polipi pe corzile vocale

08-01-2008
vlad-40
Nu este medic/terapeut
vlad-40
Am un polip pe coarda vocala...mi s-a recomandat operatia. As dori sa aflu de fapt cum si de ce apar, ce este un polip si cat de folositoare poate fi operatia si eventuale complicatii in cazul operatiei.
78 comentarii 12 3 Înainte ›
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este necesara interventia chirurgicala din mai multe motive.
1.fiindca prin tratament medicamentos nu se reabsoarbe.
2.Polipul va fi examinat anatomopatologic si o sa cunoasteti structura lui anatomica si daca e benign sau nu.
3. Inlaturarea lui chirurgicala o sa aduca rapid la recapatarea vocii.
0
08-01-2008, ora 00:00
vlad-40
Nu este medic/terapeut
vlad-40
va multumesc!
0
24-02-2009, ora 01:28
nagy77
Nu este medic/terapeut
nagy77
Am fost operat ( endoscopie) in urma cu 10 saptamini de polip pe coarda vocala stinga, mi sa spus sa nu vorbesc tare ( sa tip ), in continuare expectorez din 10 in 10 zile, firisoare de singe si in continuare am o tonalitate ragusita a vocii.
Doresc sa stiu daca e ceva grav in repetarea endoscopiei. Si care ar fi cauzele de nu mi-am revenit de la prima interventie si daca poate fi grava situatia.

Cu stima Nagy Cristian
0
24-02-2009, ora 08:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din pacate.. nu pot sa va dau nici o recomandare.
Numai medicul care va operat dupa un control poate sa va explice. endoscopia nu e periculoasa cu nimic.. o puteti face si lunar pentru control.
Piesa a fost trimisa la laborator?
pentru un examen anatomo-patologic?
0
26-06-2009, ora 01:56
nikifor
Nu este medic/terapeut
nikifor
sunt solist vocal am fost operat in iulie 2008 de polip coarda vocala stg operatia a decurs normal dar dupa operatie nu mi-am recapatat vocea pe care am avuto inainte e mai groasa si nu mai pot ridica la frecvente acute ve rog respectos sa-mi dati un raspuns sau kiar un nr de contact sa va pot contacta stau langa bucuresti.multumesc anticipat.
0
28-06-2009, ora 00:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa faceti o laringoscopie.. indirecta directa o stroboscopie0 ca sa se vada cum functioneaza coarda vocala 0744 196583
0
22-09-2009, ora 15:26
anadana1
Nu este medic/terapeut
anadana1
buna ziua!
am fost operata in iunie de un polip pe coarda vocala pe care il aveam de 8 ani. La inceputul anului, intr-o dimineata m-am trezit auzind de parca as fi avut niste casti in care sunetul se muta dintr-o parte in alta (dormeam de ceva timp cu dopuri de plastic in urechi). De aici si un vajait urat in ureche. Asa am ajuns la orl-ist si mi-a spus ca el crede ca acest lucru e din cauza polipului de pe coarda vocala, si prin urmare am hotarat sa il operez (avea 3mm diametru). Operatia a fost ok, nicio neregula. N-am mai avut nici senzatia de mutare a sunetului dintr-o ureche in alta, dar simt ca o energie; in ele, ceva ca si cum ar fi pe punctul sa intre iar in starea aia de imbalans auditiv, cand inghit de cele mai multe ori pacane si se elibereaza acea energie. In plus, acum, daca incerc sa vorbesc mai tare (sau mai gros), incepe sa ma doara capul, si parca simt vibratia sunetului in cap. Am facut o audiograma prin mai (totul a iesit bine).
Un alt simptom - care nu stiu daca are legatura cu cele de mai sus: o gadilatura teribila undeva in interior, intre ureche si gat - e aceeasi si o simt atat in gat (intr-un punct anume) cat si in ureche. Si problema asta e foarte veche - am facut la un moment dat si un exudat faringian, dar n-a iesit nimic.
Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?
Va multumesc mult.
0
22-09-2009, ora 21:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergeti sa faceti o endoscopie nazala.. si mai cu seama a rinofaringelui.
0
26-10-2009, ora 11:18
tabanelena
Nu este medic/terapeut
tabanelena
buna ziua. as dori sa stiu daca operatia de polipi pe corzile vocale este grea si in ce consta?recuperarea este grea?mentionez ca trebuie sa ma operez la iasi la prof.dr. mirtu dan
0
26-10-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este o interventie care nu pune mari probleme medicului si nici pacientului.
recuperarea consta in regim vocal si alimentar.
mergeti fara teama!
0
29-10-2009, ora 19:17
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.tatal meu a mers la spitalul coltea ptr o raguseala persistenta.dupa endoscopie doctorul mi-a spus ca e vb de un papilom pe coarda vocala stg si trebuie operat.a doua zi am vrut sa vb cu el si mi-a zis in graba dupa ce l-am intrebat daca e grava operatia ca da este daca este cancer!un papilom este benign din cate stiu eu si atunci cum a ajuns apoi la aceasta concluzie din moment ce nu a facut biopsie nimic.a facut doar endoscopie si sange.am rugaminte la dvs domnu dr daca ma puteti lamuri ptr ca doctorul lui nu vb cu mine si maine e programat la operatie.multumesc.
0
30-10-2009, ora 00:28
nagy77
Nu este medic/terapeut
nagy77
Buna ziua, in primu rand multumesc domnului Doctor Conferential Anghel Ion. In urma cu 1 An a inceput tot calvarul pentru mine ( stresat, vise cat se poate de urate ), am trecut prin 3 endoscopii suspendate datorita polipului pe coarda vocala stanga, dupa primele doua, polipu reaprea din nou, acum am mai bine de 5 luni de la a 3 si ultima operatie si vocea nu mi sa mai ingrosat ( polipu na mai reaparut ).
Dupa a 2 operatie n-am mai fumat deloc si polipu a reaparut, dar dupa a 3 operatie nu numai ca n-am mai fumat dar nici n-am mai vorbit deloc timp de 2 luni, Datorita repauzului total al vocii polipu na mai reaparut.
In prezent am o foarte mica schimbare a vocii, aproape nesesizabila, si ma abtin sa ridic tonalitatea, in continuare nu vorbesc cand este galagie langa mine ( muzica tare ) deoarece fara sa-ti dai seama ridici tonalitatea vocii.
Cele 3 biopsii scria pe ele ( formatiune tumorala coarda vocala stanga )

Simptome dupa endoscopie : Expectoram foarte des, din cauza stresului simteam ca un nod in gat, urechi infundate.

Am tinut sa scriu aceste randuri, poate pe multi ai linisteste.
0
30-10-2009, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
miracle.
Macroscopic.., adi cu ochiul liber.. nici un medic nu o sa.ti spuna ce origine are acea formatiune din laringe.
denumirea generica de polip e 100% la 100% benigna.
Papiloamele se considera benigne dar au risc de malignitatea mai cu seama la oamenii in varsta.
NUmai dupa extragerea formatiunii si analiza anatomopatologica.. o sa stiti ce este de facut mai departe.
0
30-10-2009, ora 17:53
Nu este medic/terapeut
va multumesc ptr lamurire insa mai am ceva de intrebat daca se poate.a fost operat asteptam rezultatul biopsiei.intrebarea mea este daca rezultatul biopsiei e rau trebuie sa ajungem neaparat la sonda aceea din gat?nu putem face radioterapie ceva ca sa nu mai reapara?
daca acest papilom ar fi fost rau nu ar fi trebuit sa se complice situatia in timp?el avea acesta raguseala de vreun an.noi nu vrem sa ajunga purtator de sonda traheala sau cum se numeste.
0
01-11-2009, ora 14:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu depinde nimic in aceasta viata de dorintele noastre.
o sa faceti asa cum o sa va spuna medicul curant in functie de rezultatul anatomopatologic.
0
09-11-2009, ora 09:38
tabanelena
Nu este medic/terapeut
tabanelena
imi puteti recomanda un medic in bucuresti, as vrea sa ma operez cu laserul, de polip pe corzile vocale
0
09-11-2009, ora 18:17
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.domnule doctor as avea o intrebare nu vreau sa va stresez dar as vrea sa stiu, dupa operatia de endoscopie tatal meu este acsa ast rezultatul biopsiei si din pacate a racit si este foarte infundat.credeti ca este ceva ingrijorator care sa aiba legatura cu operatia?si as vrea sa stiu cat de complicata este o laringectomie partiala si ce implica aceasta daca se poate sa-mi raspundeti!va multumesc ptr rasp anterioare.
0
10-11-2009, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
O raceala trebue tratata ca atare.. si ai ales acum.. cand trebue sa mai treaca si prion alta interventie Majora!
este o interventie majora laringectomia( fie ea partiala sau totala)
trebue sa aiba un taratament bine stabilit de medicul curant.. cu antibiotic, antiinflamator, lichide multe si un imunostimulator( echinacee sau hofimun)
0
16-11-2009, ora 13:43
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.domnul doctor in legatura cu laringectomia vroiam doar sa stiu ce inseamna dar nu stiu daca tatal meu va avea nevoie de asa ceva.am primit rezultatul biopsiei si urmeaza sa mergem la medic sa vdm ce ne recomanda.carcinom spinocelular microinvaziv portiunea invadata fiind de 0.3 cm este rezultatul biopsiei.dupa ce a fost operat medicul mi-a spus ca a fost curatata coarda vocala.intrebarea mea este daca va necesita o alta interventie dupa acest rezultat al biopsiei si in ce ar putea consta aceasta.va multumesc din suflet ptr rabdare si raspuns.
0
16-11-2009, ora 13:44
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.domnul doctor in legatura cu laringectomia vroiam doar sa stiu ce inseamna dar nu stiu daca tatal meu va avea nevoie de asa ceva.am primit rezultatul biopsiei si urmeaza sa mergem la medic sa vdm ce ne recomanda.carcinom spinocelular microinvaziv portiunea invadata fiind de 0.3 cm este rezultatul biopsiei.dupa ce a fost operat medicul mi-a spus ca a fost curatata coarda vocala.intrebarea mea este daca va necesita o alta interventie dupa acest rezultat al biopsiei si in ce ar putea consta aceasta.va multumesc din suflet ptr rabdare si raspuns.
0
16-11-2009, ora 13:44
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.domnul doctor in legatura cu laringectomia vroiam doar sa stiu ce inseamna dar nu stiu daca tatal meu va avea nevoie de asa ceva.am primit rezultatul biopsiei si urmeaza sa mergem la medic sa vdm ce ne recomanda.carcinom spinocelular microinvaziv portiunea invadata fiind de 0.3 cm este rezultatul biopsiei.dupa ce a fost operat medicul mi-a spus ca a fost curatata coarda vocala.intrebarea mea este daca va necesita o alta interventie dupa acest rezultat al biopsiei si in ce ar putea consta aceasta.va multumesc din suflet ptr rabdare si raspuns.
0
16-11-2009, ora 13:45
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua.domnul doctor in legatura cu laringectomia vroiam doar sa stiu ce inseamna dar nu stiu daca tatal meu va avea nevoie de asa ceva.am primit rezultatul biopsiei si urmeaza sa mergem la medic sa vdm ce ne recomanda.carcinom spinocelular microinvaziv portiunea invadata fiind de 0.3 cm este rezultatul biopsiei.dupa ce a fost operat medicul mi-a spus ca a fost curatata coarda vocala.intrebarea mea este daca va necesita o alta interventie dupa acest rezultat al biopsiei si in ce ar putea consta aceasta.va multumesc din suflet ptr rabdare si raspuns.
0
16-11-2009, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul care opereaza decide.. in urma investigatiilor ce interventie se preteaza mai bine.
totul depinde cat este de extinsa la alte tesuturi si la ganglionii limfatici.. si decizia finala se ia.. in sala de operatie.. pe loc.
nu are rost sa va complicati acum gandurile cu ce va urma
trebue sa urmati toti pasii prestabiliti de medic.
0
15-12-2009, ora 17:40
tabanelena
Nu este medic/terapeut
tabanelena
m-am operat de laringita cronica pseudomixamotoasa, pe 7 dec la buc la spitalul panduri.in general ma simt bine, tratament nu mi-a mai dat decit vit.A de pus in nas.trebuie sa ma duc la control dupa sarbatori, dar as dori daca ma puteti ajuta cu citeva sfaturi.inca ma mai jeneaza ceva in git, parca am tot timpul un dop, nu ma doare, este normal asa?citeam pe aici si spunea cineva ca abia la a treia operatie nu i-a mai reaparut.asta ma speriat ingrozitor.pot sa merg si la alt medic sa ma vada pina ajung la bucuresti, eu sint din iasi.tin sa mentionez ca nu mai fumez de cind m-am operat, de vb incerc sa vb cit mai putin dar nu prea pot, regim tin cit decit neacidulal, mai putin piperat, nici rece nici fierbinte.
0
16-12-2009, ora 13:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa orice interventie.. este si un timp de recuperare.
trebue sa tineti regim fara acru, rece si acidulat.
sa faceti gargara si sa luati pastilute antiinflamatoare de supt!
0
16-12-2009, ora 19:53
tabanelena
Nu este medic/terapeut
tabanelena
nu vreau sa va deranjez prea mult cu ce trebuie sa fac gargara si ce pastilute de supt mi-ati recomanda?
0
20-12-2009, ora 10:40
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna ziua domnul doctor.tata a fost operat iar doctorul ne-a spus ca i-a mai lasat 3 sferturi din corzile vocale.nu i-a facut traheotomia permanenta ci temporara si maine urmeaza sa i-o scoata, canula, sa vdm cum vb!intrebarea mea ar fi domnul doctor daca exista riscul sa mai faca din nou asa ceva sau sa-i apara in alta parte?va multumesc si va doresc sarbatori fericite si sanatate multa!
0
20-12-2009, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca era un risc.. sa se extinda.. atunci medicul scotea totul integral.. !
despre problemele la distanta.. nu stie nimeni niciodata.. daca apar si unde !
asa ca nu trebue sa va faceti griji inutile.. nu puteti schimba nimic pe viitor.. este suficient sa.i fiti alaturi acumm sa faceti pansamentele corect si sa urmati sfatul medicului curant!
0
20-12-2009, ora 16:25
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
va multumesc domnul doctor.nu am inteles totusi ce ati vrut sa spuneti cu pansamentele sa le facem corect.el este inca internat.va trebui sa-l pansam si dupa ce ii scoate canula?iertati-mi va rog ignoranta.sarbatori fericite, sanatate si multe multumiri!
0
21-12-2009, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deobicei.. cand se scoate canula se pun cateva fire.. si se externeaza. dar totul depinde de medicul curant.. poate si sa.l tina internat pama nu ii scoate firele.
o sa vedeti !
Adaugă un comentariu / răspuns
78 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •