Posedare demonica sau spuneti voi ce este? (II)

27-04-2011
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Hristos a înviat!

Nu este o fictiune, ci o realitate dureroasa.

"Cazul unei fete de... ani, din orasul.Anul de gratie 199x.
Medicii au dat diagnostic tulburari de comportament.
Fata s-a dus la un preot exorcist care i-a spus ca este demonizata. Spre deosebire de ceilalti, fata "vede" demonii atat în cazul ei, cat si la cei din jur.
Crizele ei sunt însotite de tuse si cu aceasta ocazie scuipa demoni pe care ea îi vede sub forma de globuri de marimi diferite, cu puncte luminoase, colorate.
Cand demonii ajung pe jos, fata pune o cruce din lemn, pe care o poarta la ea permanent, peste diavoli pentru a-i alunga.
Nenorocirea fetei se trage dintr-un blestem al bunicii sale."

Tot ce am scris este copiat dintr-un articol de ziar regional.

Eu il cunosc bine pe preotul respectiv si am participat la slube respective de exorcizare, dar si pe fata am vazut-o cam de doua ori
Nu stiu ce s-a mai întamplat cu fata respectiva, dar sunt sigur ca traieste si ca este sanatoasa.


Eu ma simt bine la slujba de exorcizare Stiu ca te rogi la Dumnezeu si la toate Domniile si Puterile Lui.etc

Si mie mi s-au facut vtăji de către cineva sa nu pot avea o relatie cu o fată.

Nu zic ca nu sunt si bolnavi cu delir mistic dar acesta este altceva

Nu toti avem psihic fragil domniilor doctori si daca-l avem ne-ntareste Hristos
31 comentarii 12 Înainte ›
0
27-04-2011, ora 11:21
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
"Posedare demonica sau spuneti voi ce este?" Numai Dumnezeu poate sa spuna cu certitudine ce este ! Eu unul nu cred ca doar rostind niste sunete conventional alese de oameni adica anumite cuvinte, poti sa scoti ceva dintr-un om: demon sau boala sau orice altceva.
0
27-04-2011, ora 11:45
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Adevarat ca a inviat!
As vrea sa spun doar atata, nu ca exorcismul nu m-ar face sceptic, si am in vedere aici Cazul Tanacu, ci doar ca vindecarea poate veni prin cuvant-psihoterapia nu-i o vindecare prin cuvant?-, slujbele la care participa credinciosii, de orice religie ar fi, nu-s cuvinte tamaduitoare pentru suflet?Am uitat sa spunem unele cuvinte, care exprima un univers, cum ar fi Te iubesc!, Iarta-ma!, si care schimba o lume...Ei, ce sa zic, tot romanul s-a nascut poet!
0
27-04-2011, ora 12:00
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Si Mariah Carey poate fi o vindecare pentru suflet dac-o iei asa! Exista terapie prin muzica, dar necesita cativa ani buni ca sa schimbe ceva, foarte subtil, in interiorul tau si nici intr-un caz nu cred ca scoate demoni. Eu nu cred ca preotul are putere divina ca prin cuvantul sau sa reuseasca asa ceva. Cred ca o alinare a sufletului daca exista cu adevarat o rana ceva si nu posedare demonica ti-o poate aduce mai degraba cei apropiati sau psihologul decat preotul. Mie spre exemplu imi spuneau vocile ca sunt schizofrenic si ca voi muri ba mai mult la un moment dat ele m-au sfatuit sa ma duc la medic. Incredibil dar adevarat. Lucruri care ma fac sa cred ca vorbeam cu cineva totusi prin telepatie ceva. Dar nu m-am dus la preot sa ma descante, m-am dus la Centrul de Sanatate Mintala.
1
27-04-2011, ora 12:22
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Danihel, fata respectiva avea halucinatii. Preotii nu au nici o putere in cazul asta, iar demonii nu exista.

Daniel D, interesante voci mai aveai! Ale mele nu mi-au spus sa ma duc la medic, a trebuit sa trec prin mai multe nenorociri pana sa ajung la Spitalul Obregia! afuriste voci...

PS: Logic ca Iisus nu a inviat! Si eu ma conformez traditiei, merg la biserica de Inviere, ciocnesc oua rosii si spun "Christos a inviat!" sau "Adevarat a inviat!', dar eu de fapt nu cred o iota. Daca un lucru nu poate fi dovedit stiitific, atunci el nu are cum sa poata avea loc. E normal ca Iisus sa fie prezentat in documentare si carti de catre cercetatori ca un personaj istoric, sunt convinsa ca a existat un Iisus din Nazaret care s-a crezut fiul lui Dumnezeu.
0
27-04-2011, ora 13:05
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Pentru the_eye Preotul acesta are har deosebit si nu este un simplu preot.
Si eu am fost bolnav si nu am putut sa merg si am fost dus la acest preot, a pus mainile pe mine si am simtit o energie harica.
Cum vindeca Hristos pe bolnavii din Sfintele Evanghelii
Cum credeti ca au fost Sfintii lui Dumnezeu la vremea lor, oare au avut delir mistic.
Daca nu credem ca Hristos a Înviat, atunci zadarnica este credinta noastra.
0
27-04-2011, ora 13:27
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@Danihel: Ti se parea tie, nu se transmitea nici o energie de la acel preot la tine, era cel mult efectul placebo. Vrei sa spui ca datorita acelui preot te-ai vindecat? Si de ce anume ai fost bolnav, daca pot sa intreb?

Da, Evangheliile au fost scrise la mai mult timp dupa moartea lui Iisus, nu sunt relatate de catre martori directi la acele evenimente. Si poti sa fii sigur ca Sfintii si chiar si Iisus au avut delir mistic. Cand eram copil bunica mea de la tara, care era extrem de credincioasa, se ducea de doua ori pe saptamana la o femeie oarba si bolnava din sat care intra noaptea, cand se adunau femeile credincioase din sat la ea in casa, intr-un fel de transa mistica si cica le transmitea prin graiul ei mesajele Sfintilor, ale lui Christos si ale Fecioarei Maria. Intr-o noapte m-a luat si pe mine cu ea, asa ca am vazut-o cu ochii mei pe acea femeie, pe care ele o considerau sfanta. Era vorba doar de delir mistic, facea si previziuni, chiar apocaliptice, care nu s-au adeverit niciodata.
0
27-04-2011, ora 13:36
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
2 lucruri sunt obsesive pentru bolnavii psihici: credinta si tigarile!
0
27-04-2011, ora 13:46
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Daniel D, tin sa te anunt ca de aproape un an, datorita tatalui meu, caruia ii datorez enorm cel putin de cand m-am imbolnavit, m-am lasat de fumat! :) Bani cheltuiti aiurea si iti mai strici si sanatatea pe deasupra.. Oricum, imi amintesc de cand eram internata la Obregia, toata lumea fuma in disperare si pe afara iti cersea cate un leu (pentru tigari si cafele de buna seama!).

Sa stii ca eu de fapt ii admir pe credinciosi, desi observ tot mai mult in ultima vreme ca aleg sa fie asa datorita fricii sa nu care cumva sa nu fie mantuiti de Dumnezeu dupa moarte! Adica tot din interes propriu si din egoism.
0
27-04-2011, ora 14:27
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Si eu cred acelasi lucru! Nu stiu cati cred in Dumnezeu pentru motive nobile si cati doar din egoism si interes propriu asa cum zici tu! Oricum nu cred ca poti convinge un credincios sa devina necredincios peste noapte si nici invers, adica un necredincios sa inceapa de maine sa creada. Asa ca multe discutii pe tema asta nu prea isi au rostul eu asa zic!
0
27-04-2011, ora 15:36
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Imi pare rau pentru tine ca esti bolnav de asa ceva, sper ca sperantele tale de vindecare sa nu fie in zadar!
0
27-04-2011, ora 21:02
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
"observ tot mai mult in ultima vreme ca aleg sa fie asa datorita fricii sa nu care cumva sa nu fie mantuiti de Dumnezeu dupa moarte! Adica tot din interes propriu si din egoism. " - odata ce cunosti dulceata vietii cu Dumnezeu, doar sa fii nebun sa renunti la ea/ sa renunti la un asemenea Dumnezeu;

Poate sunt si dintre acestia, nu va contrazic - dar ce ma priveste pe mine asta ?

Nevoia iubirii, a pacii, alegerea de asculta de Legile Adevarului intr-o lume haotica si dezorientata, -- e o alegere responsabila mai intai; iar cine e hotarat sa ramana statornic, Dumnezeu Il ajuta la asta; Daca am face totul din frica, inseaman ca facem lucrurile mecanic, si ele nu au nici o valoare; totusi, eu cred ca cel care stie ce vrea este mai mult decat atat.
0
28-04-2011, ora 06:30
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Nu stiam ca sunt aparate pe baza de stimuli electrici pentru ameliorarea imsomniei, depresiei
0
28-04-2011, ora 19:54
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Apropo, ati vazut filmul" Ritualul" cu Anthony Hopkins? Se bazeaza pe o poveste reala si este despre preoti si exorcizare. Eu cred ca merita sa-l vedeti.
0
28-04-2011, ora 21:03
Danihel
Nu este medic/terapeut
Danihel
Nu l-am vazut doamna doctor, dar am vizionat The Exorcism of Emily Rose 2005

Realitatea intrece fictiunea

Am vazut cateva cazuri reale de posedare dar toate acestea sunt datorate vrajilor si blestemelor.
0
29-04-2011, ora 12:25
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Ceea ce eu inteleg si simt - legat de matematica si functonalitatea Universului Viu -- pt mine este f clar; nu ma indoiesc absolut deloc cand citesc In Scripturi sau aud despre vindecari, eliberari etc a oamenilor afectati; pt un penticostal aceste lucruri fac parte din viata obisnuita; noi credem in Dumnezeu si vorbim cu El prin rugaciune, asa cum vorbim cu un parinte sau cu un prieten f bun din lumea terestra; Dumnezeu, prin Duhul Lui Sfant ne da raspuns intotdeauna cand suntem nelinistiti sau nu intelegem ceva; si nu numai ca ne raspunde, dar ne da solutiile Lui - care sunt cele mai bune;

Cum sa fac pe cineva sa creada sau sa simta lucrurile acestea atat de simple?
.

legat de stimulatoarele cerebrale, eu cred ca ele constituie un f bun ajutor pt orice creier obosit, stresat, supracongestionat, intoxicat de medicamente;

Poate nu e f fericita comparatia, dar am patit odata ceva din care am invatat f mult: gemenii mei mai mici, fiind mereu f raciti, i-am dus la medic dupa medic ani la rand, primind o gramada de medicamente/ injectii pt asta - dar si diagnostice care m-au imbolnavit si pe mine pe deasupra; de fapt, era un deficit de energie in casa mea - un lant al celor slabi in care intrasem ca intr-un cerc vicios si din care nu mai puteam iesi; ajunsesem la capatul puterilor; sute de nopti nedormite din cauza tusei lor persistente; se ameliora unul, incepea celalalt; si iarasi de la capat...pana la imposibil.

asa cum erau, i-am dat la scoala chiar cu un an mai repede decat era normal; si-au creat un ritm, au realizat relatii din care s-au incarcat cu ce le trebuia si schiopatand au mers inainte;

la prima imbolnavire acuta a fetitei, febra, stat in pat, am incercat cu obisnuita aspirina; Miracol! in doua zile a scapat de complicatii. Nu-mi venea sa cred ! Nu mai incecasem cu acest simplu medicament niciodata ! De atunci pe amanadoi copiii, i-am tratat astfel Nu au nici bronsita astmatiforma, nici altceva -- din gravele boli prezise de medici- nadajduiesc, cel putin pana la 17 ani, nu arata asta.

Nu inseamna ca asta se preteaza la orice situatie de baola;


Dar, simpla relaxare a unui creier afectat cu acest banal stimulator, poate fi un impuls benefic esential; Daca este banal, pt ca am inteles ca in doaua spitale din marea Britanie medicii il folosesc in locul medicamentelor in boala depresiva; si nici depresia nu este o boala deloc simpla - poti muri din ea la fel ca si de alte boli f grave- feresca-ne Dumnezeu !


Singura mea nevoie ar fi o oaza de liniste, si armonie...atat. Nu am acum posibilitati, dar nadajduiesc ca Dumnezeu isi va aduce aminte si de mine si voi reusi sa cumpar un alfa-stim; l-as darui cu toata dragostea si altora, numai sa am cum; sunt sigura ca ar fi de folos - indiferent de graviattaea bolii; un pas mic, uneori poate fi hotarator pt a trece granita unei mari dureri;
Oameni buni, Ps 121".Imi ridic ochii spre munti... De unde-mi va veni ajutorul? / Ajutorul imi vine de la Domnul, care a facut cerurile si pamantul. " -Doamne ajuta !
0
29-04-2011, ora 23:18
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Din punct de vedere psihiatric aceste manifestari pot fi incadrate la tulburari de identitate sau pot fi manifestari ale schizofreniei. Nu e cazul sa speriem bolnavii cu asaceva.

Termenul de posesie demonica nu e unul tipic pentru crestinism, el isi are originea mult mai veche si apare la toate religiile, inclusiv la cele abrahamice (in Biblie apare la Solomon daca nu ma insel). Fiecare religie are viziunea proprie asupra acestor lucruri:
1. Crestinii - sustin ca sunt ingeri decazuti care poseda victimele
2. Musulmanii - au cam aceiasi viziune cu a crestinilor

Acestia alunga demonul prin blestemarea lui si alungarea spre infern

3. Iudaismul le trateaza diferit: posesia se poate face de catre un dibuk care e un suflet al unui om care s-a sinucis si chinuie pe cel viu pentru ca nu si-a indeplinit misiunea pe pamant, si mai sunt acei sheidim - fiii lui Lilith - cel mai puternic demon si prima femeie a lumii, creata din pamant de Dumnezeu. Demonii sunt alungati de Rabin si distrusi definitiv de Dumnezeu, iar dibuk-ii sunt vindecati prin rugaciuni de vindecare pentru a isi gasi linistea. In Iudaism, bolile psihice sunt considerate a fi provocate de dibuk care nu poseda persoana, insa o chinuie prin boala.


Toate au in comun, in tratatele ecleziastice, anumite trasaturi cum e vorbitul in limbi antice necunoscute de bolnav, cunoasterea cu exactitate a unor evenimente straine persoanei in cauza etc.

TOTUSI STIINTA NU A EVIDENTIAT ASACEVA NICIODATA...IAR ADEVARUL STIINTIFIC NU POATE FI CONTESTAT.

@Daniel D.: Faptul ca halucinatiile iti spuneau ca ai schizofrenie si sa mergi al medic e pentru faptul ca ele sunt niste ecouri ale proprilor ganduri...efectiv o parte din psihicul tau si-a dat seama ce e cu tine; nu la multi li se intampla.
0
30-04-2011, ora 10:23
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Dt T - credeti in materialitatea lumii vii suta la suta ? Totusi exista o lume spirituala care sta la baza acestei lumi.

Nu e cazul sa ne speriem, ci sa identificam natura bolilor noastre si pt ale putea inlatura definitiv; Cum poti scapa de ceva care te supara daca nu-l identifici mai intai?

IN plus, totul, absolut intreg Universul are la baza un suport viu; Nu mai retin unde am auzit - intr-o emisiune de srtiinta in orice caz - ca orice tip de materie poseda spiritul ei; Pamantul, corpurile ceresti, natura vie, etc - asculta de glasul facatorului lor. au un ritm, o evolutie dicate de Cineva;

Duhul omului, de asemenea, urmand un sens al binelui poate creste si se poate imbogati, sau in caz contrar poate scadea in putere -

Bolile creierului pot avea cauze diferite;

posesia demonica nu e aceeasi cu schizofrenia - si cred ca se manifesta diferit una fata de cealalata; omul posedat nu se poate controla, este condus de o forta care-l chinuie ( cade, face spame ) - e vb de puterea care-l conduce pe om aici, de viata din el; omul nu e numai materie, are si spirit;

Nu e cazuul sa ne speriem, ci sa incercam toate mijloacele, sa indraznim acum la Dumnezeu cat suntem in viata, ca sa nu regretm mai tarziu; atunci vom vrea sa facem ceva si nu vom mai putea; asa se pune problema - nu va mintiti, la ce bun ?

Dumnezeu are oameni investiti cu putere care poruncesc duhurilor rele sa elibereze persoana respectiva, iar ea ramane eliberata ;

In bolile psihice, unele trairi negative - suparari, spaima, tristete, deznadejde - datorita intensitatii lor, capata duh de viata, dupa felul taririi avute;

Insa Dumnezeu e mai tare decat aceste duhuri de boala, si El ne-a investit si pe noi cu ratiunea de a sti ce sa facem; e mai bine sa nu ajungem aici, insa daca s-a intamplat, nu trebuie sa ne mintim inselandu-ne singuri; daca avem sanse sa rezolvam prin tratament si lupta personala, slava Domnului ! Dar depinde de situatie - in unelel cazuri, caile de rezolvare nu se rezuma doar la tratament; in toate situatiile, insa, e nevoie de o viata dusa in liniste, dragoste si armonie; aceasta conditie e atat de necesara !

...

"Toate au in comun, in tratatele ecleziastice, anumite trasaturi cum e vorbitul in limbi antice necunoscute de bolnav,
cunoasterea cu exactitate a unor evenimente straine persoanei in cauza etc. " --

Dr T - cand Domnul Iisus I s-a descoperit si i-a lui Saul (Ap Pavel) in timp ce mergea spre Damasc, i-a vorbit in vreo limba antica ? sau a fost Insasi divinitatea care vorbea?

Sper ca nu va referiti la darul Sfantuli Duh - pe care_l primesc crestinii credincosi ; nu aveti idee cat de impliniti si plini de identitate sfintita pe deasupra - au acesti oameni; ei trec zburand cu usurinta peste necazurile vietii pt ca sunt inaripati de insasi puterea divina; ei sunt adevaratii binecuvantati pt ca Il au cu ei pe Mangaietorul - despre care vorbea Dl IIsus ca_L va trimite, Si L-a trimis la 10 zole dupa inaltare, de Rusalii ( Cincizecime)

- si aceasta putere nu este ascunsa de nimeni, numai ca oamenii aleg altceva, nu cauta adevarul lui Dumnezeu - spre nefericirea lor si a celor de langa ei care-i plang cu amar !



IOAN16. - IIsus le vorbeste ucenicilor inainte de Inaltare

. Totusi va spun adevarul: va este de folos sa Ma duc; caci, daca nu Ma duc Eu, Mangaietorul nu va veni la voi; dar, daca Ma duc, vi-L voi trimite.

8. Si cand va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata.

9. In ce priveste pacatul: fiindca ei nu cred in Mine;

10. in ce priveste neprihanirea: fiindca Ma duc la Tatal, si nu Ma veti mai vedea;

11. in ce priveste judecata: fiindca stapanitorul lumii acesteia este judecat.

12. Mai am sa va spun multe lucruri, dar acum nu le puteti purta.

13. Cand va veni Mangaietorul, Duhul adevarului, are sa va calauzeasca in tot adevarul; caci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit si va va descoperi lucrurile viitoare.

14. El Ma va proslavi, pentru ca va lua din ce este al Meu si va va descoperi.

15. Tot ce are Tatal este al Meu; de aceea am zis ca va lua din ce este al Meu si va va descoperi.
...

mesajul de mai sus, Dr T -- arata clar ceeea ce scrie in 1Corinteni1.17

INTELEPCIUNEA LUMII SI INTELEPCIUNEA LUI DUMNEZEU -- doua lucruri total diferite

7. De fapt, Hristos m-a trimis nu sa botez, ci sa propovaduiesc Evanghelia: nu cu intelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos sa fie facuta zadarnica.

18. Fiindca propovaduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii; dar pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu.

19. Caci este scris: "Voi prapadi intelepciunea celor intelepti si voi nimici priceperea celor priceputi."

20. Unde este inteleptul? Unde este carturarul? Unde este vorbaretul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu intelepciunea lumii acesteia?

21. Caci intrucat lumea, cu intelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu in intelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a gasit cu cale sa mantuiasca pe credinciosi prin nebunia propovaduirii crucii.

22. Iudeii, intr-adevar, cer minuni, si grecii cauta intelepciune;

23. dar noi propovaduim pe Hristos cel rastignit, care pentru iudei este o pricina de poticnire, si pentru Neamuri, o nebunie;

24. dar pentru cei chemati, fie iudei, fie greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu.

25. Caci nebunia lui Dumnezeu este mai inteleapta decat oamenii; si slabiciunea lui Dumnezeu este mai tare decat oamenii.

26. De pilda, fratilor, uitati-va la voi care ati fost chemati: printre voi nu sunt multi intelepti in felul lumii, nici multi puternici, nici multi de neam ales.

27. Dar Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele intelepte. Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca sa faca de rusine pe cele tari.

28. Si Dumnezeu a ales lucrurile josnice ale lumii si lucrurile dispretuite, ba inca lucrurile care nu sunt, ca sa nimiceasca pe cele ce sunt;

29. pentru ca nimeni sa nu se laude inaintea lui Dumnezeu.

30. Si voi, prin El, sunteti in Hristos Isus. El a fost facut de Dumnezeu pentru noi intelepciune, neprihanire, sfintire si rascumparare,

31. pentru ca, dupa cum este scris: "Cine se lauda sa se laude in Domnul."


.
0
30-04-2011, ora 10:40
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Eben Ezer: Niciodata lumea spirituala nu a stat la baza celei materiale; lumea e una singura si are doua fatete: una spirituala si una materiala - conform Bibliei. Si tot conform Scripturii Sacre numai fiintele vii au spirit, suflet...celelalte nu.

Cans Shaul a cazut de pe cal el sustine ca Isus i-a vorbit in arameica - limba vorbita atunci.dar nu vad legatura cu posesia demonica si acest paragraf din testamentul grecesc.

Puteti sa imi dati citate din testamentul grecesc cate vreti, insa eu nu cred in el, asadar valoarea lui este nula (totusi am citit intreaga carte).
0
30-04-2011, ora 12:36
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Dupa cum stim, omul are duh ( cu care a fost insufletit de Dumnezeu la creatie), suflet si trup fizic; asadar nu e vb de doar doua componente ;

totusi daca ati citit atat de mult nu e pacat ca nu ati ajuns si la o concluzie sanatoasa ? Cum a aparut viata daca nu ar fi fost mai intai Cuvantul?

Dumnezeu a spus: " Sa fie LUmina, .sa fie...sa fie ! " si din nimic lucrurile au luat fiinta ! Ce au la baza ? O putere. ce e puterea lui Dumnezeu, spirit sau materie /eventual argila?

Poate aveti idee cum am aparut ca fiinte pe Terra, ar fi interesant sa ne spuneti.
0
30-04-2011, ora 18:06
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
"totusi daca ati citit atat de mult nu e pacat ca nu ati ajuns si la o concluzie sanatoasa ? " Eben Ezer iar faci comentarii care nu sunt la locul lor, eu asa zic! Ce fel de concluzie e a domnului doctor, daca nu e sanatoasa? A ta e concluzie sanatoasa? Cu posedari de demoni sau nu mai stiu ce? De ce nu respecti si pe altul cand iti da argumentele lui? Fiintele pe Terra au luat natere din asa numita supa primordiala, din cate stiu eu si n-am citit prea multe la viata mea in sensul acesta! Iar mai apoi fiintele s-au adaptat conform Teoriei Evolutioniste a lui Charles Darwin.
0
30-04-2011, ora 19:41
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Eben Ezer: Eu nu cred in Isus si nici in Evanghelii; pentru mine concluzia sanatoasa e trasa : Dumnezeu e Unul singur si gata, fara alte diviziuni, e o Unicitate Perfecta. Nu am idee cum a aparut viata pe terra, am doar supozitii stiintifice si atat, insa certitudini NU.

conform stiintei primele forme de viata au fost virusurile (precedate de prioni care sunt mai mult nevii) care apoi au evoluat la bacterii si evolutia a tot mers in directia ei si asa am aparut noi.
0
01-05-2011, ora 12:28
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Daniel D.
"Terra au luat natere din asa numita supa primordiala, din cate stiu eu si n-am citit prea multe la viata mea in sensul acesta! Iar mai apoi fiintele s-au adaptat conform Teoriei Evolutioniste a lui Charles Darwin. " -- Si Pasteur a incercat nu demult "o supa" tot cu scopul de a afla ceva...si ce a aflat? ca din materie nevie e imposibil sa apara viata spontan.
Ca sa nu mai vorbim de varietatea de specii, de forme si culori, de imensul potential de inteligenta care guverneaza toate nivelele vietii din Univers.

Darwin, Mendel si Vries au avut teoriile lor - insa Darwin face deosebirea intre ce ii apartine lui si ce ii apartine lui Dumnezeu ( mai rau cu sustinatorii lui, unii dintre ei urmeaza orbeste o teorie de care nici chiar intemeitorul nu a fost a sigur ).

Faptele adunate de Drawin cu multa energie timp de 20 de ani nu constituie in fond o dovada clara, dimpotriva: modelul admite formarea de noi rase si specii in cadrul limitelor grupelor de creatiedeja ( de Dumnezeu ).
Darwin a inteles corect aceasta, ca o "microevolutie" -

Insa cercetarea genetica moderna arata ca macroevolutia nu este posibila din punct de vedere stiintific; ( ex: un animal simplu la origine, caine sa zicem, ar putea datorita conditiilor sa evolueze intr-un alt fel de caine - pitic sau bernhardin - dar niciodata nu va deveni pisica sau cal )

Asadar, teoria conform careia a existat o celula primara vie din care ne-am dezvoltat -- nu e valabila.

..

Dr T -
Dumnezeu e Unul Singur. Poate fi perceput, poate fi recunoscut si onorat sau exploatat si chiar jefuit de ceea ce are. Insa, ca niste oamei cu bun simt, incercam sa ne conformam si noi - unii - la regulile de buna convietuire cu El.

Biblia e cartea de legatura dintre noi, iar botezul / legamantul de credinta facut, este contractul care sta la baza legaturii noastre; un angajament semnat de ambele parti - de mine care am decis sa- I respect conditiile, de El, ca ma va proteja si ajuta;

Insa El ne vorbeste in multe feluri si este perceput si exprimat in si mai multe feluri; e normal sa respectam orice convingere - insa pe pe de alta parte, suntem la fel de constienti ca numai o singura cale e menita sa salveze.
0
01-05-2011, ora 12:35
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
pardon, m-am grabit:... in cadrul limitelor grupelor de creatie deja ( de Dumnezeu ).

( o chestie ! -- stiam ca am scris si prIma oara corect, dar...ooops ! nu se posteaza !! ati mai vazut ? am scris cu majusciule acum )
0
01-05-2011, ora 12:39
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
NU VREA !! :))))))) - e o repetitie de cuvinte si nu-i place.nici chiar cu MAJUSCULE

-- in cadrul limitelor grupelor de creatie realizate deja ( de Dumnezeu ). --in loc de " realizate", citim "" - Sorry
0
01-05-2011, ora 12:41
Măcar
Nu este medic/terapeut
Măcar
Wooow !!! MY GOD ! - in loc de " realizate", citim " " - Sorry ; mananca un cuvant - de ce ?
0
01-05-2011, ora 16:43
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Tu vad ca esti o femeie foarte desteapta Eben Ezer! De ce nu-ti dedici timpul liber unei indeletniciri alta decat religia?! Chiar crezi ca Dumnezeu ne-a pus pe acest Pamant pentru a sta toata ziua sa il contemplam?! Tu zici ca stiinta nu a dat raspuns pana acum la formarea vietii pe Pamant, bun, nu poate sa il dea momentan, insa cand il va da cu siguranta nu poate fi raspunsul ca au fost 2 : Adam creat din pamant si Eva creata din coasta lui Adam.. Stiinta vad ca da raspuns posedarilor spunand ca sunt tulburari psihice si ca trebuie sa iti iei medicamentele, dar tu nu accepti nici acest lucru vad. Ai demontat foarte usor teoria lui Darwin si ai tras concluzie ca stiinta nu are raspuns la originea si evolutia vietii pe Pamant insa crezi orbeste in aceste povesti religioase care se contrazic intre ele numai asa la un studiu preliminar. Ca sa nu mai zic ca stiinta nu poate da nici un raspuns cel putin concludent la aproape nici un moment Biblic. Din punctul meu de vedere, Biblia este o carte plina de metafora, de exemple bune sau cel putin care s-au crezut a fi bune la momentul scrierii lor. Era un pastor sau ceva, american, la televizor, care a zis ca in tinerete nu stia ce sa faca cu viata lui. Si atunci acesta s-a dus undeva intr-o locatie izolata de oameni, langa o pestera ceva si a inceput sa citeasca Biblia la lumina focului de tabara pe care il facuse. A zis ca i-a schimbat viata si ca a inceput sa aplice acele exemple gasite in Biblie in viata de zi cu zi. A devenit multimilionar in dolari pana la urma, gasindu-si vocatia in a-i ajuta pe oameni sa se regaseasca prin intermediul unui program de televiziune si seminarii. Un fel de motivational speaker, precum Tony Robbins, numai ca principiile sale erau din Biblie. Parerea mea este ca nu ai nevoie de mai mult de o rugaciune pentru a fi aproape de Dumnezeu.
0
01-05-2011, ora 21:00
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Eben Ezer: E numai o cale spre mantuire, insa calea e diferita pentru popoare si pentru poporul ales :)
Neamurile au 7 porunci, evreii au 613 mitzvot (=porunci)
0
01-05-2011, ora 23:05
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Da, este o singură cale spre mântuire pentru toţi oamenii şi aceea e "i-luminarea" sau cunoaşterea. Aşa că ajutaţi-mă în lungul meu drum pentru izbăvire şi spuneţi-mi dacă Abilify e bun pentru anxietate :D.
Apropo, există "Illuminati" în România?
0
04-05-2011, ora 16:05
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
Nu lua Abilify...ia niste paroxetina sau sertralina.

Sunt organizatii oculte si in Romania...dar nimeni nu le are grija.
0
21-05-2012, ora 23:05
florinmuresan
Nu este medic/terapeut
florinmuresan
Danihel, tu esti un baiat bun, sa-tri urmezi tratamentul, sau ai scazut cantitatiile de mg sau grame.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate dintre doctoranzi suferă de epuizare psihică
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •