Polipi nazali si propusa spre operatie

08-01-2009
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Buna ziua
Am o fetita de3, 9 luni.Merge de la 1, 11 luni in colectivitate intii la cresa si acum din toamna la gradinita.A fost diagnosticata cu polipi nazali si propusa spre operatie in aceasta primavara.As dori sa va spun ca primul an la cresa a racit de mai multe ori:traheo bronsite, pneumonii interstitiale de2 ori.otita 1 data.Avem aparat de aerosoli si i-am facut de multe ori acasa sedinte inclusiv cu apa sulfuroasa.De la inceputul gradinitei a racit de3 ori raceli usoare tratate cu aerosoli si eurespal si acc100.Pe data de 21 dec.a facut o traheo bronsita mai urita tratata cu augmentin si aerosoli cu ser si acc.Am terminat augmentinul pe data de 31.12.2008.Acum de 2 zile a inceput sa tuseasca in special noaptea, ziua de cind o iau de la gradinita pina seara nu tuseste deloc, fornaie f. rau noaptea si cred ca numai de la secretiile din nas, dar nasul nu-i curge.(s-au inflamat polipii).Mentionez ca i-am dat osciloccocinum, imunogrip(tinctura de echinaceea), baraka pt. imunitate.As vrea sa-mi spuneti ce tratament sa-i dau pt.tuse si daca ma puteti ajuta cu un tratament pt.polipi pentru a nu ajunge la operatie.
Va multumesc.
48 comentarii 12 Înainte ›
0
08-01-2009, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua !
Tusea de noapte . este caracteristica secretiilor nazale care se scurg spre faringe si irita mucoasa.
este recomandat seara sa faceti inhalatii sau aerosoli cu INHALANT, dupa care sa curatati bine nasul.. posibil si spalaturi nazale cu ceai de musetel.

Colargol, sau Protargol.. facut la comanda in farmacie.. administrat cate2-3- pic la 8 ore ajuta la micsorarea polipilor in volum.
Pastile de supt.. Propolis + Echinacee.. pentru imunitatea locala.
Exclus.. bauturile acidulate...
De insistat pe bauturi calde.. ciai, lapte.
ca antitusiv si antiinflamator.. Eurespal.
0
09-01-2009, ora 11:00
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Buna ziua.
Va multumesc pt.raspunsul la intrebari.Asdori sa va mai intreb :ce fel de inhalant sa folosesc pt.aerosoli si cu spalatul nasului am o problema nu accepta nimic decit sterimar.credeti ca ar fi bun?Pastilele de echinaceea si propolis se pot da la virsta ei ?
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc.
0
09-01-2009, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INHALANT.. asa se numeste preparatu care se comercializeaza in farmacie.
Spalaturi.. cel mai bine.. cu ciai de musetel caldut.
DA. se poate propolis cu echinaceea..3 pe zi 10 zile.
0
10-01-2009, ora 18:59
cry79ro
Nu este medic/terapeut
cry79ro
pentru d-nul Dr. Flueraru!
buna seara! am citit cu mare interes sfaturile d-voastra in legatura cu polipii nazali!
Fetita mea, in varsta de 3 ani si 8 luni, are polipi nazali, de ceva vreme! am fost la 2 medici, primul medic, ne-a recomandat operatia, al doilea medic, din cadrul spitalului de copii Brasov, a spus ca nu e cazul de operatie! noi nu dorim sa o operam, ci am vrea sa gasim alte metode de tratament!
singurele inconveniente pe care le avem sunt somnul ingreunat, respiratia pe gurita, sfornaie si mai ii curge nasucul!raceli chiar daca a avut, au fost usoare, de durata scurta! seara ii pun un aparat salin in camera pentru a o ajuta!
doresc sa va intreb daca as putea folosi acele produse, Colargol, sau Protargol.sau ce altceva i-ar face bine!
mentionez ca este alergica la Augmentin!
va multumesc anticipat,
Rebello Cristina.
0
10-01-2009, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ce este alergica la augmenin... vorbeste despre un fond alergic a organizmului.
acest lucru explica hipertrofia vegetatiilor adenoide.
1. trebue sa evitati toti factorii alergeni.. ( florile din camera, perna de puf.. s.a) alergenii alimentari..( ou, capsuni, ciocolata.. si tot ce contine coloranti artificiali)
2. un tratament homeopatic..
3. tratamentul local Cu colargol.
pentru perioada mai dificila de noapte, ,.. se poate sa.i administrati SER EFEDRINART.. cateva picaturi.. dupa care sa.i aspirati secretiile nazale
0
11-10-2009, ora 19:15
alpiscampionu2009
Nu este medic/terapeut
alpiscampionu2009
buna seara.mi s-a pus dg.de amigdalita cr.focala+papilom pe amigdala dr.mi s-a recomandat operatia.din copilarie am un RAA.ce ma sfatuiti?
0
11-10-2009, ora 20:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu atat mai mult.
trebue sa scoti amigdalele. Fiecare amigdalita acuta.. reacutizeaza si reumatizmul.
de ce nu ai scos amigdalele pana acum?
0
17-12-2009, ora 19:46
pop simona
Nu este medic/terapeut
pop simona
Buna ziua, vreau sa-l intreb si eu pe d-nul dr. Flueraru ce sa fac cu fetita mea care are 9 ani si are polipi dar parerile numerosilor medici orelisti nu au coincis, unii mi-au zis ca trebuie operata, altii ca nu, deoarece nu sunt asa de mari, sa mai asteptam ca pe masura ce creste ei se mai pot atrofia si eu nu stiu nici acum ce e mai bine sa fac.Precizez ca respira pe gura, nu sforaie, nu raceste foarte des, nu a avut otita niciodata. Azi am fost la ortodont deoarece are dantura foarte urata si d-na doctor mi-a zis sa mai fac un control deoarece din cauza ca respira pe gura nu i s-a dezvoltat maxilarul si barbia i se dezvolta in jos.Acum nu stiu ce sa mai fac, ?Sincer mie imi este foarte frica de anestezia totala, am auzit de atatia copii care au murit din cauza ei, vad ca lumea scrie de tratamente homeopate dar nu stiu care sunt acelea. D-voastra ati recomandat unei mamaici sa-i dea copilului Colargol.As putea incerca si eu? Multumesc frumos pentru atentie. Simona TG.mures
0
18-12-2009, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargolul... are efect de cauterizare chimica a mucoasei.. si a polipilor.. micsoranduli in volum.
face.ti tratament mcate 3 pic la 8 ore.. in pozitie culcat 10 ziel.
pauza 10 zile.. si repetati tratamentul
daca in 1 luna.. nu respira mai bine pe nas.. mergeti la ORL.. si operati copilul.
este un chin pentru ea.. sa respire pe gura.. si sa ii atarne maxilarul in jos.. modificandui dantura..
este o fetita.. si cred ca conteaza cum o sa arate fata ei.. NU?
0
26-01-2010, ora 10:25
ElaAlex
Nu este medic/terapeut
ElaAlex
Buna ziua!
As dori sa va intreb daca pot face operatia de polipi a fetitei mele in varsta de 3 ani si 9 luni, avand in vedere ca de aprox o luna tuseste si ii curge nasucul. A facut tratament cu eurespal, humex, ophtamesone si aerosoli cu inhalant+ser fiziologocic (5 pic inhalant cu 1, 5 ml ser fiziologic). De mentionat ca tusea predomina dimineata la trezire, iar in somn nu tuseste.
0
28-01-2010, ora 19:01
pop simona
Nu este medic/terapeut
pop simona
Buna ziua ! Vreau sa-l intreb pe dl doctor daca protargol e bun in loc de colargol ( mi l-ati recomandat pentru fetita contra polipilor). Nu am reusit sa gasesc in Tg.mures la nici o farmacie colargol.V a multumesc inca odata pentru sfaturile utile pe care cu atata rabdare ni le acordati. Simona
0
29-01-2010, ora 07:32
ElaAlex
Nu este medic/terapeut
ElaAlex
Revin cu o alta intrebare. Fetita mea a fost operata de polipi in regim de urgenta acum 2 zile deoarece s-a pus problema neoxigenarii creierului. A decurs totul normal dar are inca nasucul infundat (dar poate respira pe nas!!!!!). Intrebarea mea ar fi: exista vreun tratament pentru a putea preveni recidivarea polipilor?
0
29-01-2010, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ela Alex..
da se poate preveni recidiva polipilor..
evitati sa.i dati produse alergene( ou, ciocolata s.a)
aveti grija mereu sa respire pe nas...
1data pe luna ( mai cu seama dupa raceli..) facetiii tratament cu Colargol sa Protargol..

POP.. simona( da se poate si protargol !!!
0
29-01-2010, ora 11:27
ralcotib@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
ralcotib@yahoo.com
buna ziua!
va rog sa ma ajutati cu un raspuns:am un baietel de 2ani si 5 luni si este racit a 3oara din toamna, am fost la doc de fam si a pus dicg:amigdalita acuta.mi-a dat sa ia :ospamox:250mg/4 ml/8 ore, si pt tuse plina mucosin-5ml de 3 oir /zi.intrebarea mea este:pot sa-i fac aerosoli pt tuse si ce formula sa folosesc?copilul are 14, 5kg si nu are secretii nazale.va multumesc anticipat pt raspuns!
0
29-01-2010, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este recomandat aerosoli in acest caz.
folositi ACC fiole jum de fiola + 2-3 pic de ser Efedrinat+ 1 pic de Inhalant.. restul ceai sau ser fiziologic
0
03-02-2010, ora 17:34
sorina69
Nu este medic/terapeut
sorina69
Buna ziua ! Domnule dr va rog sa ma ajutati cu un rasdpuns...Fetita mea de 4 ani si 5 luni se lupta de cca 3 sapt. cu o raceala, care nu prea trece...iar cand zicem ca aproape a trecut, recidiveaza...Nu are febra, nasucul ii fornaie urat, ii facem zilnic spalaturi cu ser fiz., secretiile sunt apoase si uneori galben murdar, folosim uneori si aspiratorul nazal pt. mai multa eficienta , tuseste doar ziua si in speta dimineata la trezire, are mult catar dupa parerea mea (se aude in timp ce inspira acel zgomot de catar), noaptea respira pe gurita si sforaie usor, ni s-a recomandat o fibroscopie nazala pt. depistarea ev. polipi, uneori acuza durere usoara de urechi...In perioada octombrie--mai a anului trecut a avut f. f. dese raceli, nu a luat antibiotic(primul an de gradinita).ce ma sfatuiti sa fac? Aerosoli cu ser si ambroxol i-am facut des, dar fara rezultate...va multumesc mult.
0
03-02-2010, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta are vegetatiile adenoide( polipii) mariti !!! si fara endoscopie pot sa va spun asta !!!
1. aerosoli cu ACC fiole + 4 pic de ser efedrinat+ 1 pic de ulei de eucalipt.
2, spalaturi nazale cu ceai de musetel cald
3. Colargol sau Protargol 3 pic la 8 ore..
totul 10 zile.
daca tot o sa respire greu si oo sa sforaie.. mergeti si operati polipii !
0
03-02-2010, ora 23:14
sorina69
Nu este medic/terapeut
sorina69
Va multumesc mult pt. raspunsul rapid.
1.Imi spuneti ce inseamna fiole de ACC?
2.Spalaturile cu ceai cald, se instileaza cu ajutorul pipetei in nari?
3.3 picaturi Colargol se pun tot in nas(3 la o narina?)

Am remarcat ca fetita de cca 2-3 sapt. nu mai aude bine, ne cere mereu sa repetam.
0
04-02-2010, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o sa va dea la farmacie.
2.DA
3.da
0
24-04-2010, ora 13:14
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
Buna ziua!!in urma unui CT am urmaroarele, 1.chist arahnoidian retrocerebelos stang, 2.sinuzita cronica maxilara bilaterala, de tip polipoid in jumatatea stanga, 3.sinuzita cronica sfenoidala si etmoidala, 4.deviatie de sept spre dreapta, 4.hipertrofie de cornet nazal inferior stang...va intreb domnule dr.pt ca ajutati f multa lume.cum adica am un dinte crescut in sinus si ce puteti spune de aceste diagnostice, cu ce sa incep care are prioritate./?am 37 de ani si cand ajungeti si la iasi?va multumesc, sanatate multa si o zi buna.
0
24-04-2010, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la intrebarea Ta e simplu de raspuns..
Toti dintii cresc din sinusul maxilar in jos.. la un moment dat a intervenit ceva in metabolizm sau local si acel dinte NU a coborat !!!
Intrebarea mea este alta !
cum ai ajuns numai la 37 de ani cu Atatea probleme serioase care necesita interventii chirurgicale ???
Chistul arahnoidian se opereaza la neurochirurgie
celelate la ORL.. sau posibil si la Maxilo- facial !!!
0
25-04-2010, ora 00:08
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
MULTUMESC FOARTE MULT DOMNULE DOCTOR PT RASPUNS!Ce sa zic, aveam dureri de cap suportabile, febra nu am facut niciodata sau alte probleme mai grave asa ca am luat durerea de cap ca atare cu anumite pastile, doar in ultima perioada au devenit insuportabile am hotarat singura sa fac acest CT, aceste sinuzite numai chirurgical pot scapa de ele?ma refer la sinuzite pt ca deviatia de sept si hipertrofia de cornet nazal le las pe planul 2, acuma nu stiu daca fac bine, f dificil cu acel dinte...am facut si radiografii cu care am mers la stomatolog, dar el nu intelegea cred nimic pt ca exact asa mia spus..doamna aveti toti dintii care dinte spuneti ca nu a coborat si este in sinus?adica ce sa inteleg?ca mie si frica sa mai merg la dr pt ca o sa inceapa cu dalta si ciocanul si sa nu inceapa aiurea, fff mult conteaza parerea dumneavoastra pt ca ati dat sfaturi bune tuturor, nici nu am somn dupa cum se vede si ora la care va scriu, multa sanatate si mult noroc!
0
25-04-2010, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stati putin ca NU inteleg.
Dvs.. de unde ati luat ca aveti un dinte ramas in sinus???
la CT.. nu scrie asa ceva !!!
1
25-04-2010, ora 11:53
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
bineinteles ca nu de la CT acolo sunt diagnosticele pe care vi leam scris prima data, dupa aceste rezultate am mers la diferiti medici...orl, oftalmo, stomatolog, neurolog.iar la orl zice ca acel dinte in loc sa coboare a urcat...de asta va spun ca sunt confuza si nu mai stiu ce sa fac...o zi buna!multumesc
0
25-04-2010, ora 17:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca medicul stomatolog.. a spus ca dintii sunt la loc.. se poate trage concluzia ca medicul ORL.. a interpretat eronat CT.. sau Dvs.. ati inteles gresit ce a spus.
POsibil ca O sinuzita sa fie provocata de Infectiea de la radacina unei masele.. in acest caz DA.. se poate spune ca INfectia a urcat in sinus de la un dinte !!!
in acest caz se face un consult la Oro-maxilo_facial ( la sp Sf Spiridon)
si acolo dupa o radiografie la radacina maselii o sa decida ce e de facut cu acea masea.. ! si daca sinuzita este de la masea sau din cauza deviatiei de sept si respiratiei proaste nazale.
0
25-04-2010, ora 20:24
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
MULTUMESC FFF MULT!Luni dimineata ma duc direct la sf Spiridon cum ati spus pt ca aveam de gand sa merg la alt stomatolog, multumesc!pt acea sinuzita etmoidala si sfenoidala am o recomandare sa merg la spitalul CFR pt o sinoscopie ceva de genul...este bine de facut asa ceva?si cum ar face fara anestezie pt ca sunt foarte fricoasa si nu cred co sa reuseasca fara.va doresc multa sanatate!!!
0
26-04-2010, ora 15:47
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
Buna ziua domnule dr.am fost la Sf SPIRIDON si am fost programata pt joi la o interventie chirurgicala pt acea incluzie dentara intrasinusala maxilara stanga, acum am vazut ca pe CT scrie asa ceva, dar eu as vrea sa va intreb inca o data ce inseamna sinoscopie?este acelasi lucru cu punctiile?sa se scoata puroiul, va rog sa imi spuneti si daca pot cere o anestezie generala, si acesta hipertrofie de cornet nazal inferior tot chirurgical se rezolva?va multumesc mult!multa sanatate!
0
26-04-2010, ora 18:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
hipertrofia de cornet se poate opera clasic, se poate micsora cornetul cu Laser, se poate face reductia cornetului cu Radiofrecventa.. se poate cauteriza electric sau Chimic.( depinde de medic.. cu ce stie sa lucreze si are in dotare)
sinusoscopiea este o interventie endoscopica pe sinus !!!
0
27-04-2010, ora 12:30
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
MULTUMESC FFF MULT!!!SUCCES!
0
09-05-2010, ora 12:30
petronela_73
Nu este medic/terapeut
petronela_73
Buna ziua domnule doctor!am fost operata de sinuzitele de care va vorbeam mai sus, numai ca la sinuzita maxilara a fost un chist asa am inteles, nu trebuia sa iau nici un antibiotic acum dupa operatie pt ca mi.au recomandat numai aerosoli si parca nu mi se pare suficient, nu elimin inca nimic asa cum spuneau.si am dureri, am voie sa suflu nasul?ce altceva imi recomandati pt ca nu prea ma simt bine.va multumesc anticipat!multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •