Posibil astm?

03-06-2013
Miya
Nu este medic/terapeut
Miya
Buna ziua,
De aproximativ o luna de zile, de cand m-am mutat am probleme de respiratie.
Reactionez la fum, mirosuri puternice, aburi, efort, cand spun reactionez ma refer la faptul ca mi se opreste respiratia sau ma chinui sa trag aer in piept cu greu, de asemeni respir mult mai greu atunci cand ma asez in pat si daca vorbesc simt nevoia sa inspir o cantitate mai mare de aer.
Atunci cand rad sau inspir prea mult aer incep sa tusesc, un gen de tuse seaca.
De cand imi aduc aminte, cand intru in contact cu razele solare imi ies pe piele niste bubite micute alb-transparente care dupa o perioada se decojesc si dispar, de obicei imi apar primavara si vara, am inteles ca ar fi eczema atopica dar nu am tratat-o niciodata.
Fratele meu mai mic are astm bronsic declansat acum cativa ani in urma, si el prezinta pe maini aceleasi bubite.
Imi este frica sa nu am si eu astm si sa am o criza atunci cand sunt singura.
Va rog sa imi dati niste informatii cu privire la examenul medical pentru depistarea astmului bronsic, trebuie sa fac radiografie la plamani?ce anume ma costa? consultatie+teste+radiografie?
Multumesc pentru timpul acordat!
1 comentarii
0
04-06-2013, ora 11:13
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
este posibil sa fie astm bronsic de natura alergica. Ce trebuie sa faceti: consult alergologic + teste alergologice + spirometrie, pt a confirma sau infirma un astm bronsic. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  •