Portelanul si fumatul-mit sau realitate

12-07-2016
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Maine urmeaza sa imi pun coroane dentare din portelan pe metal in locul celor 2 dinti de sus(in urma unui accident). Este adevarat ca fumatul afecteaza dintii de portelan atata timp cat le acord o ingrijire corespunzatoare?
3 comentarii
0
12-07-2016, ora 21:51
Dr. Vacaru Marius
Stomatologie, Iasi
Dr. Vacaru Marius
Buna seara. Fumatul afecteaza atat dintii din portelan cat si tesutul parodontal ce reprezinta ansamblul de tesuturi care inconjoara dintele si alveola dentara si care contribuie la fixarea acestuia. La nivelul dintilor pot sa apara pigmentari si coloratia acestora iar la nivelul tesutului moale gingivita si boala parodontala. Sa cereti de la medicul dvs indicatii pentru igenizare corecta.Cu stima dr. Vacaru Marius -----------------------------------*

(*modificat de admin)
0
13-07-2016, ora 10:05
Marywall
Nu este medic/terapeut
Marywall
Il poate afecta si daca ii acord o ingrijire corespunzatoare? De exemplu niciodata restul dintilor nu au avut de suferit din cauza fumatului, cu exceptia gingiei pe care am vindecat-o dupa prescriptia medicului, in urma administrarii unor pastile
0
29-07-2016, ora 11:35
dr. Reza Sadighian
Identitate neconfirmată
dr. Reza Sadighian
Buna ziua,
In general majoritatea coroanelor protetice fie ele doar ceramice, sau metaloceramice sunt intr-o oarecare masura afectate de fumul de tigara prin depunerea pigmentatiilor nicotinice. Aceasta se poate rezolva prin controlul regulat si igienizare profesionala(detartraj, periaj, airflow) de 2 ori pe an.
Insa o afectare mult mai importanta apare la nivelul intregii cavitatii orale, ce se manifesta prin scaderea secretiei salivare, aparitia sangerarilor gingivale, vulnerabilitatea crescuta a dintilor la aparitia cariilor, suscebtibilitate la infectii orale, vindecarea intarziata a leziunilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Întreținerea implantului dentar
  • Întrebări frecvente despre implanturile dentare
  • Efectele fumatului asupra implantului dentar
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  •