depistat o Intoleranta alumentara
Dar e buna sa vorbiți cu un pediatru cu specializare în gastroligie. Inflamația e comuna de la gat la tractul digestiv
Tratamentul antireflyx tot de la gastro
Dar Regimul corect alimentar. Rămâne corect pentru tot restul vietii
Revine inflamația după fiecare gresala alimentara
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •